Dwóch laureatów gdańskich Nobli!
Nagroda Naukowa im. Jana Heweliusza najważniejsze wyróżnienie, przyznawane przez prezydenta Gdańska naukowcom. Uroczystość co roku odbywa się w okolicach rocznicy urodzin i śmierci astronoma - czyli 28 stycznia. W tegorocznej edycji, której zwycięzców ogłoszono 3 lutego, laureatami nagrody zostali prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko - za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie diagnostyki, prognostyki i leczenia nowotworu płuc oraz prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek - za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie filozofii wychowania oraz konceptualizacje relacji między kulturą, polityką, tożsamością i edukacją.
Kategoria nauk ścisłych i przyrodniczych
Prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko nagrodzony został w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych.
Laudację wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Narkiewicz.
Profesor prowadzi badania nad skutecznością i bezpieczeństwem leków ukierunkowanych molekularnie oraz integracją radioterapii z immunoterapią. Profesor Dziadziuszko odegrał kluczową rolę w licznych towarzystwach naukowych i organizacjach badawczych, krajowych i międzynarodowych. Był konsultantem krajowym ds. radioterapii onkologicznej, członkiem Krajowej Rady ds. Onkologii i uzyskał członkostwo korespondencyjne Polskiej Akademii Umiejętności. Kierował lub współprowadził blisko 50 badań klinicznych, które znacząco wpłynęły na rozwój terapii raka płuca. Jest twórcą i koordynatorem Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz GUMed-UCK – jedynego w Polsce akademickiego ośrodka badań faz wczesnych, oceniającego bezpieczeństwo i skuteczność innowacyjnych terapii.
CZYTAJ TEŻ: Chemiczka z UG z nagrodą L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki
Kategoria nauk humanistycznych i społecznych
Prof. dr. hab. Tomasza Szkudlarka został uhonorowany w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Laudację wygłosił prof. dr hab. Jerzy Błażejowski, przewodniczący kapituły w kategorii nauk humanistycznych i społecznych, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.
- Zainteresowania naukowe prof. Tomasza Szkudlarka dotyczą relacji między edukacją, kulturą, podmiotowością i polityką. Interesuje się mediami postrzeganymi jako interfejs tych relacji oraz rolą dyskursu publicznego w formowaniu indywidualnych i społecznych tożsamości. Lokalnie brał udział w opracowaniu strategii: rozwoju Gdyni w zakresie polityki oświatowej oraz Pomorza – w zakresie wskazania wariantów rozwoju edukacji i kapitału społecznego w projekcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Dla Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przygotował ekspertyzę dotyczącą uwarunkowań i celów strategicznych rozwoju edukacji w regionie gdańskim. Jest znakomitym dydaktykiem i uznanym autorytetem akademickim. Twórczość prof. Szkudlarka ma charakter interdyscyplinarny i łączy pedagogikę z socjologią, filozofią, psychologią, politologią i naukami o kulturze, by ukazać dynamiczny obraz przemian w obszarze współczesnej edukacji.
Obaj laureaci otrzymali dyplom, statuetkę Heweliusza autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł brutto.
Nagroda przyznawana jest na wniosek kapituł, którym przewodniczą prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych) oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych).
Prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko
Profesor medycyny, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej oraz radioterapii onkologicznej, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii i Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Autor i współautor ponad 400 doniesień naukowych oraz podręczników i publikacji o zasięgu międzynarodowym. Jest głównym badaczem lub współbadaczem w blisko 70 badaniach klinicznych, głównie w niedrobnokomórkowym i drobnokomórkowym raku płuca, w wyniku których zarejestrowano wiele nowych leków przeciwnowotworowych. Jest też twórcą i koordynatorem medycznym Ośrodka oraz Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz GUMed-UCK. W latach 2013-2018 konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, obecnie członek Krajowej Rady ds. Onkologii Ministerstwa Zdrowia.
Prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek
Pedagog, profesor nauk humanistycznych, emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego, doktor honoris causa Linköping University w Szwecji.
Specjalizuje się w teorii i filozofii edukacji, bada relacje między edukacją, kulturą i polityką. Jego zainteresowania obejmują teorię krytyczną, pedagogikę postmodernistyczną, studia nad mediami i teorię postkolonialną. W początkowym okresie pracy naukowej uczestniczył w seminariach teoretycznych prowadzonych przez Zbigniewa Kwiecińskiego w PAN w Toruniu, gdzie rozwijał refleksję nad teorią krytyczną w kontekście polskich przemian społecznych. Współpracował z uczelniami w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Szwecji, Norwegii i Nowej Zelandii. Był visiting scholar w Miami University (USA) oraz profesorem wizytującym w Linköping University, University West i NLA University College.
Autor licznych publikacji naukowych, w tym 17 książek i ponad 100 artykułów. Był także autorem koncepcji programowej i kierownikiem Studiów Doktoranckich w zakresie Pedagogiki i Nauk o Polityce na Wydziale Nauk Społecznych UG. Przez wiele lat współpracował z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierując Międzywydziałowym Instytutem Nauk o Sztuce i prowadząc zajęcia w Szkole Doktorskiej ASP. Równolegle zajmuje się rysunkiem i malarstwem.
Napisz komentarz
Komentarze