Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szpital w Sztumie chce przejąć spółka American Heart of Poland. Złożono list intencyjny

Spółka American Heart of Poland złożyła list intencyjny w sprawie przejęcia funkcji operatora szpitala w Sztumie. W dokumencie widnieją konkretne deklaracje dotyczące m.in. planowanych inwestycji w lecznicy oraz warunków finansowych dla pracowników. W środę, 7 grudnia zaplanowano spotkanie zarządu spółki ze starostą sztumskim.
szpital w Sztumie
Ważą się losy szpitala w Sztumie. Obecnie operatorem lecznicy jest spółka Szpitale Polskie

Autor: Piotr Piesik | Zawsze Pomorze

List intencyjny dotyczący przejęcia obecnego Szpitala Polskiego skierowano do starosty sztumskiego Leszka Sarnowskiego i prezesa spółki Szpitale Polskie (obecnego jeszcze operatora lecznicy) Jakuba Michalaka. Jak podano w dokumencie, po dogłębnej analizie sytuacji szpitala oceniono pozytywnie możliwość kontynuowania działalności tej placówki. Aczkolwiek, dostrzeżono konieczność podjęcia wielu działań inwestycyjnych i restrukturyzacji. 

American Heart of Poland chce przejąć Szpital w Sztumie

Co proponuje spółka American Heart of Poland (w skrócie AHP)?

  • Zawarcie warunkowej umowy dzierżawy nieruchomości szpitala na czas określony 20 lat – warunkiem jest wyrażenie zgody przez Narodowy Fundusz Zdrowia na cesję kontraktów. AHP deklaruje zainteresowanie dzierżawą tylko dwóch budynków szpitala, w których skonsolidowana byłaby cała działalność lecznicza.
  • W okresie trzech lat po wejściu umowy w życie AHP miałaby wykonać prace inwestycyjne o wartości 70 milionów złotych dla dostosowania wydzierżawionych budynków.
  • Niezależnie od wartości sprzętu przejętego od Szpitali Polskich, spółka AHP miałaby wyposażyć lecznicę w niezbędne urządzenia o wartości 20 milionów złotych. 

PRZECZYTAJ TEŻ: „Szpital w Sztumie pracuje normalnie”. Samorząd powiatu nie kryje niepokoju

List zawiera jeszcze kilkanaście innych punktów dotyczących, m.in.:

  • zgody NFZ na cesję praw i obowiązków z umów na udzielanie świadczeń leczniczych,
  • także zgody NFZ i samorządu powiatu na – jak to określono – „przeprowadzenie niezbędnego procesu regionalizacji i konsolidacji działalności leczniczej w zakresie ginekologii i położnictwa, neonatologii oraz pediatrii”.

W czym rzecz? Od lat liczba porodów w Sztumie spada – to tylko jeden z aspektów opisanej wyżej sytuacji. Trzeba się więc liczyć z koniecznością rezygnacji z tej części świadczonych usług. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Co dalej ze szpitalem w Sztumie? Medycy boją się o jego przyszłość

AHP zadeklarowało też gotowość przejęcia kadry placówki, zaproponowało konkretne stawki kontraktowe, choć w dokumencie nie wymieniono stawek dla lekarzy, jedynie dla pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych i innego średniego personelu. 

List intencyjny podpisali: prezes zarządu AHP Adam Szlachta oraz członek zarządu Marcin Bruszewski.

Co dalej ze szpitalem w Sztumie?

Starosta sztumski Leszek Sarnowski po otrzymaniu dokumentu wyraził gotowość podjęcia rozmów na temat szczegółowej oferty ze strony spółki. Jednocześnie nadal aktualna pozostaje druga możliwość – przejęcia sztumskiego szpitala przez samorząd województwa i utworzenia nowej lecznicy, w oparciu o szpitale w Sztumie i Prabutach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Położna niczym anioł pracuje w Sztumie

Duże znaczenie może mieć zdanie pracowników szpitala w Sztumie, którzy po latach „ścierania się” z zarządem spółki Szpitale Polskie nie ukrywają swojej niechęci dla dalszego działania lecznicy na zasadach operatorskich. Zwłaszcza że, podobnie jak w przypadku spółki Szpitale Polskie, władze AHP mają swoją siedzibę na drugim krańcu Polski. Pracownicy lecznicy otwarcie krytykują stan, w którym dyrekcja szpitala w Sztumie ma niewielkie prerogatywy, ponieważ wszystkie ważniejsze decyzje zapadają gdzie indziej, i to dość daleko.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama