Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Rejs Roku, czyli najlepsi z najlepszych pod żaglami w Gdańsku

Wyjątkowe wyczyny i żeglarskie sukcesy na światowym poziomie – tak można podsumować tegoroczne nagrody i wyróżnienia „Rejsu Roku". Uroczyste podsumowanie odbyło się w piątek 7 marca w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.
Nagroda Rejs Roku
Nagrody Rejs Roku 2024 przyznane. Srebrny Sekstant otrzymali kpt. Marcin Sutkowski i załoga WindWhisper 44

Autor: Dominik Paszliński | gdansk.pl

Najważniejszą nagrodę  „Rejs Roku 2024 – Srebny sekstant”  otrzymał kapitan Marcin Sutkowski i jego załoga jachtu WindWhisper 44 za spektakularne zwycięstwo w mistrzostwach świata ORC. Polska drużyna, broniąca tytułu zdobytego w 2023 roku, od pierwszych wyścigów na wodach Rhode Island Sound i Narragansett Bay (USA) utrzymywała prowadzenie, triumfując nad 13 amerykańskimi zespołami. Był to historyczny sukces pod banderą Yacht Klubu Polski Gdynia.

Reklama
Srebrny Sekstant dla kpt. Marcina Sutkowskiego i załogi WindWhisper 44 (fot. Dominik Paszliński | gdansk.pl)

Nagrodę Honorową otrzymał kapitan Eugeniusz Moczydłowski za powrotny rejs jachtu Magnus Zaremba, kończący wieloletni projekt arktycznych ekspedycji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rejs Roku 2023. Eugeniusz Moczydłowski w roli głównej

Wyróżnienie zdobył także kapitan Maciej Sodkiewicz, który w ramach projektu ROrange in The Ice – śladami wypraw Franklina” pokonał trasę z Grenlandii na Alaskę, eksplorując wymagające i niebezpieczne wody Przejścia Północno-Zachodniego.

Anna Jastrzębska i Szymon Kuczyński sięgnęli po Nagrodę Honorową za wybitny wyczyn w regatach Pacific Cup. Pokonali ponad 2000 mil morskich z San Francisco na Hawaje w rewelacyjnym czasie 14 dni, 4 godziny, 15 minut i 26 sekund, zdobywając drugie miejsce w swojej klasie PHRF 2.

ZOBACZ TAKŻE: Znamy najlepszych żeglarzy Pomorza i kandydata na prezesa PZŻ

Nagrodę za wkład w edukację morską otrzymał kapitan Cezary Bartosiewicz, twórca programu „Kurs na Horn", który zaangażował już tysiące młodych ludzi, przybliżając im żeglarskie tradycje i budując w nich pasję do morza.

Wyróżnienia otrzymali także: 

  • Piotr Kulczycki za uratowanie i przywrócenie polskiej banderze brygantyny Kapitan Głowacki, która razem z Fryderykiem Chopinem będzie służyć kolejnym pokoleniom młodych żeglarzy.
  • Kapitan Julia Hein i jej załoga jachtu Bies, która podczas The Tall Ship’s Races zdobyła tytuły „The Youngest Captain" i „The Youngest Crew", udowadniając, że młodość i odwaga to klucz do wielkich sukcesów.

Nagrody za całokształt osiągnięć

  • Marek Słodownik – dziennikarz, popularyzator żeglarstwa i niekwestionowany autorytet w tej dziedzinie, który od pół wieku dokumentuje historię i sukcesy polskich żagli.
  • Jerzy Wąsowicz, zmarły 28 stycznia 2025 roku, legendarny kapitan, który ze starego kutra rybackiego stworzył wyprawowy żaglowiec "Antica" i przez lata przemierzał nim świat, podążając śladami odkrywców.

Nagrody specjalne trafiły do: 

  • Ewy Lewandowskiej – najlepszej młodzieżowej żeglarki świata według Światowej Federacji Żeglarskiej. To pierwsze tak prestiżowe wyróżnienie dla Polski od 25 lat!
  • Bractwa Kaphornowców – za 50 lat niestrudzonej pracy na rzecz edukacji morskiej i promowania najwyższych standardów żeglarskiej sztuki.
  • "Piersi w Arktyce", czyli czterech odważne żeglarek, które na małych otwarto pokładowych łodziach przemierzyły lodowate wody Spitsbergenu, udowadniając, że marzenia są po to, by je realizować.
  • REKLAMA

Nagrody i wyróżnienia przyznało jury w składzie: kontradm. Czesław Dyrcz, przewodniczący jury, Bogusław Witkowski, wiceprezes PZŻ, prezes PoZŻ, armator „STS Pogoria”, Kamil Koniuszewski przedstawiciel miasta Gdańska, Aleksander Gosk koordynator projektu Rejs Roku/Srebrny Sekstant, Marek Padjas Grotmaszt Bractwa Kaphornowców i Tomasz Falba, sekretarz jury, publicysta morski.

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaRadi Gdańsk 80 lat konkurs
Reklama
Reklama Ziaja włosy rosinna pielęgnacja