Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Powiat sztumski z budżetem na rok 2023, rada z nowym przewodniczącym - Dariuszem Browarczykiem

Rada Powiatu Sztumskiego przyjęła uchwałę budżetową na rok 2023. Starosta Leszek Sarnowski ocenił, że nie jest to budżet marzeń, ale jak na możliwości powiatu ambitny. Obrady toczyły się pod kierunkiem nowego przewodniczącego - został nim Dariusz Browarczyk, po wygaszeniu mandatu dotychczasowej przewodniczącej Dobrosławy Frączek wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Dariusz Browarczyk (pośrodku, w białym ubraniu) został nowym przewodniczącym Rady Powiatu Sztumskiego

Autor: Starostwo Powiatowe Sztum

Powiat sztumski nie należy do zamożnych samorządów, poziom dochodów i wydatków jest niższy od wielu miast w regionie. Na rok 2023 uchwała budżetowa przewiduje po stronie dochodów 58 milionów 332 tysiące złotych, wydatki będą o blisko 11,5 miliona wyższe. Ten spory deficyt będzie finansowany z kredytów oraz wolnych środków. Co trochę zaskakuje, wokół założeń budżetowych w ogóle nie było dyskusji. Większością 13 głosów za, przy 2 przeciwnych i 1 wstrzymującym budżet na rok 2023 przyjęto.

Starosta Leszek Sarnowski zapowiedział intensywne poszukiwanie możliwości pozyskania środków zewnętrznych, aczkolwiek podkreślił, że nawet przy pomyślnych staraniach powiat może mieć trudności z zapewnieniem wkładu własnego do projektów finansowych.

Znacznie więcej uwagi niż budżetowi radni poświęcili kwestii wyboru nowego przewodniczącego po wygaszeniu mandatu Dobrosławy Frączek. Przypomnijmy, że to wygaszenie nastąpiło wskutek złożenia przez czterech radnych jeszcze w 2019 roku wniosku do wojewody o wydanie takiej decyzji. Wtedy wspomniana czwórka znajdowała się w opozycji, kilka miesięcy później sytuacja się odwróciła i wszyscy zainteresowani znaleźli się w koalicji większościowej w Radzie Powiatu. Niestety wniosku o wygaszenie wycofać już się nie dało, cała procedura trwała.

- W roku 2019 taki wyrok NSA byłby dla ówczesnej opozycji wyrokiem satysfakcjonującym, dziś tej satysfakcji nie mamy, choć działaliśmy z duchem prawa - ocenił Leszek Sarnowski. - Praca w ramach koalicji z udziałem przewodniczącej Dobrosławy Frączek była okresem dobrym i owocnym. Jeszcze jako radni opozycji nie czuliśmy się pomijani czy deprecjonowani przez przewodniczącą, co nie znaczy, że nie było między nami sporów. 

Dobrosława Frączek była obecna na sesji rady, zapowiedziała zresztą pojawianie się na wszystkich sesjach do końca kadencji. Swoją sprawę chce skierować do instytucji Unii Europejskiej, ponieważ jej zdaniem padła ofiarą niespójnych i niekonstytucyjnych przepisów, które z życia społecznego eliminują wielu ludzi. Wyrok NSA zapadł na posiedzeniu niejawnym 6 grudnia, zainteresowana otrzymała go dopiero we wtorek. W jej ocenie dopiero z tą chwilą powinna przestać być radną. W najbliższych wyborach zamierza wystartować ponownie.

Byłej już przewodniczącej rady podziękowano bukietem kwiatów. Konieczne było wybranie nowego przewodniczącego (przewodniczącej). Zgłoszono dwie kandydatury: Dariusza Browarczyka oraz Teresy Skolimowskiej. Oboje są nauczycielami, pracują (w kolejności) w Dzierzgoniu oraz w gminie Stary Targ. Minimalną większością głosów przewodniczącym został wybrany Dariusz Browarczyk.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama