W Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Radomiu, Zielonej Górze i Świnoujściu Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa przypominali kierowcom, jak właściwie przejeżdżać przez skrzyżowania dróg z torami. Podobna akcja prewencyjna odbyła się także w Tczewie w poniedziałkowy ranek, 24 marca. Jedną z form takich działań, jest informowanie o zagrożeniach, a także to że Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei przekazywali kierowcom dodatkowe materiały edukacyjne oraz ulotki. Ci najbardziej krnąbrni otrzymali pouczenia i mandaty.
- Łamanie przepisów na przejazdach kolejowo-drogowych, w szczególności lekceważenie znaku STOP i czerwonych migających świateł, to najprostsza droga do wypadku – podkreśla Przemysław Zieliński, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe na Pomorzu. - Konsekwencje zdarzeń na przejeździe mogą być tragiczne: śmierć, ciężkie obrażenia, uszkodzona infrastruktura kolejowa, tabor, opóźnienia pociągów oraz zaangażowanie służb ratunkowych – to koszty, które ponosi sprawca. W 99 proc. przypadków są to kierowcy, którzy nie zatrzymali się przed znakiem STOP, przed włączoną sygnalizacją lub opadającymi rogatkami.
CZYTAJ TEŻ: Kaszubskie nazwy stacji na linii kolejowej 201? Jest petycja w tej sprawie
Akcje Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa mają na celu uświadomienie kierowcom, jak należy unikać zagrożeń i co zrobić, gdy już się pojawią. A jak wygląda sytuacja w ujęciu statystycznym?
- W tym roku były dwa wypadku, w których ranna została jedna osoba – mówi rzecznik PLK. - W ubiegły roku odnotowano cztery wypadki. Najwięcej zdarzeń kolejowych było w 2023 roku. To sześć wypadków, w których życie straciły cztery osoby, a trzy zostały ranne.
W razie potrzeby, wyłam rogatkę
- Należy jak najszybciej opuścić przejazd - w razie potrzeby wyłamać rogatkę – wyjaśnia rzecznik PLK. - Wystarczy niewielka siła nacisku, by tzw. bezpiecznik drąga (przy napędzie rogatek) zadziałał i spowodował bezpieczne wyłamanie zapory, bez uszkodzenia samochodu. Z kolei, jeśli dojdzie do awarii auta i nie ma możliwości zjazdu z torów, należy jak najszybciej opuścić pojazd i udać się poza rogatki. Należy również skorzystać z Żółtej Naklejki PLK, którą dla bezpieczeństwa oznakowane są wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe w Polsce.
Jak podkreślają specjaliści z PLK, naklejka ta ratuje życie. Należy z niej skorzystać, gdy samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Co ważne, kontakt z numerem alarmowym 112 pozwala uniknąć najgorszego scenariusza i uchronić życie.
Napisz komentarz
Komentarze