- Chcemy postawić na zdrowie psychiczne gdańskich dzieci – przekonywała Agnieszka Buczyńska, sekretarz generalna i wiceprzewodnicząca partii Polska2050 Szymona Hołowni, która powoływała się na statystyki dotyczące średnio 15 w skali Polski prób samobójczych każdego dnia, z czego 1 dotyczącej osoby nieletniej oraz wzrostu liczby targnięć się na życie o 150 procent w ostatnim roku, a także 18 prób samobójczych wśród dzieci na każde 100 tys. mieszkańców Pomorza. - To jest czas zmian zarówno na poziomie rządowym, które już postulowaliśmy - takich jak m.in. psycholog w każdej szkole czy wizyta u psychiatry w ciągu następnego miesiąca, ale tu w Gdańsku, chcemy postulować o zwiększenie środków dla organizacji pozarządowych, o to, żeby zadbać o profilaktykę, wsparcie w szkole - w miejscu, gdzie dzieci spędzają najwięcej czasu – dodała.
Drugi wymieniony przez nią postulat dotyczył ubóstwa menstruacyjnego. Tu również powoływała się na statystyki – dane, z których wynika, że 21 proc. dziewczynek wchodzących w wiek dojrzałości „opuszcza lekcje szkolne ze względu na brak środków na zakup środków higienicznych, takich jak tampony czy podpaski”. Jak wskazała w każdej gdańskiej szkole powinna być wyposażona w te produkty „czerwona skrzyneczka”, której roczny koszt utrzymania to ok. 500 złotych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdańscy uczniowie będą mieli rzecznika swoich praw
- Potrzebne są dodatkowe etaty dla psychologów, logopedów i psychiatrów w poradniach w Gdańsku. Ten postulat jest szczególnie dla mnie bliski, ponieważ jestem mamą niepełnosprawnego dziecka – wskazywała Aleksandra Rokicka, członkini zarządu regionu pomorskiego Stowarzyszenia Polska 2050, która tłumaczyła, że gdyby nie empatyczni i otwarci terapeuci to pewnie załamałaby się. - Kolejki do postawienia diagnozy czy rozpoczęcia terapii są coraz dłuższe – argumentowała.
Chcemy postawić na zdrowie psychiczne gdańskich dzieci. To jest czas zmian zarówno na poziomie rządowym, które już postulowaliśmy - takich jak m.in. psycholog w każdej szkole czy wizyta u psychiatry w ciągu następnego miesiąca, ale tu w Gdańsku, chcemy postulować o zwiększenie środków dla organizacji pozarządowych, o to, żeby zadbać o profilaktykę, wsparcie w szkole - w miejscu, gdzie dzieci spędzają najwięcej czasu
Agnieszka Buczyńska / Polska 2050
Hasło, że „każde dziecko powinno mieć równy start” w jej opinii nie zawsze sprawdza się w praktyce, bowiem wysokich kosztów prywatnej rehabilitacji nie są w stanie ponosić np. samotni rodzice. - Potrzebne jest także więcej miejsc w przedszkolach i żłobkach publicznych. Gdańsk jest w tej szczęśliwej sytuacji, że mieszkańców nam przybywa. Rodzi się więcej dzieci jak w innych miejscach w Polsce, ale brakuje miejsc dla dzieci żłobkach i przedszkolach publicznych – zaznaczyła, wyliczając, że koszt placówki prywatnej przekracza 1 tys. zł miesięcznie, a czasem sięga bliżej 2 tys. zł. Jej zdaniem nowe placówki dla dzieci powinny powstawać w partnerstwie publiczno-prywatnym w oparciu o współpracę z NGO-sami.
Z kolei Miłosława Zagłoba, przewodnicząca koła gdańskiego Stowarzyszenia Polska 2050 wymieniła dwa ostatnie postulaty: powołania w Gdańsku instytucji rzecznika praw ucznia, co magistrat zapowiedział pod koniec maja 2022 roku.
ZOBACZ TEŻ: Rzecznik Praw Dziecka zapowiada kontrole szkół przyjaznych osobom LGBTQ+
- W zeszłym tygodniu zszokował nas swoimi zapowiedziami Rzecznik Praw Dziecka, który zapowiedział, że będzie kontrolował szkoły przyjazne młodzieży nieheteronormatywnej. W takiej sytuacji miasta mają obowiązek zapewnić dzieciom rzetelną pomoc na poziomie gminy – mówiła Miłosława Zagłoba, tłumacząc, że to właśnie miejski rzecznik praw ucznia miałby wysłuchiwać tego, co młodzież ma do powiedzenia na temat swoich problemów. - Wiemy o tym, że został ogłoszony nabór [na stanowisko rzecznika praw ucznia - dop.red.] , ale ten nabór zakończył się niczym – zaznaczyła odnosząc się do sytuacji w Gdańsku.
Ostatni z sześciu przedstawionych przez działaczki postulatów dotyczył „szczególnej troski” wobec dzieci zmagających się z autyzmem. - Postulujemy, żeby w Gdańsku powstała, we współpracy z organizacjami pozarządowymi szkoła dla dzieci z autyzmem. W Gdyni taka szkoła z powodzeniem funkcjonuje – zwróciła uwagę Miłosława Zagłoba.
Napisz komentarz
Komentarze