Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wybrano projekt rzeźby Brunona Zwarry, która stanie przy ul. Biskupiej [nl] w Gdańsku

Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję pomnika Brunona Zwarry. Z 11 nadesłanych prac jury wyłoniło zwycięską rzeźbę, dwóm projektom przyznało ex aequo II nagrodę, a jeden z nich otrzymał wyróżnienie. Decydujące były walory artystyczno-rzeźbiarskie.
zwycięski projekt pomnika Brunona Zwarry
Autorem zwycięskiego projektu jest Wiesław Kwak

Autor: GZDiZ

Wybrano projekt pomnika Brunona Zwarry. Komisja oceniła 11 prac

Komisja konkursowa pod przewodnictwem prof. Macieja Aleksandrowicza, dyrektora Centrum Rzeźby Polskiej poddała pod dyskusję 11 zgłoszonych projektów. Oceniano elementy charakterystyczne dla samej postaci, ale także technikę wykonania i wartość artystyczną. Istotne były:

  • staranność rzeźbiarska,
  • zaproponowane do realizacji materiały,
  • zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika. 

– W obradach komisji uczestniczyła córka Brunona Zwarry Maria Dryżał, która przybliżyła wszystkim mało znane cechy i historie z życia ojca – mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. – Opowiadała o skromnym, ale szczęśliwym życiu rodzinnym na Biskupiej Górce. O tym, w jaki sposób pisał swoje książki na maszynie do pisania, szukając również materiałów historycznych w gdańskich archiwach. Bez wątpienia, to doświadczenie pomogło jury wybrać rzeźbę najbardziej oddającą wyjątkową postać gdańskiego dokumentalisty.

W skład jury weszli przedstawiciele Stowarzyszenia „Ławeczka Brunona Zwarry”, Rady Miasta Gdańska, Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Gdańska, Politechniki Gdańskiej oraz GZDiZ. Po merytorycznej i wyczerpującej debacie wybrano cztery najlepsze projekty. Komisja jednogłośnie postanowiła wyłonić zwycięzcę oraz przyznać ex aequo dwie drugie nagrody. Jedna z prac otrzymała też wyróżnienie.


Brunon Zwarra. Ponad wszystko człowiek

Zwycięski projekt przedstawia postać swobodnie stojącego Brunona Zwarry, o luźnej, nieco nonszalanckiej postawie, nawiązującej do osobowości dawnego portowego „bówki”. Opiera się on o słupek, będący częścią barierki okalającej stojącą obok ławeczkę. Przez ramię ma przewieszoną kurtkę, na głowie charakterystyczny kaszkiet, a w ręku trzyma gazetę. Za jego plecami znajdują się duże istniejące drzewo oraz miejsce, w którym się urodził – ul. Biskupia 33. W projekcie tym zachowano proporcje ciała i rzeczywisty wygląd pisarza, swoiste rysy twarzy. Jego zamyślony wzrok skierowany jest na tętniące życiem centrum Gdańska, opisywane w książkach. Autorem zwycięskiego projektu jest Wiesław Kwak – rzeźbiarz, malarz i rysownik pochodzący z Suchej Beskidzkiej, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

II miejsce ex aequo przyznano pracom dr Jarosława Boguckiego, rzeźbiarza z Poznania oraz Studia Maciej Jagodziński z Torunia. Wyróżnienie za szczególne zagospodarowanie przestrzeni wokół pomnika otrzymał projekt Marzeny Gawrysiak, rzeźbiarki, gdańszczanki pochodzącej z Przemyśla oraz Pavko Krajka, architekta wnętrz, grafika, gdańszczanina czeskiego pochodzenia.

Zwycięzca otrzymał 30 tys. zł. Zdobywcy drugiego miejsca – po 15 tys. zł.

Konkurs na projekt pomnika przeprowadzono przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Ławeczka Brunona Zwarry”. Rzeźba stanie przy ul. Biskupiej. Uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika podjęto jednogłośnie podczas sesji Rady Miasta Gdańska w maju 2022 r.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama