Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wycięli tętniaka aorty przez małe nacięcie. Po raz pierwszy na Pomorzu!

Aby wyciąć tętniaka aorty i wprowadzić protezę naczyniową, kardiochirurdzy musieli przecinać mostek pacjenta. W Klinice Kardiochirurgii UCK w Gdańsku po raz pierwszy na Pomorzu lekarze dotarli do serca przez zaledwie 5-6-centymetrowe cięcie po prawej stronie klatki piersiowej. Ten sposób przeprowadzenia zabiegu niesie ze sobą szereg korzyści dla pacjenta: szybszą rehabilitację, mniejsze dolegliwości bólowe oraz poprawę komfortu – mówi dr Wojciech Karolak z UCK.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
dr Wojciech Karolak i lek. Nikodem Ulatowski

Autor: UCK

- Tętniaki aorty to niebezpieczna choroba, która często nie daje objawów, a pęknięcie tętniaka jest stanem zagrażającym życiu chorego - przypomina Wioleta Wójcik z UCK.

Poszerzenie aorty jest chorobą dotykającą głównie mężczyzn. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem, a schorzeniu sprzyja palenie papierosów,  zmiany miażdżycowe, nadciśnienie tętnicze, urazy i intensywny wysiłek fizyczny. Ostatnie badania wykazały podłoże genetyczne tętniaków.  Jeśli choroba jest zaawansowana, trzeba szybko operować pacjenta, któremu lekarze usuwają tętniaka i wszczepiają w to miejsce protezę naczyniową. Jest to zabieg inwazyjny, łączący się z przecięciem mostka pacjenta, a powrót do pełni sił trwa niekiedy nawet kilkanaście tygodni.

Korzyści z oszczędzania kości mostka

- Klinika Kardiochirurgii UCK od kilku lat stosuje alternatywne dostępy operacyjne, tzw. dostępy małoinwazyjne, pozwalające na oszczędzeniu kości mostka - wyjaśnia dr Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii UCK w Gdańsku. - Ten sposób przeprowadzenia zabiegu niesie ze sobą szereg korzyści dla pacjenta: szybszą rehabilitację, mniejsze dolegliwości bólowe oraz poprawę komfortu, także blizny po operacji są znacznie mniejsze.

Już teraz większość operacji wymian lub napraw zastawek serca wykonywanych jest z dostępu RAT (z ang. right anterior thoracotomy – prawa przednia torakotomia), polegającym na dotarciu do serca przez zaledwie 5-6-centymetrowe, prostopadłe do mostka cięcie po prawej stronie klatki piersiowej.

Pomyślne rokowania

Gdańscy kardiochirurdzy postanowili wykorzystać tę metodę, operując  49-letniego pacjenta, u którego wykryto tętniaka aorty wstępującej. Przed planowaną operacją wykonano badanie obrazowe – tomografię komputerową, która dostarcza dokładnej informacji o anatomii pacjenta i pozwala zakwalifikować i zaplanować usunięcie tętniaka aorty z małoinwazyjnego dostępu.

-  Wycięliśmy tętniaka i wstawiliśmy protezę naczyniową, stosując wspomniany dostęp RAT – mówi lek. Nikodem Ulatowski Kliniki Kardiochirurgii UCK. – Jest to pierwszy tego typu zabieg w regionie. Pacjent po usunięciu tętniaka czuje się dobrze, a rokowania są pomyślne.

Gratulacje dla zespołu!

Zabieg przeprowadził zespół specjalistów z kierowanej przez prof. Jana Andrzeja Rogowskiego Kliniki Kardiochirurgii UCK  w składzie:

  • lek. Nikodem Ulatowski (kardiochirurg),
  • dr Wojciech Karolak (kardiochirurg)
  • lek. Tomasz Lammek (anestezjolog),
  • Wioletta Kajzer Karwat (Instrumentariuszka),
  •  Beata Śledzianowska (perfuzja),
  •  Ewelina Cackowska (pielęgniarka anestezjologiczna)

Medykom gratulujemy, a pacjentowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama