Zmodernizowany ORP Arctowski wrócił do służby w Marynarce Wojennej. Okręt przeszedł remont w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.
– Zakres wykonanych prac był wyjątkowo rozległy, ale dzięki niemu jednostka zyskała wiele nowych możliwości i, mimo swoich lat, będzie mogła jeszcze długo bardzo efektywnie wypełniać swoje zadania na rzecz Marynarki Wojennej. Można powiedzieć, że zmodernizowaliśmy go od dziobu aż po rufę. To drugi w ostatnich dniach okręt, po ORP Kościuszko, który z dumą przekazujemy jego właścicielowi – mówi Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej.
Jak informuje w komunikacie stocznia, ORP Arctowski przeszedł szereg modernizacji w zakresie działów:
- nawigacyjnego,
- łączności,
- elektro-mechanicznego,
- hydrograficznego.
– Wyposażono go w nowe, ulepszone urządzenia, w tym m.in. w: nowe pulpity Centralnego Systemu Sterowania wraz z monitoringiem, nowe pulpity na GSD, systemy grzejne, wentylacji, filtrowentylacji i klimatyzacji, agregaty prądotwórcze, sprężarki, silnik steru strumieniowego, blok utylizacji ścieków, nowe urządzenia pokładowe, w tym kabestan, wciągarkę kotwiczno-cumowniczą, bramownice wychylne, bramownicę LARS na rufie, wciągarkę oceanograficzną, żurawia do obsługi części rufowej okrętu oraz w wiele innych elementów – podaje PGZ Stocznia Wojenna.
PRZECZYTAJ TEŻ: ORP Orzeł przechodzi remont. Marynarka Wojenna została bez okrętów podwodnych
Wymienione zostało także całe okablowanie okrętu, a jego załoga będzie pracowała w odnowionych pomieszczeniach.
ORP Arctowski. Co o nim wiemy?
ORP Arctowski jest to polski okręt hydrograficzny (projekt 874). Został zbudowany w Stoczni Północnej w Gdańsku, do służby wszedł w 1982 roku. Zadaniami jednostki są:
- nawigacyjno-hydrograficzne zabezpieczanie operacji Marynarki Wojennej,
- działania na rzecz gospodarki morskiej i bezpieczeństwa żeglugi.
Jakie projekty realizuje obecnie PGZ Stocznia Wojenna?
W PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni w rożnym zakresie trwają obecnie remonty innych okrętów Marynarki Wojennej, w tym ORP Śniardwy i SD-11. Stocznia realizuje również program Miecznik, który obejmuje budowę trzech ultranowoczesnych fregat.
Napisz komentarz
Komentarze