Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Podejrzany statek na Bałtyku”. MW ćwiczy reakcje na zagrożenia

Zagrożenia morskiej infrastruktury krytycznej oraz możliwości reagowania w takich przypadkach – to tematyka ćwiczeń z udziałem kilku formacji odbywających się w poniedziałek, 3 lutego na Morzu Bałtyckim pod kryptonimem Strażnik Bałtyku-25. Przebieg poszczególnych zadań koordynuje Centrum Operacji Morskich w Gdyni.
Strażnik Bałtyku-25, ćwiczenia
Tak Marynarka Wojenna ćwiczy reakcje na zagrożenia

Autor: st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak | X | Marynarka Wojenna RP/ Polish Navy

Jeden ze statków manewrujących na wodach Bałtyku dopuścił się naruszenia strefy bezpieczeństwa platform wiertniczych. Kontrolę jednostki zamierzała przeprowadzić Straż Graniczna, lecz to się nie udało. W tym samym czasie za burtę statku wyrzucono ładunek o nieznanej zawartości. Ponieważ odmówiono współpracy i stawiano opór, do wsparcia wezwano okręty i statki powietrzne Marynarki Wojennej.

Strażnik Bałtyku-25. Marynarka Wojenna ćwiczy reakcje na zagrożenia

Tak przedstawia się scenariusz trwających na wodach Zatoki Gdańskiej ćwiczeń pod kryptonimem Strażnik Bałtyku-25. Jak informuje Marynarka Wojenna, chodzi o przećwiczenie i udoskonalenie procedur działania. Ponadto o doskonalenie współpracy wszystkich służb, kiedy pojawia się konieczność reagowania na militarne i niemilitarne zagrożenia morskiej infrastruktury krytycznej.

Strażnik Bałtyku-25, ćwiczenia

Ćwiczenia odbywają się z udziałem sił 3. Flotylli Okrętów im. Komandora Bolesława Romanowskiego, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża im. Wiceadmirała Kazimierza Porębskiego, oraz Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zaangażowane są w nie także pododdziały Wojsk Specjalnych  RP oraz funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Całość koordynuje Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego w Gdyni.

Warto zwrócić uwagę, że ćwiczenia dotyczą morskiej infrastruktury krytycznej, której elementy na Morzu Bałtyckim w ostatnich miesiącach ulegały częstym uszkodzeniom. Od zerwania podwodnej nitki gazociągu po niewyjaśnione do końca awarie podmorskich kabli energetycznych i komunikacyjnych. Stąd potrzeba doskonalenia procedur podejmowanych w podobnych przypadkach.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama