Na początek, 15 października, premiera dla najnajów, czyli najmłodszych teatralnych widzów od pół roku do 3 lat. „Przypływ” - z udziałem aktorów Kamila Marka Kowalskiego i Krystiana Wieczyńskiego - reżyseruje specjalistka tego typu teatru Alicja Morawska-Rubczak. Spektakl powstał z fascynacji Bałtykiem i podwodnym światem pełnym niezwykłych gatunków zwierząt i roślin.
- Wyruszymy w fascynującą, pełną tajemnic i niezwykłości podróż pod wodą. Może dotkniemy morświna, może usłyszymy syreny, może zachwyci nas jeszcze bardziej to morze, które mamy na wyciągnięcie ręki – mówi reżyserka.
Tydzień wcześniej – od 3 do 9 października – nad spektaklami dla widzów od 3 do 6 lat będą pracowali twórcy teatralni podczas rezydencji artystycznych Sztuka się Robi. Projekt, jak informują organizatorzy, ma na celu rozwój teatru dla dzieci i młodzieży poprzez poszukiwania w zakresie nowych tematów i form, biorąc pod uwagę współczesne trendy w myśleniu o dzieciństwie, edukacji oraz dostępności. 8 i 9 października wypracowane szkice spektakli zostaną pokazane publiczności oraz zaproszonym gościom zajmującym się twórczością dla dzieci.
Druga premiera sezonu, 3 grudnia, to „Zmień się!” na podstawie tekstu Agnieszki Kochanowskiej w reżyserii Edyty Janusz-Ehrlich dla dzieci od 4 lat realizowana w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich. To kameralna opowieść o gąsienicy, która bardzo chce zostać motylem i wyrusza w podróż, żeby to marzenie zrealizować. W tym przypadku podróż to proces odkrywania siebie, zdobywania przyjaciół i uczenia się świata. Sceniczny świat owadów zaprojektuje Marcin Zawicki, malarz i autor instalacji, wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, który tym spektaklem zadebiutuje w roli scenografa.
Tuż przed Międzynarodowym Dniem Teatru, 25 marca 2023 roku prapremierę na podstawie książki „Atlas wysp odległych” Judith Schalansky, opisującej pięćdziesiąt tajemniczych wysp, przygotuje Marek Zákostelecký, reżyser i scenograf, który w tym roku otrzymał Nagrodę Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za scenografię do spektaklu Miniatury „Co u diabła”. Przedstawienie dla trochę starszych widzów – 8+ – powstanie na Scenie Kameralnej.
Na okolice Dnia Dziecka drugi spektakl w Miniaturze wystawi Agnieszka Płoszajska, zaadaptuje książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, opowieść o życiu będącym wędrówką w poszukiwaniu samego siebie. Premiera odbędzie się na Dużej Scenie.
Miniatura będzie kontynuowała rozbudowaną działalność edukacyjną. Już w październiku ruszy Akademia Miniatury, czyli regularne zajęcia teatralne dla różnych grup wiekowych. Powstanie 5 grup, które poprowadzą aktorzy: Magdalena Bednarek (IV–VI klasa) i Krystian Wieczyński (VII–VIII klasa), pedagog teatru Monika Tomczyk (I–III klasa), dramatopisarka i teatrolożka, kierowniczka literacka Miniatury Agnieszka Kochanowska (program Ale dramat!, 14+) oraz stolarze Sławomir Wymysłowski i Marcin Kuzior (11+). Zgłoszenia można przesyłać do 28 września.
W maju powstanie w Teatrze Miniatura, uniwersalny edukacyjny spektakl partycypacyjny o zmysłach, bez użycia wzroku, z wykorzystaniem obiektów sensorycznych – będzie to podróż w świat, jakim go odbierają osoby niewidome i niedowidzące.
Dyrektorem teatru, na kolejne cztery lata, pozostaje Michał Derlatka.
Napisz komentarz
Komentarze