Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdańskie Noble przyznane! Nagrody trafiły do lekarza i pedagoga

Prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych oraz prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek w kategorii nauk humanistycznych i społecznych to tegoroczni laureaci nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
Prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko oraz prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek
Prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko oraz prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek - laureaci Nagrody Naukowej im. Jana Heweliusza

Autor: Grzegorz Mehring | gdansk.pl

Dwóch laureatów gdańskich Nobli!

Nagroda Naukowa im. Jana Heweliusza najważniejsze wyróżnienie, przyznawane przez prezydenta Gdańska naukowcom. Uroczystość co roku odbywa się w okolicach rocznicy urodzin i śmierci astronoma - czyli 28 stycznia. W tegorocznej edycji, której zwycięzców ogłoszono 3 lutego, laureatami nagrody zostali prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko - za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie diagnostyki, prognostyki i leczenia nowotworu płuc oraz prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek - za wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie filozofii wychowania oraz konceptualizacje relacji między kulturą, polityką, tożsamością i edukacją.

Kategoria nauk ścisłych i przyrodniczych  

Prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko nagrodzony został w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych.  

Laudację wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Narkiewicz.

Profesor prowadzi badania nad skutecznością i bezpieczeństwem leków ukierunkowanych molekularnie oraz integracją radioterapii z immunoterapią. Profesor Dziadziuszko odegrał kluczową rolę w licznych towarzystwach naukowych i organizacjach badawczych, krajowych i międzynarodowych. Był konsultantem krajowym ds. radioterapii onkologicznej, członkiem Krajowej Rady ds. Onkologii i uzyskał członkostwo korespondencyjne Polskiej Akademii Umiejętności. Kierował lub współprowadził blisko 50 badań klinicznych, które znacząco wpłynęły na rozwój terapii raka płuca. Jest twórcą i koordynatorem Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz GUMed-UCK – jedynego w Polsce akademickiego ośrodka badań faz wczesnych, oceniającego bezpieczeństwo i skuteczność innowacyjnych terapii. 

CZYTAJ TEŻ: Chemiczka z UG z nagrodą L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

Kategoria nauk humanistycznych i społecznych 

Prof. dr. hab. Tomasza Szkudlarka został uhonorowany w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Laudację wygłosił prof. dr hab. Jerzy Błażejowski, przewodniczący kapituły w kategorii nauk humanistycznych i społecznych, prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. 

- Zainteresowania naukowe prof. Tomasza Szkudlarka dotyczą relacji między edukacją, kulturą, podmiotowością i polityką. Interesuje się mediami postrzeganymi jako interfejs tych relacji oraz rolą dyskursu publicznego w formowaniu indywidualnych i społecznych tożsamości. Lokalnie brał udział w opracowaniu strategii: rozwoju Gdyni w zakresie polityki oświatowej oraz Pomorza – w zakresie wskazania wariantów rozwoju edukacji i kapitału społecznego w projekcie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Dla Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przygotował ekspertyzę dotyczącą uwarunkowań i celów strategicznych rozwoju edukacji w regionie gdańskim. Jest znakomitym dydaktykiem i uznanym autorytetem akademickim. Twórczość prof. Szkudlarka ma charakter interdyscyplinarny i łączy pedagogikę z socjologią, filozofią, psychologią, politologią i naukami o kulturze, by ukazać dynamiczny obraz przemian w obszarze współczesnej edukacji.

Obaj laureaci otrzymali dyplom, statuetkę Heweliusza autorstwa prof. Jana Szczypki oraz nagrodę finansową w wysokości 25 tys. zł brutto. 

(fot. Grzegorz Mehring | gdansk.pl)

Nagroda przyznawana jest na wniosek kapituł, którym przewodniczą prezes Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku (w dziedzinie nauk ścisłych oraz przyrodniczych) oraz prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego (w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych).  

Prof. dr hab. Rafał Dziadziuszko

Profesor medycyny, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej oraz radioterapii onkologicznej, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii i Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Autor i współautor ponad 400 doniesień naukowych oraz podręczników i publikacji o zasięgu międzynarodowym. Jest głównym badaczem lub współbadaczem w blisko 70 badaniach klinicznych, głównie w niedrobnokomórkowym i drobnokomórkowym raku płuca, w wyniku których zarejestrowano wiele nowych leków przeciwnowotworowych. Jest też twórcą i koordynatorem medycznym Ośrodka oraz Centrum Badań Klinicznych Wczesnych Faz GUMed-UCK. W latach 2013-2018 konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, obecnie członek Krajowej Rady ds. Onkologii Ministerstwa Zdrowia.  

Prof. dr hab. Tomasz Szkudlarek

Pedagog, profesor nauk humanistycznych, emerytowany profesor Uniwersytetu Gdańskiego, doktor honoris causa Linköping University w Szwecji.

Specjalizuje się w teorii i filozofii edukacji, bada relacje między edukacją, kulturą i polityką. Jego zainteresowania obejmują teorię krytyczną, pedagogikę postmodernistyczną, studia nad mediami i teorię postkolonialną. W początkowym okresie pracy naukowej uczestniczył w seminariach teoretycznych prowadzonych przez Zbigniewa Kwiecińskiego w PAN w Toruniu, gdzie rozwijał refleksję nad teorią krytyczną w kontekście polskich przemian społecznych. Współpracował z uczelniami w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Szwecji, Norwegii i Nowej Zelandii. Był visiting scholar w Miami University (USA) oraz profesorem wizytującym w Linköping University, University West i NLA University College.

Autor licznych publikacji naukowych, w tym 17 książek i ponad 100 artykułów. Był także autorem koncepcji programowej i kierownikiem Studiów Doktoranckich w zakresie Pedagogiki i Nauk o Polityce na Wydziale Nauk Społecznych UG. Przez wiele lat współpracował z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, kierując Międzywydziałowym Instytutem Nauk o Sztuce i prowadząc zajęcia w Szkole Doktorskiej ASP. Równolegle zajmuje się rysunkiem i malarstwem. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama