Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Galeria antywojennych murali na Jasieniu się rozsrasta

Cztery kolejne antywojenne murale pojawiły się na murze obok przystanku PKM Gdańsk Jasień. Ich autorami są młodzi artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którzy dołączyli do akcji stworzenia największej plenerowej galerii antywojennych murali, będących artystycznym głosem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Galeria antywojennych murali na Jasieniu się rozsrasta

Autor: Pomorska Kolej Metropolitalna S.A.

Galeria antywojennych murali obok przystanku PKM Gdańsk Jasień powstaje od marca 2022 r. Liczy sobie już ponad 30 prac autorstwa młodych twórców z uczelni artystycznych z Gdańska, Lublina i Wrocławia. Obecnie dołączyło do nich troje studentów ASP w Krakowie pod opieką profesora Marcina Kowalika. Już w maju planowane są natomiast kolejne murale studentów gdańskiej ASP pod opieką prof. Jacka Zdybla.

- Jedno z nowych dzieł w antywojennej galerii PKM poświęcone zostało Mariupolowi, a jego częścią stał się fragment wiersza znanego, współczesnego ukraińskiego poety Serhija Żadana poświęconego wojennym uchodźcom – tłumaczy Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. - Wybrała go i dopisała do muralu pochodząca z Charkowa Kateryna Sopelnykova, która rok temu uciekając przed rosyjską agresją znalazła schronienie w Gdańsku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Witalij Kliczko zareagował na gdańskie murale

– Agresja rosyjska zakryła głębokim cieniem Ukrainę, pogrążyła w ciemnościach życie ludzi. W swoim muralu pokazuję, że, tak jak przy zaćmieniu słońca, mrok jest jedynie momentem, a światło już zaczyna przebłyskiwać – kształtem ukraińskiego tryzubu, który zawiera w sobie słowo „wolność” - mówi o swoim dziele Ania Ślemp, studentka czwartego roku malarstwa na ASP w Krakowie. - Scenę zaćmienia umiejscowiłam nad panoramą Lwowa. Lwów jest dla mnie miastem siostrzanym do Krakowa, w którym mieszkam – symbolem paralelności i połączenia duchowego z ludźmi w dobrych i złych chwilach.


– W projekcie „Solidarni z Ukrainą” zdecydowałem się na przeniesienie „prawidłowego” kształtu mapy Ukrainy. Kształtu wolnego, ale przede wszystkim odpornego na napory wojsk rosyjskich. Niezależnie od tego jaki jest stan obecny, chcę, żeby nasza świadomość Ukrainy miała właśnie taką formę – mówiąca o czasach pokoju i sprawiedliwości - dodaje Artur Wieczerzyński, student IV roku malarstwa krakowskiej uczelni.

Współorganizatorami trwającej od marca 2022 r. akcji pod hasłem „Solidarni z Ukrainą" są Samorząd Województwa Pomorskiego i Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama