Medale św. Wojciecha w 2022 roku otrzymali:
- prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk,
- Magdalena Renk-Grabowska,
- Stowarzyszenie Arbuz.
Medale Księcia Mściwoja II otrzymali:
- dr Anna Strzałkowska,
- Andrzej Szydłowski,
- prof. Janusz Czerwiński,
- inż. arch. Aleksander Ślusarz.
Uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska, podczas której wręczone zostaną medale, odbędzie się 2 czerwca o godz. 18:00 w Dworze Artusa.
Medale św. Wojciecha. Laureaci
prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk
Prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk została uhonorowana za wpływ na rozwój nauki w wymiarze krajowym i międzynarodowym, rozwój służby zdrowia, szkolnictwa wyższego i gospodarki, za wpływ na współpracę i integrację środowiska akademickiego, zaangażowanie w walkę z pandemią COVID-19.
Dodajmy ponadto, że prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk jest tegoroczną laureatką tytułu honorowego „Pomorzanka Roku” przyznawanego z inicjatywy portalu i tygodnika „Zawsze Pomorze”.
WIĘCEJ NA TEN TEMAT PRZECZYTASZ W ARTYKULE: Pomorzanka/Pomorzanin roku 2021. Poznaliśmy nagrodzonych podczas uroczystej gali!
Magdalena Renk-Grabowska
Magdalena Renk-Grabowska została uhonorowana za działania w dziedzinie kultury poprzez organizowanie wydarzeń artystycznych rozsławiających Gdańsk, jak również za reaktywowanie Festiwalu Jazz Jantar oraz podniesienie jego rangi w skali kraju.
Stowarzyszenie Arbuz
Stowarzyszenie Arbuz nagrodzono za projekty społeczno-artystyczne, które pomagają w inicjowaniu działalności twórczej, wspierają idee edukacji wielokulturowej, godnego traktowania, ochrony praw człowieka i swobód obywatelskich, oraz za społeczną i obywatelską aktywizację cudzoziemców.
Medale Księcia Mściwoja II
dr Anna Strzałkowska
Dr Anna Strzałkowska otrzymała medal za budowanie świadomości i upowszechnianie wiedzy w zakresie budowania polityk miejskich, szczególnie w zakresie działań na rzecz praw człowieka i równego traktowania.
Andrzej Szydłowski
Andrzej Szydłowski został uhonorowany za promocję Gdańska w Polsce i na świecie poprzez organizowanie inicjatyw typu „Święto Chleba w Gdańsku” lub „Światowy Dzień Chleba”, jak również za działalność charytatywną i wspieranie sportowych drużyn młodzieżowych.
prof. Janusz Czerwiński
Prof. Janusz Czerwiński otrzymał medal za wybitne osiągnięcia naukowe, trenerskie i organizacyjne w sporcie, zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej.
inż. arch. Aleksander Ślusarz
Inż. arch. Aleksander Ślusarz został wyróżniony za zasługi dla gdańskiego i polskiego dziedzictwa historycznego, w tym za ocalenie Wartowni Nr 1 na Westerplatte przed zniszczeniem poprzez opracowanie nowatorskiej techniki przesunięcia obiektu.
Dziewięcioosobowa Kapituła Medalu św. Wojciecha (S. Adalbertusa) i Medalu Księcia Mściwoja II (Mestwina II) pracowała pod przewodnictwem Agnieszki Owczarczak, przewodniczącej Rady Miasta Gdańska. Oba honorowe wyróżnienia ustanowiono w roku 1996. Jak dotąd:
- Medalem św. Wojciecha wyróżniono 79 osób,
- Medal Księcia Mściwoja II otrzymały 134 osoby.
Podkreślić warto, że Medal św. Wojciecha jest również wyróżnieniem za pracę na rzecz współpracy i pojednania między narodami, oraz za wyjątkowe przedsięwzięcia na rzecz tolerancji i dialogu między przedstawicielami różnych wyznań i religii.
Napisz komentarz
Komentarze