Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trzeci nowoczesny niszczyciel min ORP Mewa przekazany Marynarce Wojennej

Kolejny nowoczesny okręt wojenny, niszczyciel min ORP Mewa został protokolarnie przekazany Marynarce Wojennej przez konsorcjum, ze stocznią Remontowa Shipbuilding jako liderem. To trzecia jednostka tej klasy, wcześniej wprowadzono do służby prototypowy ORP Kormoran i zbudowany na jego podstawie ORP Albatros.
ORP Mewa

Autor: kmdr por. rez. Artur Rożek

ORP Mewa przekazany Marynarce Wojennej

Marynarka Wojenna podała informację o protokolarnym przekazaniu niszczyciela min projektu 258, noszącego nazwę Mewa, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding. To nie oznacza jeszcze wprowadzenia okrętu do służby, lecz ten moment zbliża się wielkimi krokami.

Trzy nowoczesne niszczyciele min zapewnią polskiej marynarce nieporównanie większe możliwości poszukiwania, klasyfikacji oraz identyfikacji min morskich, ich oznakowania lub niszczenia wykrytych, przeprowadzania różnych klas okrętów przez rejony zagrożenia minowego oraz zapewnienia innym jednostkom obrony przeciwminowej. Ponadto jednostki te mogą:

  • prowadzić rozpoznanie torów wodnych,
  • sterować zdalnie samobieżnymi nawodnymi platformami przeciwminowymi,
  • stawiać i trałować miny morskie,
  • poszukiwać oraz zwalczać siły i środki dywersji podwodnej,
  • brać udział w akcjach ratowniczych.

Marynarka Wojenna z nowoczesnymi niszczycielami min

ORP Kormoran

Ten jakościowy skok w rozwoju sił przeciwminowych Marynarki Wojennej datuje się od 28 listopada 2017 roku, kiedy do służby wszedł ORP Kormoran, prototypowy okręt projektu 258, służący w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Umowę na dostawę tego okrętu 23 września 2013 roku zawarł ówczesny Inspektorat Uzbrojenia z konsorcjum, którego liderem była stocznia Remontowa Shipbuilding. Już w kwietniu 2014 roku rozpoczęto budowę okrętu, we wrześniu tego samego roku położono stępkę i ruszyło cięcie blach pod budowę kadłuba. Już po roku, 4 września 2015 roku, nastąpiły wodowanie i chrzest okrętu, wkrótce potem rozpoczęły się intensywne próby morskie i badania kwalifikacyjne, chodziło wszak o jednostkę prototypową. Po ich pomyślnym zakończeniu okręt wszedł do służby z numerem burtowym 601.

Doświadczenia z eksploatacji jednostki pozwoliły na wprowadzenie zmian do projektu 258, w rezultacie 27 grudnia 2017 roku podpisano umowę z konsorcjum w tym samym składzie na dostawę dwóch kolejnych seryjnych niszczycieli min. Umowa o wartości 1,2 miliarda złotych obejmowała też pakiety wsparcia logistycznego.

PRZECZYTAJ TEŻ: Byliśmy na pokładzie nowoczesnego niszczyciela min. ORP Albatros rozpoczyna służbę w Marynarce Wojennej

– Program budowy niszczycieli min typu Kormoran II to przykład skutecznie realizowanego programu, skutkującego wzmacnianiem potencjału Sił Morskich naszej Ojczyzny. Należy też podkreślić, że wdrożenie do służby wyżej wymienionych nowoczesnych niszczycieli min rozpoczęło proces generacyjnej wymiany wyposażenia polskiej floty. Jednocześnie polski przemysł stoczniowy potwierdził swoje kompetencje do projektowania i budowy nowoczesnych okrętów wojennych – powiedział komandor Piotr Skóra, szef Szefostwa Techniki Morskiej.

ORP Albatros

Drugim nowoczesnym niszczycielem min był ORP Albatros, który wszedł do służby 28 listopada tego roku, z numerem burtowym 602. Kalendarium budowy przedstawia się następująco:

  • cięcie blach – wrzesień 2018,
  • położenie stępki – grudzień 2018,
  • wodowanie i chrzest – 10 października 2019,
  • rozpoczęcie prób morskich – czerwiec 2021,
  • przekazanie Marynarce Wojennej RP – sierpień 2022.

ORP Albatros służy w tym samym 13. Dywizjonie Trałowców.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Polska bandera została podniesiona na niszczycielu min ORP Albatros

ORP Mewa

Trzecia jednostka – ORP Mewa o numerze burtowym 603, przekazana właśnie marynarce, powstaje od czerwca 2019 roku, kiedy podjęto cięcie blach. Położenie stępki nastąpiło w październiku tego samego roku, 17 grudnia 2020 roku natomiast odbyły się wodowanie i chrzest okrętu. Rok później ruszyły próby morskie, po nich zaś – testy zdawczo-odbiorcze. Podniesienie bandery i wprowadzenie do służby okrętu przewidywane jest w I kwartale przyszłego roku. ORP Mewa dołączy do swojego bliźniaka w 13. Dywizjonie Trałowców.

PRZECZYTAJ TEŻ: Niszczyciel min Mewa wypłynął na próby morskie

Dodać trzeba, że siły obrony przeciwminowej naszej Marynarki Wojennej działają także w oparciu o zachodnie wybrzeże, gdzie w porcie w Świnoujściu bazuje 12. Dywizjon Trałowców. W latach 2026-2027 ta jednostka powinna otrzymać trzy kolejne niszczyciele min projektu 258 wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Kontrakt o wartości 2,5 miliarda złotych Agencja Uzbrojenia zawarła z konsorcjum, którego liderem pozostaje stocznia Remontowa Shipbuilding. Ponadto w jego skład wchodzą: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i PGZ Stocznia Wojenna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama