Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jedną z najlepszych stref w Europie i na świecie

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wśród najlepszych stref ekonomicznych. Potwierdzają to autorzy rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022. PSSE zajęła w nim siódme miejsce w Europie i drugie na świecie.
Gdański Park Naukowo-Technologiczny

Autor: PSSE

Prestiżowe wyróżnienie dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022, wydawanym przez Financial Times, zajęła drugie miejsce w Europie i siódme na świecie. Oprócz tego, autorzy rankingu wyróżnili PSSE za obsługę dużych przedsiębiorców. Rekomendowali także lokowanie dużych projektów właśnie w obszarze jej oddziaływania.

– Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy. Realizowane przez nas działania skupiają się na czterech głównych filarach, czyli: wsparciu przedsiębiorców, pomocy w rozwoju startupów poprzez działalność parków naukowo-technologicznych, promocji szkolnictwa branżowego oraz rozwoju przemysłu dzięki działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Taki wachlarz projektów pozwala nam na kreowanie odpowiednich warunków inwestycyjnych: od dostosowania podstaw edukacyjnych pod potrzeby rynku pracy po wsparcie rozwoju światowych korporacji – mówi Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

PSSE druga w Europie i siódma na świecie

Autorzy rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 wskazują najlepsze strefy ekonomiczne, zarówno w ujęciu globalnym, jak i regionalnym, oraz nagradzają je w zakresie usług specjalnych. Za co docenili PSSE? Eksperci przede wszystkim zwrócili uwagę na przyrost nowych inwestycji. W 2021 roku PSSE wydała 90 decyzji o wsparciu – to rekordowa liczba. Łączny nakład projektów przekroczył 2,96 mln zł, a inwestycje przyczyniły się do powstania 633 nowych miejsc pracy.

– Spółka wyróżnia się pośród innych wysokim poziomem obsługi inwestorów, w tym przydzielaniem dedykowanego specjalisty, który pomaga firmie w całym procesie inwestycyjnym, w tym w rozliczaniu pomocy publicznej – podaje PSSE.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorskie uczelnie wysoko w rankingu szkół wyższych „Perspektyw”

PSSE została wyróżniona także za działania Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, w którym prowadzone są zajęcia z obsługi robotów oraz druku 3D.

– CPRP okazało się sukcesem w kształceniu przyszłej kadry na potrzeby przedsiębiorców oraz rozwoju gospodarki, dlatego z Fundacji Velux otrzymało wsparcie w wysokości 6,5 mln zł. PSSE planuje rozszerzyć projekt, obecnie trwają prace nad otwarciem kolejnych filii w Grudziądzu oraz we Włocławku – informuje PSSE.

Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, PSSE

Eksperci zwrócili również uwagę na działalność Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, w tym na międzynarodowy inkubator technologiczny, specjalistyczne prototypownie Space4Makers, Strefę CoWork, a także działania na rzecz współpracy pomiędzy nauką a biznesem.

– Do zaistnienia PSSE na arenie międzynarodowej przyczynił się także projekt Europen Digital Innovation Hub, będący częścią Programu Cyfrowa Europa. Strefa, w ramach tego projektu, przy użyciu technologii cyfrowych będzie pomagać firmom usprawniać procesy biznesowe, produkcyjne oraz produkty i usługi – podkreśla PSSE.

Zauważono także działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie zielonej gospodarki. W 2021 roku strefa rozpoczęła przygotowania do budowy trzech własnych farm fotowoltaicznych. Energia w nich wyprodukowana zostanie zaoferowana strefowym inwestorom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama