Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Świat Wojciecha Siudmaka. Jego rysunki były inspiracją dla „Diuny”

Nim w listopadzie na ekranie zadebiutuje druga część ekranizacji "Diuny" w reżyserii Denisa Villeneuve’a, po raz pierwszy w Gdańsku, w Ratuszu Głównego Miasta, zostało zaprezentowanych ponad 60 prac znanego na całym świecie artysty, Wojciecha Siudmaka. Do 11 czerwca będzie można zobaczyć rysunki, które zainspirowały kanadyjskiego reżysera podczas przygotowywania oskarowej produkcji na podstawie powieści Franka Herberta, a także wiele innych prac.
Wystawa czasowa „Siudmak. Uniwersum" w Ratuszu Głównego Miasta
Wystawa czasowa „Siudmak. Uniwersum" w Ratuszu Głównego Miasta

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Reżyser "Diuny" pokochał prace Wojciecha Siudmaka

Do grona wielbicieli tego wybitnego artysty można zaliczyć wspaniałych twórców kina m.in. Federico Felliniego, George'a Lucasa, Jean-Jacques Annauda i Denisa Villeneuve'a. Reżyser „Gwiezdnych Wojen”, zaznajomiony z dziełami polskiego twórcy, powiedział: Niezwykła sztuka rysunku oraz wyczucie światła i cienia nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W jego dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania.”

Wydana w 1965 roku powieść „Diuna” Franka Herberta odniosła olbrzymi sukces komercyjny. Sprzedano ją na całym świecie w ponad 20 milionach egzemplarzy. W 1987 roku w głosowaniu czytelników czasopisma „Locus” na najlepszą powieść science-fiction wszech czasów zajęła pierwsze miejsce. Powieść doczekała się licznych ekranizacji. W 1984 roku na srebrny ekran powieść przeniósł David Lynch, zaś w 2021 roku David Villeneuve. Druga z produkcji na 94. ceremonii wręczenia Oskarów otrzymała aż 10 nominacji i wygrała w sześciu kategoriach. Kanadyjski reżyser nie kryje swojej fascynacji pracami Wojciecha Siudmaka, które były dla niego inspiracją do przygotowania ekranizacji… ale również do tego by zostać reżyserem – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Wystawa prac uznanego na całym malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego to pierwsza odsłona jego twórczości w Gdańsku i na pewno ciekawa propozycja dla miłośników sztuki, fantastyki i kina oraz zachęta do odwiedzenia Ratusza Głównego Miasta, w którym do 11 czerwca zagości wystawa czasowa „Siudmak. Uniwersum.”

Kanadyjski reżyser nie kryje swojej fascynacji pracami Wojciecha Siudmaka, które były dla niego inspiracją do przygotowania ekranizacji… ale również do tego by zostać reżyserem. Wystawa prac uznanego na całym świecie malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego „Siudmak. Uniwersum” to pierwsza odsłona jego twórczości w Gdańsku i na pewno ciekawa propozycja dla miłośników sztuki, fantastyki i kina oraz zachęta do odwiedzenia Ratusza Głównego Miasta, gdzie możemy ja podziwiać do 11 czerwca.

Waldemar Ossowski / dyrektor Muzeum Gdańska

Na wystawie można zobaczyć ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby. W marcu ogłoszone zostaną zasady ogólnopolskiego konkursu „Siudmak. Poza czasem”, adresowanego do miłośników sztuki Wojciecha Siudmaka oraz świata "Diuny". Wystawie towarzyszyć będą koncerty carillonowe ze specjalnie przygotowanym repertuarem inspirowanym fantastyką i science-fiction.

Artysta spotka się z mieszkańcami Gdańska w drugiej połowie kwietnia 2023 roku. Podczas spotkań przyznane zostaną nagrody w konkursie „Siudmak. Poza czasem”. Drugie ze spotkań poświęcone zostanie pracom Wojciecha Siudmaka z cyklu „Chopin”, które powstały z inspiracji twórczością polskiego kompozytora. Spotkaniu będą towarzyszyły utwory wykonane na najstarszym gdańskim fortepianie.

Wojciech Siudmak. Legenda realizmu fantastycznego

Artysta urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.

Wystawa  do 11 czerwca 2023 roku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama