„Od niedzieli, 24 kwietnia prace prowadzone na terenie Zakładu Utylizacyjnego mogą przyczynić się do wzmożenia emisji zapachowych. Przyczyną tego stanu są prace związane z modernizacją sortowni oraz te prowadzone w ramach. Stan podwyższonego ryzyka uciążliwości zapachowych potrwa około dwóch tygodni” – zapowiedział w piątek 22 kwietnia 2022 r. Zakład Utylizacyjny Sp. z o.o. zarządzający składowiskiem odpadów na podgdańskich Szadółkach.
Pierwszego dnia prac na kilka godzin odłączone ma zostać zasilanie, obejmujące wszystkie instalacje i urządzenia. Modernizacja sortowni spowoduje znaczne zwiększenie zużycia przez nią energii elektrycznej, co wymaga podłączenia nowego transformatora do zakładowej sieci średniego napięcia. To niezbędne na tym etapie modernizacji sortowni odpadów i wynika z konieczności wykonania podłączeń energetycznych nowych urządzeń. Na czas trwania tych prac należy wyłączyć zasilanie całego zakładu.
Jak się dowiadujemy - podczas prowadzonych prac wdrażane będą rozwiązania minimalizujące uciążliwości, takie jak dyfuzory oraz opryski środkami neutralizującymi zapachy. Codziennie zamieszczane będą też raporty dostępne tutaj.
Efekty II etapu robót
Przypomnijmy, na II etapie praw modernizacyjnych zainstalowano 10 separatorów optycznych, 8 automatycznych przenośników bunkrowych, przebudowano 2 kabiny sortownicze, a całą strefę połączono 63 przenośnikami. Dodatkowo w trakcie realizacji obecnego etapu instalowana jest kompresorownia. Wszystkie te elementy muszą być podłączone elektrycznie, przetestowane pod kątem bezpieczeństwa pracy, wpięte do centralnego systemu sterowania oraz zsynchronizowane ze sobą. Taka synchronizacja może potrwać nawet kilkanaście dni i odbywa się bez odpadów, jest to tzw. rozruch na sucho. Prace te powinny zakończyć się między 4 a 9 maja.
Kolejne punkty programu REDU w realizacji
Trwają prace przy modernizacji systemu odgazowania. Odtworzonych zostało 11 studni systemu. Kolejnym krokiem jest wykopanie tras do rur (około 3500m), odprowadzających gaz ze studni do stacji zbiorczej. Rury te będą odtworzone w miejsce tych, które zostały uszkodzone i przerwane w wyniku różnych procesów zachodzących w kwaterze.
Rozpoczyna się modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w zakładzie. W fazę wykonawczą wchodzi projekt wykonania drenażu rozsączającego. Prace prowadzone będą w wierzchowinie kwatery, dlatego też występuje prawdopodobieństwo zwiększenia uciążliwości zapachowych. Do 4 maja wymieniony zostanie również wsad biofiltru kompostowni tunelowej, instalacji służącej do oczyszczania powietrza.
„Prace zaplanowane na najbliższe 2 tygodnie są konieczne, by docelowo usprawnić i zwiększyć efektywność pracy poszczególnych instalacji zakładu. W efekcie ma to przełożyć się na zmniejszenie brzydkich zapachów na terenie zakładu. Podczas prac prowadzony będzie monitoring oraz wdrażane ostaną rozwiązania minimalizujące uciążliwości, tak jak np. praca dyfuzora, czy prowadzenie oprysków substancjami neutralizującymi. Przepraszamy za uciążliwości i prosimy o wyrozumiałość” – apeluje ZUT.
Napisz komentarz
Komentarze