Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Samorządowcy zadowoleni po spotkaniu z premierem w sprawie cen węgla [nl] i energii

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie projektów ustaw dotyczących udziału samorządów w dystrybucji węgla oraz cen energii odbyło się w środę, 12 października w Warszawie z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Przedstawiciele samorządów wyrażali swoje zadowolenie z rezultatów spotkania, którego przebieg określili jako merytoryczny. Projekty ustaw samorządowcy otrzymali dopiero we wtorek, 11 października, czasu na ich analizę było więc bardzo mało. Prace nad ustaleniem szczegółów mają nadal trwać.
Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego

Autor: Krystian Maj | KPRM

– Rozmawialiśmy o handlu węglem oraz o kosztach energii dla samorządów, dla wielu wrażliwych odbiorców – powiedział po spotkaniu Jan Grabkowski, starosta poznański. – Każdy z powyższych tematów jest bardzo poważny. Co do węgla – gminy nigdy nie miały tego zadania. Dziś rząd traktuje handel paliwem stałym jako zadanie zlecone gminom, z czym nie do końca się zgadzamy. Możemy to robić, ale musimy znać szczegóły. Wiele uwagi poświęciliśmy też cenom węgla. Premier Morawiecki uczestniczył w naszym spotkaniu przez półtorej godziny, i to bardzo dobrze. 

Samorządowcy u premiera ws. cen energii i węgla

Do przebiegu spotkania odniósł się też prezydent Sopotu Jacek Karnowski, lider Ruchu Samorządowego „Tak dla Polski”.

– Najważniejsza kwestia, to byśmy mogli prowadzić dystrybucję węgla ze spółkami, które na co dzień w tym uczestniczą. Rząd przeprowadzi tę ustawę, ale my nie jesteśmy do tego przygotowani, dlatego chcemy to robić ze spółkami węglowymi. Zaapelowaliśmy o zdjęcie akcyzy z węgla, by obniżyć jego cenę. Rząd mówi o cenie 2 tysięcy złotych, ale, dokładając do tego koszty transportu i podatki, mamy już 3 tysiące. Co do energii, by nadal, jak w tym roku, był zerowy podatek na prąd. Teraz nam się proponuje podwyżkę cen energii rzędu 70 procent, to i tak lepiej niż 700 procent, ale dokładając do tego VAT, będzie już podwyżka o 100 procent, to wygląda zupełnie inaczej – mówił Jacek Karnowski.

PRZECZYTAJ TEŻ: Demonstracja „Pozostanie tylko ciemność” w Warszawie. Karnowski do rządu: Co jeszcze trzeba spieprzyć?

– Ponadto mamy zaoszczędzić 20 procent energii, co w przypadku wielu samorządów jest nierealne. Jest wiele szczegółowych zapisów w projektach ustaw, do których mamy uwagi. Dziś zaopiniowaliśmy ustawy pozytywnie, ale trzeba jeszcze je przedyskutować na poziomie ekspertów – dodał Jacek Karnowski.

Samorządowcy uczestniczący w posiedzeniu dodawali, że projekty ustaw wprowadzają pewne górne granice cen energii, czyli rodzaj cen regulowanych. Nadal brakuje szczegółowych ustaleń co do wielu instytucji samorządowych, niezbędnych dla życia mieszkańców, jak wodociągi czy kanalizacja. Samorządowcy nie ukrywali, że nie są w pełni usatysfakcjonowani, lecz bardzo dobrze odebrali gotowość strony rządowej do rozmów. Postawę premiera ocenili jako bardzo konstruktywną, posiedzenie dalekie być miało od kwestii politycznych.

– Szkoda, że tak późno – skomentowali przedstawiciele samorządów.

Samorządowcy u premiera ws. cen energii i węgla. Bedą kolejne propozycje

Jeszcze w środę, 11 października wieczorem samorządowcy mają otrzymać kolejne propozycje i dane ze strony rządowej. To m.in. analiza możliwej ceny węgla na poziomie 1500 złotych, jaką podał premier Morawiecki, co, przy uwzględnieniu kosztów transportu oraz innych opłat, dałoby cenę końcową na poziomie 1999 złotych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rząd ma projekt ograniczenia cen prądu. Proponuje limity

Premier zadeklarował też analizę, wspólnie z ministrem finansów, postulatu utrzymania po Nowym Roku zerowej stawki VAT na energię. 

Pozytywnie przebieg spotkania oceniła także strona rządowa. Szczegółowe zapisy projektów ustaw będą teraz intensywnie konsultowane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama