Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pola Nadziei zakwitną dla hospicjów na Pomorzu

Jesienią ubiegłego roku w Parku Akademickim posadzili cebulki żonkili - jako symbol nadziei. W najbliższą niedzielę, a w Pruszczu Gdańskim także w sobotę, przedstawiciele pomorskich hospicjów i wolontariusze podziękują żonkilami osobom, które zechcą wesprzeć datkami hospicyjną działalność.
Pola Nadziei zakwitną dla hospicjów na Pomorzu

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Pola Nadziei organizowane są każdej wiosny w wielu miastach Polski. Celem akcji jest pozyskanie funduszy umożliwiających hospicyjną opiekę nad ciężko chorymi. Równie ważny jednak jest jej cel edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących. Znakiem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki.

- Ten gest symbolizuje rozkwitającą nadzieję - wyjaśnia Agnieszka Paczkowska, wiceprezes Fundacji Hospicyjnej. - Pola Nadziei są jedną z akcji, kiedy hospicja starają się mówić jednym głosem. Chcemy pokazać naszą solidarność, bo pacjenci potrzebują pomocy.

Po raz jedenasty Pola Nadziei na Pomorzu zakwitną w niedzielę, 23 kwietnia. Kwesta z udziałem wolontariuszy w żółtych i białych koszulkach zostanie przeprowadzona na ulicach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Pucka, Pruszcza Gd. oraz okolicznych miejscowości. Wolontariusze, w podziękowaniu za datki wrzucane do puszek, będą rozdawać ręcznie wykonane papierowe żonkile oraz nalepki z żonkilem, który jest symbolem akcji. Skarbonki hospicyjne znajdą się również w wielu firmach, instytucjach czy parafiach. Pola Nadziei na Pomorzu wraz z wydarzeniami towarzyszącymi, pozwalają zebrać środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum Pomorze Dzieciom, Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci, Domu Hospicyjnego Caritas im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni, wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Puckiego Hospicjum pw. Ojca Pio.

Pola Nadziei na Pomorzu to szczególna akcja, która łączy setki osób, wolontariuszy
i darczyńców, od wielu już lat. Jesteśmy im wszystkim bardzo wdzięczni za pamięć o naszych hospicyjnych podopiecznych, chorych dzieciach i dorosłych, ich rodzinach i osobach w żałobie, których otaczamy opieką każdego dnia. To dla nas bardzo ważne – poczucie, że nawet w niełatwych czasach, możemy liczyć na pomoc.

dr Anna Janowicz / prezes zarządu Fundacji Hospicyjnej

Pola Nadziei. Co to takiego?

Pola Nadziei to program stworzony przez organizację charytatywną Marie Curie Cancer Care w Edynburgu (W. Brytania) . Jego ideą jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów, a także edukacja i uwrażliwienie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. Pierwsze Polskie Pola Nadziei zakwitły w 1998 r. w Krakowie – siostrzanym mieście Edynburga. 350 tys. żonkilowych cebulek oraz niezbędną do przeprowadzenia akcji pomoc i wiedzę przekazała organizacja MCCC.

Po raz pierwszy akcję Pola Nadziei na Pomorzu organizuje także Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. To dodatkowa akcja, która w swoim celu ma pokazać jedność hospicjów w dbaniu o jak najlepszą opiekę nad naszymi pomorskimi podopiecznymi.


W Pruszczu Gd. kwestowanie na rzecz hospicjów rozpocznie się już w sobotę, 22 kwietnia. Wolontariuszy z puszkami będzie można spotkać przy obiektach handlowych. W zamian za datki będą wręczać naklejki. Z kolei na niedzielę 23 kwietnia o godz. 14 spod Urzędu Gminy w Juszkowie wyruszy żółta parada. Ulicami miasta przejdzie do Cukroteki, gdzie rozpocznie się festyn rodzinny.

- W tym roku po raz pierwszy weźmiemy udział w akcji Pola Nadziei na Pomorzu – mówi Kinga Droś, dyrektorka Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gd. - Przez 24 godziny na dobę walczymy o godną śmierć dla mieszkańców powiatu gdańskiego i nowodworskiego. Mówmy o tym, informujmy o zmianach i powiększajmy obszar opieki o tereny wiejskie. To właśnie dzięki akcjom takim jak Pola Nadziei na Pomorzu, możemy walczyć o troskliwą opiekę także dla mieszkańców wsi.

Wielka Żonkilowa Sztefeta i Parada

  • godz. 9.30  - otwarcie „Żonkilowej Sztafety” przez Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Sztafeta przejdzie przez Puck, Gdynię, Sopot i dotrze do Gdańska.
  • godz. 13.15 - start „Żonkilowej Parady” – Gdańsk, ul. Podwale Staromiejskie 82. Trasa parady: Podwale Staromiejskie, rondo wokół pomnika króla Jana III Sobieskiego przy Targu Drzewnym, Targ Węglowy,ul. Długa,, Długi Targ
  • godz. 14.00-14.30 - finał „Żonkilowej Parady”, wspólne zdjęcie, występy artystyczne – Gdańsk, Długi Targ

Pola Nadziei online

Z myślą o tych, którzy nie mogą dołączyć do kwesty 23 kwietnia, w dniach od 14 kwietnia do 8 maja prowadzona jest zbiórka on-line:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama