Renta wdowia. Czym jest?
Renta wdowia to świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno to renta rodzinna po zmarłym małżonku. Obecnie mogą pobierać tylko jedno z tych świadczeń wyższe lub wybrane. Od tego roku mogą oni wybrać, czy chcą otrzymywać całą rentę rodzinną, która dla jednej osoby wynosi 85 proc. świadczenia jakie przysługiwałaby zmarłemu i 15 proc. własnego świadczenia, czy odwrotnie. Od 1 stycznia 2027 r. drugie świadczenie zostanie zwiększone do 25 proc.
- Prawo do „renty wdowiej” ZUS przyzna od miesiąca, w którym złożony został wniosek, jednak nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r. - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS na Pomorzu. - W przypadku wniosków złożonych do 31 lipca 2025 r., prawo do renty wdowiej będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r.
CZYTAJ TEŻ: Renta wdowia 2025. Sprawdź, czy masz do niej prawo
Kto może otrzymać rentę wdowią?
By starać się o rentę wdowią, trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna).
- To oznacza, że wdowa, która nabyła prawa do renty rodzinnej w wieku 40 czy 50 lat nie otrzyma 15 proc. dodatkowego świadczenia – mówi Krzysztof Cieszyński. - Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego.
Ile wynosi renta wdowia?
Warto także pamiętać, że jeśli świadczeniobiorca złoży od razu wniosek o rentę wdowią, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ZUS będzie musiał odmówić przyznania świadczenia w zbiegu z powodu braku prawa do drugiego świadczenia.
- Wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury – informuje rzecznik ZUS. - Do tego limitu wliczane są także świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne niż jednorazowe świadczenia i dodatki, które wypłacane są na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. Jeśli suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że każdy może sprawdzić wysokość swojej renty wdowiej, czyli świadczeń wypłacanych w zbiegu. Można to zrobić za pomocą kalkulatora, który jest dostępny na stronie internetowej zus.pl.
Napisz komentarz
Komentarze