Uchwałę o przeprowadzeniu referendum Rada Gminy Luzino podjęła 12 grudnia ubiegłego roku, w trakcie sesji nadzwyczajnej. Wcześniej grupa mieszkańców gminy zebrała 1500 podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Ustalono w tej uchwale termin przeprowadzenia referendum na 2 lutego 2025. Określono także pytanie referendalne:
„Czy jesteś za zamknięciem przejazdu drogowo-kolejowego w centrum wsi Luzino (w ciągu ul. Wilczka i ul. Ofiar Stutthofu) dla ruchu pojazdów mechanicznych, w szczególności samochodów osobowych?”.
W licznych załącznikach do uchwały ustalono wszystkie szczegóły głosowania, od liczby obwodów referendalnych - jest ich 13, poprzez godziny oddawania głosów - od 7 do 21, aż do warunków pracy członków komisji obwodowych.
CZYTAJ TEŻ: Od 1 maja w nocy nie kupisz alkoholu. Miasto Tczew wprowadza nocną prohibicję
Wyniki referendum będą ważne, jeśli w głosowaniu weźmie udział co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania. Rezultat będzie obowiązujący, jeżeli na pytanie zadane w referendum pozytywnie oddanych będzie więcej niż połowa ważnych głosów.
Przejazd kolejowy w centrum Luzina od dawna stanowi prawdziwą udrękę dla mieszkańców oraz podróżujących tranzytem przez tę miejscowość. Rogatki są zamykane nawet na kilkanaście minut, powstają długie zatory samochodowe. Mimo częstych rozmów przedstawicieli samorządu oraz spółki PKP Polskie Linie Kolejowe jak dotąd nie udało się dojść do porozumienia. Gmina proponowała m.in. obniżenie torowiska i budowę wiaduktu, potem wykonanie węzła drogowo-kolejowego w centrum Luzina. Te koncepcje zostały odrzucone przez PKP. Ewentualna budowa obwodnicy drogowej przekracza możliwości finansowe gminy. Stąd inicjatywa referendum, którą poparł także urzędujący wójt Jarosław Wejer.
Napisz komentarz
Komentarze