Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zawsze Kultura

Reklama
Beata Poźniak w Wilnie
Z Gdańska do Wilna przez Hollywood

Wszyscy jesteśmy rozrzuceni po świecie, ale o dziwo - odnajdujemy się. Dzięki miłości do Wilna - mówi Beata Poźniak, amerykańska aktorka pochodząca z Gdańska, ale o wileńskich korzeniach. Najbardziej znana dzięki roli w filmie ośmiokrotnie nominowanym do Oskara “JFK”. Festiwal Wilno w Gdańsku odbędzie się w dniach 2-4 września.

31.08.2022 20:55
Teatr Miniatura w Gdańsku rozpoczyna sezon premierą dla najnajów
Podróże małe i duże w Teatrze Miniatura

Hasło sezonu 2022/2023 w gdańskim Teatrze Miniatura to #podróżemałeiduże. Podróży dotyczyć będą premiery i działania edukacyjne.

31.08.2022 11:25
Jerzy Satanowski, jubileusz 50-lecia pracy w  Teatrze Atelier w Sopocie
„Dworców zaliczyłem [nl] w moim życiu niezmierzone ilości”

Kiedyś dworce były zupełnie inne, to było jedyne miejsce, gdzie w nocy – gdy wszystko było już pozamykane – można było na przykład coś zjeść, a nawet kupić alkohol – mówi Jerzy Satanowski, kompozytor, reżyser, przyjaciel Teatru Atelier, który w Sopocie świętował jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

30.08.2022 08:00
Reklama
Robert Florczak na tle Orła Polskiego w Będominie
Sztuka, która dotyka tego, co nas dotyka

Niektórzy nawet jak się potkną o rzeźbę, to nie zwrócą na nią uwagi… Kontakt z działaniem artystycznym w przestrzeni publicznej jest pewnie jednym ze sposobów uwrażliwienia na sztukę – mówi Robert Florczak, szef Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku

29.08.2022 14:40
Kosmodrom, In Memoriam Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego
Fani Grzegorza Ciechowskiego spotkali się w Tczewie. Grand Prix In Memoriam zgarnął Kosmodrom

Grand Prix In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego zgarnął zespół Kosmodrom. Muzycy mieli podwójny powód do zadowolenia – zgarnęli także nagrodę Fanów Grzegorza Ciechowskiego i Republiki. Nagrodę prezydenta Tczewa otrzymał zespół Vestige. A na zwieńczenie festiwalowych atrakcji trzy wspaniałe koncerty specjalne: Remigiusza Knapika, Tymona Tymańskiego & 10/4 oraz Sławomira Ciesielskiego z zespołem Eurazja.

28.08.2022 20:51
Święto Nietoperzy w Zbiorniku Wody Stara Orunia

Wystawa o gatunkach bytujących w zbiorniku, wykład chiropterologa, tematyczne gry w wirtualnej rzeczywistości, gry i zabawy dla dzieci - wszystko to czekało na uczestników Święta Nietoperzy, które w weekend odbyło się w Zbiorniku Wody Stara Orunia w Gdańsku.

28.08.2022 19:22
Reklama
Sztukę trzeba robić lekko, bo rzeźbą „nie chcemy zabić”. Zwłaszcza w przestrzeni publicznej

W środowiskach miejskich poprzez sztukę powinniśmy poszukiwać ukojenia, powrotu do natury do piękna. Jeśli miałabym widzieć rzeźbę w moim mieście, postawiłabym na kolor, życie, czyli możliwość dialogu, ruch i poczucie humoru - pisze rzeźbiarka, Marzena Gawrysiak.

28.08.2022 16:39
Kolosy
Kolosy 2023 w marcu powrócą do Gdyni

Znamy termin Kolosów 2023! 25. edycja Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni odbędzie się w marcu.

28.08.2022 12:18
Jerzy Waldorff podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, 1980 r.
Gdy po Słupsku chadzał Jerzy Waldorff z psem Puzonem

Kiedyś wszystkie wystawy sklepowe miały niepisany obowiązek „przywdziać szaty” festiwalowe – mówi Joanna Kubacka, koordynator 56. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku

28.08.2022 05:00
Reklama
Atak kawalerii pod Komarowem. Odsłonięto monumentalne dzieło autorstwa gdańskiego rzeźbiarza

Trzej szarżujący kawalerzyści autorstwa gdańskiego rzeźbiarza Tomasza Radziewicza oraz Artura Wochniaka, stanowią centralną część monumentalnego pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej upamiętniającego zwycięstwo Polaków pod Komarowem w 1920 r., podczas wojny polsko-bolszewickiej.

27.08.2022 13:25
Lem, „Ulisses”, Myśliwice i Podlasie. Gdyńskie nagrody literackie przyznane po raz 17.

W piątkowy wieczór, 26 sierpnia, poznaliśmy werdykt Kapituły 17. edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Do grona laureatów i laureatek gdyńskiej nagrody dołączyli literaturoznawczyni Agnieszka Gajewska za biograficzny esej „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku”, poetka Justyna Kulikowska za swój trzeci tom poetycki „gift. z Podlasia”, Krzysztof Bartnicki za brawurową prozę w postaci książki „Myśliwice, Myśliwice” oraz tłumacz Maciej Świerkocki za drugi polski przekład „Ulissesa” James’a Joyce’a.

27.08.2022 09:37
Piknik Wielokulturowy to poznawanie kultur i smaków
Piknik Wielokulturowy na 30-lecie NCK

Nadbałtyckie Centrum Kultury świętuje 30. urodziny. Jubileuszowych atrakcji nie zabraknie też w niedzielę, 28 sierpnia podczas Pikniku Wielokulturowego. Wydarzenie to także podsumowanie 4 lat trwania projektu „Wielokulturowe Pomorze”. W jego ramach odbywały się liczne: prezentacje, pokazy, warsztaty, wystawy, debaty oraz koncerty, których głównymi bohaterami i uczestnikami były osoby pochodzące z różnych kultur, ale mieszkające w Gdańsku oraz na Pomorzu.

27.08.2022 09:00
Reklama
Reklama