Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nastolatek bez zgody rodziców będzie mógł pójść do psychologa

Nowe przepisy mają umożliwić swobodniejszy dostęp młodzieży do pomocy psychologicznej. Nawet mimo braku zgody rodziców.
Nastolatek bez zgody rodziców będzie mógł pójść do psychologa

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Według badań (EZOP II) nawet co ósme dziecko w Polsce w wieku 7-17 lat ma za sobą doświadczenia związane z zaburzeniami psychicznymi. Przekłada się to na ponad pół miliona dzieci i młodzieży.

Badania UNICEF pokazują, że w Polsce 10,8 proc. dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat doświadcza zaburzeń psychicznych. Wiele z nich pozostaje niezdiagnozowanych.

13-latek pójdzie do psychologa nawet bez zgody rodzica

Projekt posłów powstał w odpowiedzi na rosnące problemy zdrowia psychicznego młodzieży. Jednym z jego założeń – jak podaje Rynek Zdrowia – jest umożliwienie młodzieży samodzielnego korzystania z pomocy psychologicznej. 

CZYTAJ TEŻ: Ciągłe wymagania rodziców i presja bycia najlepszym odbijają się na psychice

Dzieci, które ukończyły 13 lat, będą mogły udać się do specjalisty nawet wtedy, gdy rodzic czy opiekun nie wyrażają na to zgody. Podobnie jak starsza młodzież, która ukończyła 16 lat. Ona też będzie mogła skorzystać z pomocy psychologa od zgody rodziców. 

Lekarze będą musieli poinformować rodziców

Ale w propozycji nowej ustawy podkreślono rolę rodziny w kryzysach zdrowia psychicznego młodych ludzi. Mimo umożliwienia nastolatkom samodzielnego dostępu do pomocy rodzice lub opiekunowie nadal będą informowani o stanie zdrowia dziecka i konieczności udzielenia mu wsparcia. 

Specjaliści będą mieli obowiązek poinformowania rodziców lub opiekunów – jeśli to będzie konieczne – o potrzebie dalszego leczenia. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama