Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdańsk: Wykryto bakterie Legionelli w dwóch akademikach GUMed

W dwóch domach studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego badania wykazały obecność bakterii Legionelli. – GUMed podjął działania naprawcze, a my je nadzorujemy – mówi Alina Hamerska, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Legionella
W 2023 roku w województwie pomorskim stwierdzono 16 zachorowań na Legionellozę

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Badania laboratoryjne potwierdzające obecność bakterii Legionelli w dwóch akademikach GUMed (w Domu Studenckim nr 1 i Domu Studenckim nr 4), w których mieszka ok. 300 studentów, przeprowadzono jeszcze w czerwcu – podał portal trójmiasto.pl.

Bakterie Legionelli w dwóch akademikach GUMed w Gdańsku

Doniesienia te potwierdza wicedyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Alina Hamerska

– Wyniki badań tak naprawdę dostaliśmy dzisiaj, czyli w czwartek, 11 lipca – mówi dyrektor Hamerska. – Obecnie je analizujemy. Mamy też informację, że zostało stwierdzone przekroczenie wskaźnika. GUMed podjął działania naprawcze, a my je nadzorujemy. Wiemy też, że GUMed zaplanował przeprowadzenie powtórnych badań. Zaplanowano je już na 15 lipca.

Jak tłumaczy Alina Hamerska, przyczyny występowania bakterii Legionelli w instalacjach ciepłej wody użytkowej są różne. Główną jest mały rozbiór wody, co jest w tym przypadku wynikiem małej liczby studentów lub w ogóle ich braku w czasie wakacji.

– W takim przypadku trzeba podjąć działania naprawcze, polegające na dezynfekcji chemicznej i termicznej – słyszymy w gdańskiej PSSE . – I takie działania są przez GUMed podejmowane. Jeśli wyniki powtórnych badań będą dobre, będzie można uruchomić instalację ponownie.

Legionelloza. Niebezpieczny aerozol

Legionelloza jest zakaźną choroba dróg oddechowych wywoływaną przez bakterię Legionella pneumophila. Zagrożeniem dla człowieka jest aerozol wodno-powietrzny wytwarzany podczas kąpieli. Wtedy bakteria może dostać się do naszych dróg oddechowych i wywołać, np., zapalenie płuc. Najbardziej na zakażenie narażeni są osoby starsze, obarczone chorobą serca, płuc, alkoholicy i palacze.

Jednym z podstawowych działań w razie stwierdzenia obecności bakterii jest tzw. przepłukanie.

– W takich budynkach, jak akademiki, w których przez jakiś czas jest duże zużycie wody, a później z tej wody korzysta bardzo mało ludzi, obsługa techniczna powinna raz na jakiś czas wymusić obieg wody, by nie tworzyć zastoin sprzyjających warunkom do mnożenia się bakterii w instalacji – mówi wicedyrektor PSSE.

Jak często chorujemy na Legionellozę?

Wykrycie obecności bakterii Legionella w kanalizacji nie jest rzadkością. Jak poinformował nas Zbigniew Zawadzki, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, w 2023 roku skontrolowano jakość ciepłej wody użytkowej łącznie w 528 obiektach na Pomorzu.

W 306 próbkach na 2495 pobranych stwierdzono obecność bakterii Legionella sp. w liczbie przekraczającej 100 jednostek tworzących kolonię na 100 ml. W celu poprawy jakości wody, Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni województwa pomorskiego wydali łącznie 67 decyzji nakazujących poprawę jakości ciepłej wody użytkowej, w tym 19 decyzji przedłużających termin wykonania nakazów.

Zbigniew Zawadzki / rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku

Ponadto w 2023 roku, w ramach kontroli wewnętrznej oraz sprawowanego nadzoru nad pływalniami, wykonano łącznie 746 badań w zakresie bakterii Legionella w ciepłej wodzie użytkowej w natryskach znajdujących się w pływalniach. W jednej z nich stwierdzono bardzo wysokie skażenie instalacji tymi bakteriami, w 15 pływalniach wysokie, a w 16 pływalniach skażenie średnie.

W 2023 roku w województwie pomorskim stwierdzono 16 zachorowań na Legionellozę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama