Gdańsk Czyta. Gdańszczanie wybrali lekturę na 2023 rok
Gdańską lekturą 2022 roku była „Talita” autorstwa Pawła Huellego, wokół której odbywały się liczne wydarzenia, m.in. spotkania autorskie, spacery literackie, spektakl muzyczny z udziałem artystów Teatru Muzycznego w Gdyni podczas Jarmarku Dominikańskiego czy uroczysty jubileusz 65. urodzin autora.
W tym roku gdańszczanie i gdańszczanki mogli wybierać lekturę roku spośród dwóch pozycji. To:
- „Gdańskie wspomnienia młodości” Johanny Schopenhauer
- oraz „Nieczułość” Martyny Bundy.
I tura głosowania na lekturę na 2023 rok miała miejsce podczas ubiegłorocznych wrześniowych Gdańskich Targów Książki, kiedy to goście wydarzenia wrzucali karty do głosowania do specjalnie przygotowanej urny na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
II tura plebiscytu odbyła się online. Została zainaugurowana przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz podczas konferencji prasowej, która odbyła się 28 lutego w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku.
Pomiędzy 28 lutego a 14 marca można była głosować za pomocą formularza zamieszczonego na stronie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, a także na stronach partnerów wydarzenia: Instytutu Kultury Miejskiej, Gdańska Miasta Literatury oraz Gdańskiej Organizacji Turystycznej.
Gdańsk Czyta „Nieczułość”
„Nieczułość” była niekwestionowaną faworytką w obu turach głosowania:
- w pierwszej 58% głosów,
- w drugiej 70% głosów dla laureatki.
„Nieczułość” Martyny Bundy. O czym jest książka?
„Nieczułość” to debiut literacki Martyny Bundy, zbierający świetne recenzje oraz obsypany nagrodami. Powieść opowiada o sile kobiecej solidarności na tle ważnych wydarzeń historycznych na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Saga rozpisana na wiele głosów, a w centrum one: Rozela i jej córki: Gerta, Truda i Ilda. Kobiety, tak bardzo różniące się między sobą charakterami, zawsze chętnie wracają do Dziewczej Góry, by spotkać się w rodzinnym domu.
Na podstawie powieści powstał spektakl w Teatrze Wybrzeże w reżyserii Leny Frankiewicz, bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i widzów, nagrodzony licznymi wyróżnieniami, m.in. Honorową Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego – Spektakl Roku 2021.
Martyna Bunda. Co o niej wiemy?
Martyna Bunda – autorka trzech książek. „Nieczułość” i „Kot niebieski” zostały przełożone na kilka języków obcych. „Nieczułość” została nagrodzona, m.in., „La Grande Ourse”, nagrodą francuskich czytelników. W Polsce zdobyła: Gryfię, Pomorską Nagrodę Literacką Wiatr od Morza, i była nominowana do kilku innych ważnych nagród: Nike, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Conrada. Druga książka była nominowana do Warszawskiej Nagrody Literackiej. Właśnie ukazała się najnowsza książka Martyny Bundy – „Podwilcze”.
Bunda przez lata była autorką reportaży, potem kierowała Działem Krajowym w tygodniku „Polityka”. Przez kilka lat była też komentatorką poranków w TOK FM. W książkach regularnie wraca na Kaszuby, gdzie się wychowała (Kartuzy i okolice). Regularnie w reportażach, a potem książkach, wraca też do motywu podnoszenia się z najtrudniejszych doświadczeń.
Ma siedem psów. Mieszka z rodziną na wsi pod Poznaniem.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, koordynator akcji Gdańsk Czyta planuje szereg wydarzeń związanych z promocją wybranej przez Czytelników książki. Kalendarium można śledzić TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze