Najważniejszą nagrodę „Rejs Roku 2024 – Srebny sekstant” otrzymał kapitan Marcin Sutkowski i jego załoga jachtu WindWhisper 44 za spektakularne zwycięstwo w mistrzostwach świata ORC. Polska drużyna, broniąca tytułu zdobytego w 2023 roku, od pierwszych wyścigów na wodach Rhode Island Sound i Narragansett Bay (USA) utrzymywała prowadzenie, triumfując nad 13 amerykańskimi zespołami. Był to historyczny sukces pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia.

Nagrodę Honorową otrzymał kapitan Eugeniusz Moczydłowski za powrotny rejs jachtu Magnus Zaremba, kończący wieloletni projekt arktycznych ekspedycji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rejs Roku 2023. Eugeniusz Moczydłowski w roli głównej
Wyróżnienie zdobył także kapitan Maciej Sodkiewicz, który w ramach projektu ROrange in The Ice – śladami wypraw Franklina” pokonał trasę z Grenlandii na Alaskę, eksplorując wymagające i niebezpieczne wody Przejścia Północno-Zachodniego.
Anna Jastrzębska i Szymon Kuczyński sięgnęli po Nagrodę Honorową za wybitny wyczyn w regatach Pacific Cup. Pokonali ponad 2000 mil morskich z San Francisco na Hawaje w rewelacyjnym czasie 14 dni, 4 godziny, 15 minut i 26 sekund, zdobywając drugie miejsce w swojej klasie PHRF 2.
ZOBACZ TAKŻE: Znamy najlepszych żeglarzy Pomorza i kandydata na prezesa PZŻ
Nagrodę za wkład w edukację morską otrzymał kapitan Cezary Bartosiewicz, twórca programu „Kurs na Horn", który zaangażował już tysiące młodych ludzi, przybliżając im żeglarskie tradycje i budując w nich pasję do morza.
Wyróżnienia otrzymali także:
- Piotr Kulczycki za uratowanie i przywrócenie polskiej banderze brygantyny Kapitan Głowacki, która razem z Fryderykiem Chopinem będzie służyć kolejnym pokoleniom młodych żeglarzy.
- Kapitan Julia Hein i jej załoga jachtu Bies, która podczas The Tall Ship’s Races zdobyła tytuły „The Youngest Captain" i „The Youngest Crew", udowadniając, że młodość i odwaga to klucz do wielkich sukcesów.
Nagrody za całokształt osiągnięć:
- Marek Słodownik – dziennikarz, popularyzator żeglarstwa i niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, który od pół wieku dokumentuje historię i sukcesy polskich żagli.
- Jerzy Wąsowicz, zmarły 28 stycznia 2025 roku, legendarny kapitan, który ze starego kutra rybackiego stworzył wyprawowy żaglowiec "Antica" i przez lata przemierzał nim świat, podążając śladami odkrywców.
Nagrody specjalne trafiły do:
- Ewy Lewandowskiej – najlepszej młodzieżowej żeglarki świata według Światowej Federacji Żeglarskiej. To pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla Polski od 25 lat!
- Bractwa Kaphornowców – za 50 lat niestrudzonej pracy na rzecz edukacji morskiej i promowania najwyższych standardów żeglarskiej sztuki.
- "Piersi w Arktyce", czyli czterech odważne żeglarek, które na małych otwarto pokładowych łodziach przemierzyły lodowate wody Spitsbergenu, udowadniając, że marzenia są po to, by je realizować.
Nagrody i wyróżnienia przyznało jury w składzie: kontradm. Czesław Dyrcz, przewodniczący jury, Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ, prezes PoZŻ, armator „STS Pogoria”, Kamil Koniuszewski przedstawiciel miasta Gdańska, Aleksander Gosk koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant, Marek Padjas Grotmaszt Bractwa Kaphornowców i Tomasz Falba, sekretarz jury, publicysta morski.
Napisz komentarz
Komentarze