Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pracodawcy z Pomorza apelują o szybką możliwość zatrudniania uchodźców z Ukrainy

Organizacje przedsiębiorców z Pomorza apelują do rządu o uproszczenie wszelkich formalności i umożliwienie uchodźcom z Ukrainy szybkiego podjęcia pracy w Polsce. – Dzięki temu sprawimy, że będą oni w stanie samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby materialne – apelują pracodawcy z Pomorza.
Ukraina flaga
(fot. Canva | Zdjęcie ilustracyjne) 

Apel do prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu, premiera oraz minister rodziny i polityki społecznej wystosowało dwanaście organizacji pracodawców z województwa pomorskiego. W wysłanym piśmie proszą, by w obliczu bezprecedensowej agresji Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy i napływu licznej grupy obywateli Ukrainy w charakterze uchodźców uciekających z terenów objętych działaniami wojennymi, Sejm, Senat lub właściwe Ministerstwa przygotowały specjalne akty prawne, które umożliwią ich legalne zatrudnienie, i to niezależnie od podstawy prawnej ich pobytu na terenie Polski.

– Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę w oparciu o wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej lub zgodę Komendanta Straży Granicznej, w świetle obowiązującego prawa nie posiadają prawa do legalnego zatrudnienia na terenie Polski. Należy spodziewać się, że część z nich nie posiada żadnego paszportu międzynarodowego, w tym znaczna część nie posiada paszportu biometrycznego uprawniającego do podjęcia zatrudnienia w okresie 90 dni, lecz wyłącznie dokumenty wewnątrzkrajowe, lub nie posiada żadnych dokumentów. Rozważenia wymagałaby również możliwość nie tylko ułatwienia, ale także bezwzględnego wydłużenia okresów pobytowych, wynoszących oficjalnie 90 dni, w ciągu kolejnych 180 dni lub oficjalnie 15 dni, w przypadku wjazdu na teren RP na mocy zgody Komendanta Straży Granicznej – informują w apelu pracodawcy.

Pracodawcy apelują o szybką możliwość zatrudniania uchodźców

Jak podkreślają, w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej trzeba mieć na uwadze, iż, umożliwiając ukraińskim uchodźcom podjęcie legalnej pracy, będą oni w stanie samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby materialne.

– Ułatwi im to też realizację swoich ról społecznych oraz zapewni możliwie „normalne” życie we własnym mieszkaniu, czy pokoju, za który zapłacą z dochodów własnej pracy. Stworzenie domu dla rodziny, miejsca, w którym będą samodzielnie gotować, wypoczywać, czy przygotowywać się do powrotu do swojej ojczyzny – a przede wszystkim – czuć się bezpiecznie. Nie można pominąć też psychologicznego aspektu pracy, pozwalającego skupić się na jej wykonywaniu, zaangażowaniu i poczuciu odpowiedzialności, a przez to – choć przez chwile uciec od ciągłych myśli o wojnie – apelują organizacje pracodawców.

Ich zdaniem, możliwość podjęcia legalnej pracy przez obywateli Ukrainy wpłynie pozytywnie nie tylko na ich indywidualną sytuację, ale także ułatwi ich przyjmowanie i pobyt na terenie naszego kraju.

– Dzięki uzyskiwanym z własnej pracy dochodom uchodźcy nie będą musieli polegać na polskim państwie w zakresie organizacji miejsca pobytu, czy wyżywienia. Będą w stanie samodzielnie, lub z pomocą pracodawców, zaspokajać swoje potrzeby w tym zakresie. Z przeprowadzanych rozmów wynika, że Ukraińcy w dużej mierze nie oczekują biernie pomocy naszego państwa, lecz umożliwienia im normalnego funkcjonowania na terenie Polski – zwłaszcza w tym trudnym dla nich czasie. Umożliwienie legalnego zatrudnienia Ukraińców, poprzez ułatwienie procedur rejestracyjnych związanych z zezwoleniami na wykonywanie pracy i wydłużony pobyt, pomoże także polskiej gospodarce, która od dłuższego już czasu zmaga się z niedoborem pracowników. Proponowane zmiany z całą pewnością pomogą tym przedsiębiorcom, którzy dziś nie są w stanie zwiększać skali swojej działalności, z uwagi na brak personelu. Pozwolą one także na uniknięcie przechodzenia obywateli Ukrainy do tzw. „szarej strefy”, której ograniczanie powinno być jednym z podstawowych celów naszego państwa – piszą w apelu przedstawiciele pracodawców, którzy proszą o pilne rozpoczęcie prac w tym zakresie.

Pod apelem podpisały się organizacje pracodawców z województwa pomorskiego:

  • Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw,
  • Forum Pracodawców Północy,
  • Pracodawcy Pomorza,
  • Gdański Klub Biznesu,
  • Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza,
  • Kaszubski Związek Pracodawców,
  • Regionalna Izba Przedsiębiorców NORDA,
  • Starogardzki Klub Biznesu – Związek Pracodawców,
  • Wojewódzkie Zrzeszenie Handlu i Usług,
  • Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego,
  • Polska Izba Gospodarcza Restauratorów i Hotelarzy. Oddział Pomorski,
  • Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama