Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Zdrowie

dziecko, noworodek
Chojnice: Drastyczny spadek liczby urodzeń w szpitalu. Nowa porodówka rozwiąże problem?

Po ponad 20 latach oddział położniczy Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach zostanie zmodernizowany, a tak naprawdę zbudowany od nowa. Dyrektor placówki Maciej Polasik nie chce już bowiem po raz kolejny tylko malować ścian i sufitów, a całkowicie zmienić chojnicką „porodówkę”. Jak przyznaje, szpital odpowiada w ten sposób na pogarszającą się od lat sytuację demograficzną. W liście do samorządowców z regionu dyrektor nie ukrywa, iż jest to też reakcja na podejmowane przez mieszkanki Chojnic decyzje o wyborze innych placówek na miejsce narodzin dzieci.

15.02.2024 07:00
szczepienia dzieci
Z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci na Pomorzu!

O ile na koniec 2022 r. w naszym województwie było 6123 dzieci niezaszczepionych z powodu uchylania się od tego obowiązku rodziców lub opiekunów, to już pod koniec ubiegłego roku liczba ta wzrosła do 6709 dzieci. Lekarze przestrzegają, że do Polski mogą powrócić epidemie odry, krztuśca lub ospy wietrznej.

14.02.2024 18:34
14 lutego Walentynki, ale i „Róża od św. Walentego” – wspieramy osoby chorujące psychicznie
14 lutego Walentynki, ale i „Róża od św. Walentego” – wspieramy osoby chorujące psychicznie

Tylko w 2023 roku w ramach akcji „Róża od św. Walentego" powstało 800 mini dzieł sztuki prosto z serca. I w tym roku w Walentynki przygotowane kartki i róże trafią do osób chorujących psychicznie. Walentynki 14 lutego to święto zakochanych. Święty Walenty jest także patronem osób chorujących psychicznie. Organizatorami tegorocznej akcji są Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji oraz Sopocki Wolontariat.

13.02.2024 05:00
pacjent, łóżko szpitalne
Babci lepiej będzie w szpitalu – mówią dorosłe dzieci i wnuki. A potem wymieniają zamki

To szczególny rodzaj pacjentów. Starsi, potrzebujący opieki. Niechętnie odbierani przez bliskich ze szpitali. – Poważny problem powstaje, gdy pacjent jest niepełnosprawny. Wówczas można mówić nawet o setkach „niechcianych” pacjentów w skali roku – słyszymy w gdańskim szpitalu.

10.02.2024 12:43
Pacjenci blokują kolejki do lekarza. 1 na 10 nie przychodzi na wizytę
Pacjenci blokują kolejki do lekarza. 1 na 10 nie przychodzi na wizytę

W ubiegłym roku ponad 1,1 mln pacjentów z Pomorza skorzystało z wizyty u specjalisty, badania czy hospitalizacji. Równocześnie, mimo wysyłanych przez NFZ przypomnień o wizycie, odnotowano ponad 102 tysiące niezgłoszonych absencji. Lekarze mówią o pladze, dezorganizującej pracę przychodni i szpitali oraz o sztucznym ograniczaniu dostępu do pomocy medycznej.

05.02.2024 15:05
Dzieci wymagają wsparcia psychologicznego, ale dostęp do fachowej pomocy jest utrudniony
Dzieci wymagają wsparcia psychologicznego, ale dostęp do fachowej pomocy jest utrudniony

Aleksandra Hotowy, psycholożka z Tczewa na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. Specjalizuje się w pracy z nastolatkami. Jak wygląda sytuacja z dostępem do pomocy psychiatrycznej, psychologicznej dzieci oraz młodzieży z powiatu tczewskiego?

02.02.2024 20:33
Reklama
chemioterapia
Dzień Walki z Rakiem. Jaki nowotwór najczęściej zabija mieszkańców Pomorza?

Najmniejsze ryzyko zgonu z powodu raka towarzyszy mieszkańcom powiatu kartuskiego. Ponad dwa razy bardziej zagrożone są osoby mieszkające w powiecie człuchowskim. Największe śmiertelne żniwo zbiera nadal rak płuc, który zabija rocznie prawie 1600 Pomorzan. Urząd Statystyczny w Gdańsku, z okazji przypadającego w najbliższą niedzielę Dnia Walki z Rakiem, przygotował raport dotyczący sytuacji na Pomorzu.

02.02.2024 14:49
Radosław Flisikowski
Doktor Radosław Flisikowski pośmiertnie odznaczony Złoty Laurem

Radni z gminy Kościerzyna zdecydowali przyznać pośmiertnie doktorowi Radosławowi Flisikowskiemu medal i odznakę „Złoty Laur”. Dodatkowo jego imieniem nazwany został organizowany w Garczynie Bieg Morsów. Lekarz zginął w wypadku samochodowym w październiku 2023 roku.

31.01.2024 12:04
Srebrzysko, szpital psychiatryczny w Gdańsku, młodzież
Co z psychiatrią dziecięcą na Pomorzu? Resort zdrowia odpowiada

Jakie kroki podejmuje Ministerstwo Zdrowia, aby zaradzić przeciążeniu psychiatrii dziecięcej na gdańskim Srebrzysku? - zapytał w ramach interpelacji poselskiej w grudniu ub. r. poseł Jarosław Wałęsa. Stało się tak tuż po tym, gdy 46-łóżkowy oddział dziecięco-młodzieżowy musiał przyjąć 76 pacjentów, a sytuacja stała się groźna dla życia i zdrowia dzieci.

30.01.2024 17:03
Reklama
ksiądz Kazimierz Klaban z Elbląga
Elbląg: Ksiądz wrzucił do puszki WOŚP pieniądze z tacy oraz własnej kieszeni

Ksiądz Kazimierz Klaban z parafii kościoła polskokatolickiego pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Elblągu po raz kolejny włączył się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W dniu finału WOŚP, w niedzielę, 28 stycznia, zebrane na tacę podczas mszy świętej datki od razu włożył do orkiestrowej puszki wolontariuszy. Tak czyni już od ośmiu lat.

29.01.2024 14:22
Forum Młodych, Ergo Arena, 2024
Gdańsk: Forum Młodych w Ergo Arenie. Rozmowy o transplantacji

Fundacja Pasjonaci Życia, miasto Gdańsk oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne z okazji przypadającego 26 stycznia Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji zorganizowali spotkanie, którego celem był przekaz, że trzeba rozmawiać z bliskimi o możliwości oddania narządów po śmierci.

26.01.2024 11:49
Szpital w Kwidzynie z nowym tomografem komputerowym. Pierwsze badania w lutym
Szpital w Kwidzynie z nowym tomografem komputerowym. Pierwsze badania w lutym

Nowy tomograf komputerowy jest obecnie instalowany w szpitalu w Kwidzynie. Pierwsze badania powinny być wykonane pod koniec lutego, po przejściu wszystkich testów i szkolenia personelu.

26.01.2024 08:00
Reklama