Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

89-latka z Rumi oszukana „na czternastą emeryturę”

Sweter podniesiony seniorce w trakcie rzekomego badania kręgosłupa posłużył, by ukryć kradzież 10 tysięcy złotych. Tak, według ustaleń wejherowskich śledczych, przebiegło oszustwo „na czternastą emeryturę”, którego ofiarą padła 89-latka z Rumi.
senior
(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Na oszustwach „na wnuczka” czy „na policjanta” nie kończy się inwencja przestępców wykorzystujących zaufanie seniorów. Na własnej skórze przekonała się o tym 89-latka z Rumi, która straciła 10 tysięcy złotych wskutek domowej wizyty kontrolnej pod pretekstem procedury związanej z wypłatą czternastej emerytury. Uwagę staruszki odwróciło wykonane przez oszustkę „badanie kręgosłupa”.

– Oszustka najpierw w rozmowie ustaliła, gdzie kobieta trzyma pieniądze, a następnie podniosła jej sweter, zakrywając tym samym twarz. W trakcie rzekomego badania kręgosłupa, wykorzystując chwilę nieuwagi, seniorce skradziono 10 tysięcy złotych – relacjonuje sytuację, do której doszło we wtorek, 9 sierpnia asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gdańszczanka straciła mnóstwo pieniędzy. Tym razem oszust był „lekarzem z Syrii”

W związku z tym i podobnymi sygnałami, funkcjonariusze przestrzegają przed oszustami uderzającymi w seniorów. Przypominają też, że lista schematów stosowanych wobec starszych osób jest długa. Czasem może to być telefon od rzekomego policjanta z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. wnuczka. Kiedy indziej – wizyta w mieszkaniu fałszywych pracowników wodociągów, spółdzielni mieszkaniowej, pomocy społecznej lub, jak w przypadku 89-latki – pomocniczki wspierającej w wypełnianiu wniosku o czternastą emeryturę czy innego świadczenia.

Oszustwo „na wnuczka”. Schemat działania

Policjanci apelują o rozmowę ze starszymi członkami naszych rodzin. Przypominają też najczęstsze preteksty wykorzystywane w schematach „na wnuczka”. Oszuści w rozmowach z seniorami przekonują, że bliska osoba, np.:

  • spowodowała wypadek drogowy i musi zapłacić ofierze tego wypadku odszkodowanie,
  • zaciągnęła krótkoterminową pożyczkę, ale, niestety, nie ma pieniędzy na spłatę raty,
  • musi poddać się poważnej operacji i potrzebuje pieniędzy na zabieg,
  • potrzebuje pieniędzy na bardzo opłacalną inwestycję
  • albo została zatrzymana i potrzebuje pieniędzy na to, by się „wykupić”.

Jak nie dać się oszukać?

  • Rozłącz się, zadzwoń na wpisany w Twój telefon numer wnuczka i potwierdź informacje.
  • Nie rozpoznajesz głosu? Rozłącz się! Zadzwoń na policję!
  • Pieniądze przekazuj krewnym osobiście!
  • Nie mów przez telefon, ile masz pieniędzy!
  • Policja nigdy nie żąda przekazania pieniędzy i nie informuje przez telefon o prowadzonych sprawach!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama