– To dla mnie duża przyjemność odwiedzić Żuławy i Powiśle. W Nowym Dworze Gdańskim spotkałem się z młodzieżą, z seniorami. To bardzo inspirująca dyskusja, czasami wręcz odkrywcza – stwierdził marszałek Senatu Tomasz Grodzki. – Ze zdziwieniem dowiedziałem się, że nasz kraj było stać na budowę przekopu Mierzei za 2 miliardy złotych, a w tym samym czasie brakuje kilkudziesięciu milionów złotych na zbudowanie dwóch przepompowni, które zabezpieczyłyby teren Żuław przed zalewaniem. Przekop jest fajny, ale raczej dla kajaków. Publiczne pieniądze trzeba szanować, rozrzutne gospodarowanie tymi pieniędzmi kończy się tym, czego teraz wszyscy doświadczamy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Kto dokończy tor wodny na rzece Elbląg? „Rządzie, przekop do końca”
Marszałek Grodzki odniósł się do ostatnich kontrowersji wokół Rady Polityki Pieniężnej oraz działań Sejmu.
– Senat skierował do RPP niezwykle mądrych ekonomistów, którzy nie mogą dostać nawet wyników analiz w NBP. W sejmowej „zamrażarce” leży 140 aktów prawnych złożonych przez Senat.
Senat ws. cen energii i węgla
Zapytaliśmy Tomasza Grodzkiego o działania izby wyższej parlamentu wobec ustaw dotyczących zaopatrzenia społeczeństwa w węgiel z udziałem samorządów. oraz cen energii elektrycznej. Projekty ustaw rząd we wtorek, 11 października przekazał samorządom, w środę, 12 października odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w tej sprawie.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Samorządowcy zadowoleni po spotkaniu z premierem w sprawie cen węgla i energii
Można liczyć na szybkie zajęcie się tymi projektami przez Senat?
– Wszystko. co dotyczy poprawienia bytu obywateli naszego kraju czy wsparcia naszych sąsiadów w Ukrainie, ma w Senacie priorytet – stwierdził marszałek Grodzki. – Jeżeli rządowi na czymś zależy, przyjmuje ustawę jako pilną, wtedy powinniśmy ją rozpatrzyć w terminie czternastu dni. Posiedzenie Sejmu odbędzie się 20 października i pewnie projekty wspomnianych ustaw będą już na nim przyjmowane. Posiedzenie Senatu planowane jest 26, 27 i 28 października, będziemy mogli więc zająć się nimi.
Napisz komentarz
Komentarze