III etap Parku Centralnego to największa część całego projektu (4,5h). Obejmuje teren od pawilonu przy skateparku do skrzyżowania al. marsz. Piłsudskiego z ulicą Świętojańską. W styczniu 2022 roku wykonawcą prac został Budimex.
W ramach tego zadania powstają:
- obiekty gastronomiczne,
- staw z fontanną, który w zimę funkcjonować ma jako lodowisko,
- zielone polany piknikowe,
- boisko
- oraz podziemny parking.
I to przy nim trwają obecnie zaawansowane prace.
PRZECZYTAJ TEŻ: Sprzed urzędu w Gdyni znika parking. Będzie zielony skwer
– Choć sytuacja na rynku budowlanym jest trudna, to wykonawca realizuje roboty zgodnie z planem. Postępy najbardziej widoczne są pod ziemią, gdzie powstaje parking na 270 pojazdów. Warto zaznaczyć, że to aż o 70 miejsc więcej niż na istniejącym podziemnym parkingu pod placem Grunwaldzkim, między Teatrem Muzycznym a Gdyńskim Centrum Filmowym – mówi Markos Pagudis, prezes Agencji Rozwoju Gdyni, odpowiedzialnej za realizację inwestycji.
Co dokładnie dzieje się na placu budowy? Kierownik kontraktu budowy Parku Centralnego Piotr Krutul tak informuje o postępach związanych z parkingiem podziemnym:
- Prace są na półmetku. Wykonano 70% wykopów i prac fundamentowych, około 50% stropu żelbetowego nad garażem podziemnym oraz 60% ścian podziemia. Aktualnie trwają prace żelbetowe przy wykonywaniu fundamentów, dalszych ścian podziemia oraz stropu od strony dawnego boiska. W trakcie są prace izolacyjne ścian zewnętrznych podziemia, wykonywane są na bieżąco zasypki fundamentów i podkłady pod posadzki garażu, oraz zasypki ścian garażu.
- Instalacje sanitarne: wykonano ok. 50% instalacji podposadzkowych w rejonie wykonanych podkładów pod posadzkę w garażu.
- Instalacje elektryczne: wykonano zabezpieczenie istniejących sieci elektrycznych w rejonie alei marsz. Piłsudskiego oraz teletechnicznych w rejonie istniejącego budynku biurowego.
Piotr Krutul podkreśla, że prace przy budowie parkingu podziemnego powinny zakończyć się w listopadzie 2022 roku.
Od września tego samego roku natomiast rusza kolejna część robót w ramach III etapu. Obejmuje wykonanie pawilonu oraz stawu w okolicy skateparku.
PRZECZYTAJ TEŻ: O Park Rady Europy walczą prześmiewczymi portretami prezydenta Gdyni
W ramach klimatycznej strategii miasta w Parku Centralnym w Gdyni posadzonych zostanie kilkadziesiąt nowych drzew, m.in. sosny pospolite i czarne, wierzby, platany, wiśnie czy jabłonie.
– Gdynia ukierunkowuje swój rozwój na neutralność klimatyczną i dąży do maksymalnego ograniczenia emisji CO2 oraz równoważenia pozostałych zanieczyszczeń poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki. – Mimo że ponad 40 procent powierzchni miasta stanowią lasy, konsekwentnie od lat oddajemy mieszkańcom nowe obszary zieleni, budując m.in. parki kieszonkowe czy największą zieloną inwestycję w centrum Gdyni – Park Centralny, który ma stać się wielofunkcyjną i ogólnodostępną przestrzenią rekreacji i wypoczynku, godną nowoczesnego miasta, oraz drugim po lasach płucem miasta. Działanie to wpisuje się w Strategię Rozwoju Gdyni 2030 oraz projekt KLIMATyczne Centrum Gdyni.
W Parku Centralnym pojawi się też kilkanaście tysięcy nowych gatunki krzewów oraz kilkadziesiąt tysięcy pnącz i kwiatów, w tym winorośl japońska.
Park Centralny w Gdyni. Kiedy powstanie?
Oddanie trzeciej części Parku Centralnego przewidywane jest na połowę 2023 roku. Całkowity koszt prac przy jej budowie to 63,4 mln złotych.
Park Centralny w Gdyni. Co powstało w poprzednich etapach?
Park Centralny – I etap
I etap obejmował prace pomiędzy ulicami Legionów, Tetmajera i aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zakończony został w sierpniu 2019 r. W jego ramach powstała strefa spokojnej rekreacji z alejkami, ławkami, miejscem do wypoczynku z:
- torem do gry w bule,
- siłownią,
- stolikami szachowymi
- oraz trzema podestami scenicznymi.
Również ta część inwestycji stworzyła ogrodzony wybieg dla psów.
Park Centralny – II etap
II etap oddano w lipcu 2020 r. Na obszarze (1,5h) przy ulicy Legionów i al. Marszałka Piłsudskiego powstały infrastruktura dla osób aktywnych:
- skatepark dla początkujących,
- siłownia pod chmurką,
- ścieżki dla biegaczy oraz wrotkarzy,
a także:
- linowy plac zabaw dla dzieci,
- mała architektura
- i nowe drzewa oraz krzewy.
Napisz komentarz
Komentarze