Centrum Zdrowia Psychicznego udziela świadczeń dorosłym mieszkańcom powiatu starogardzkiego. To ponad 100 tysięcy osób. Pomoc jest bezpłatna i nie jest wymagane skierowanie od lekarza.
Kto może się zgłosić?
Każdy, kto skończył 18 lat i doświadczył sytuacji kryzysowej, zmaga się z depresją lub psychozą, jest przygnębiony, paraliżują go stany lekowe, ma problemy emocjonalne i potrzebuje specjalistycznego wsparcia.
Do centrum można się zgłosić bez wcześniejszego umówienia się. Na oddziale dziennym jest 15 miejsc, a całodobowym 40 łóżek. Docelowo w CZP ma pracować ok. 60 osób, w tym 7 lekarzy i około 20 pielęgniarek.
PRZECZYTAJ TEŻ Za dwa lata czeka nas psychiatryczne tsunami?
W ramach starogardzkiego Centrum powstały dwa punkty. Składa się na nie poradnia zdrowia psychicznego, oddział dzienny, oddział całodobowy, zespół leczenia środowiskowego oraz dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne. Pierwszy z nich mieści się przy ul. Skarszewskiej 7, a drugi przy ul. Juranda ze Spychowa 2. Misją nowo powstałego Centrum jest odejście od tradycyjnego leczenia zamkniętego.
Punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne
- Nowością, która powstała w ramach tego przedsięwzięcia, są punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne – podkreśla Wioletta Szukiełojć, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego. – Jeden z nich mieści się w naszym szpitalu na oddziale nr 6 przy poradni zdrowia psychicznego, a drugi w przychodni Medyk. Punkty mają za zadanie udzielać informacji o działaniu Centrum, przeprowadzać wstępną ocenę potrzeb osób zgłaszających się oraz ustalanie wstępnych uzgodnień do procesu leczenia.
Ideą tego typu centrów jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne poprzez przeniesienie opieki psychiatrycznej do środowiska lokalnego i leczenie ambulatoryjne. W ramach pilotażu w Polsce utworzono 56 centrów zdrowia psychicznego, w tym trzy w województwie pomorskim. Dwa z nich są w ramach tzw. marszałkowskich podmiotów lecznicach. Jeden działa przy szpitalu w Kościerzynie, drugi powstał w Słupsku. Trzecia placówka znajduje się w Człuchowie.
PRZECZYTAJ TEŻ Parlamentarzyści zajmą się dramatyczną sytuacją na gdańskim Srebrzysku
– Jestem niezwykle dumna, że na Kociewiu powstało Centrum Zdrowia Psychicznego, które dedykowane jest mieszkańcom powiatu starogardzkiego – mówiła podczas otwarcia Centrum Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. - Jestem tym bardziej dumna, bowiem jest to czwarte takie centrum na Pomorzu, przy czym trzy funkcjonują w ramach szpitali marszałkowskich. Lepsza koordynacja udzielanych świadczeń, lepsza kompleksowość świadczeń skrojona dla pacjenta, a także to, że w ramach Centrum kładziemy nacisk na opiekę niestacjonarną, czyli ambulatoryjną, poradnianą czy dzienną, sprawia, że takie miejsce jest wyjątkowo ważne. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjenta, szpital się zmienia. Bardzo dziękuję wszystkim osobom, które były, są i będą zaangażowane w funkcjonowanie tego Centrum.
O potrzebie powstania Centrum mówił także dr Jacek Bielan, dyrektor szpitala w Starogardzie Gdańskim, który przypomniał m.in. że kondycja psychiczna Polaków jest gorsza niż przed pandemią. Jak wynika ze statystyk, do gabinetów częściej niż kiedykolwiek przychodzą pacjenci, u których po raz pierwszy w życiu pojawiły się zaburzenia psychiczne.
Jak zauważył Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki, 1/3 społeczeństwa może borykać lub boryka się z problemami, to w przypadku powiatu starogardzkiego oznaczałoby około 40 tysięcy osób.
Napisz komentarz
Komentarze