Wejście do służby jednostek pływających to zawsze wydarzenie dużej rangi, zarówno we flocie cywilnej jak też jednostkach służb mundurowych. Tym bardziej, że napięta sytuacja międzynarodowa za wschodnią granicą Polski nakazuje szczególną uwagę dla ochrony morskiej części granicy. Do tego celu doskonale nadają się poduszkowce, szczególnie na takim akwenie jak Zalew Wiślany. 16 października 2023 roku Morski Oddział Straży Granicznej zawarł umowę na dostarczenie dwóch poduszkowców typu Griffon 2000TD, wartości ponad 28 mln zł, z producentem - firmą Griffon Hoverwork Limited w Southampton. Zakup jednostek sfinansowano ze środków programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025.
Umowa obejmowała wybudowanie, dostarczenie dwóch poduszkowców z wyposażeniem oraz przeprowadzenie szkoleń dla członków załóg. Funkcjonariusze Straży Granicznej poświęcili na to dwa miesiące. Dziś nowe jednostki są już w pełni gotowe do wykonywania zadań: działań patrolowo-interwencyjnych oraz poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach zimowych na lodzie (stałym i spękanym), w okresie letnim - na wodzie, a także w rejonach porośniętych sitowiem i w terenie bagnistym, w porze dziennej i nocnej przy ograniczonej widoczności, na akwenach w odległości do 20 mil morskich od brzegu. Są przystosowane do podejmowania ludzi z wody i lodu oraz zdolne do uprawiania żeglugi w stanie wypornościowym.
Poduszkowce mają długość 14 metrów, szerokość 7 metrów, załoga liczy cztery osoby. Mogą zabrać na pokład osiem dodatkowych osób, np. ewakuowanych czy zatrzymanych. Ładowność przekracza dwie tony, prędkość maksymalna ponad 30 węzłów (ponad 54 km/godz), autonomiczność co najmniej 10 godzin. Wysokość pokonywanych przeszkód to nie mniej niż 70 cm. Na wybór jednostek z pewnością wpłynęły doświadczenia z eksploatacji już posiadanych dwóch poduszkowców Griffon 2000TD. Pod numerami SG-411 i SG-412 pełnią służbę na Zalewie Wiślanym.
Nowe poduszkowce otrzymały kolejne numery taktyczne SG-413 oraz SG-414. W uroczystości wprowadzenia ich do służby i podniesienia bander w Bazie Jednostek Pływających Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Starej Pasłęce uczestniczyli m.in. zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska oraz komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski. Dowódca MOSG podkreślił, że Zalew Wiślany to newralgiczne miejsce między Polską a Federacją Rosyjską, z zewnętrzną granicą UE. Odległość zaledwie 15 mil morskich (tj. ponad 27 km) dzieli granicę od portu w Bałtijsku (z silną bazą Floty Bałtyckiej Rosji) i 24 mile morskie (ponad 44 km) od portu w Królewcu.
- Bliskość ta najlepiej obrazuje, jak bardzo ważną rolę w systemie bezpieczeństwa naszego państwa odgrywają tu funkcjonariusze Morskiego Oddziału SG. Wcielone do służby poduszkowce doskonale wpisują się w te zadania, zwłaszcza że to wymagający akwen, zamarzający zimą, który nie pozwala na stałe wykorzystywanie jednostek o konwencjonalnym napędzie - dodał kontradm. Prokopski.
Bandery i flagi odebrali dowódca SG-413 st. chor. sztab. SG Paweł Racinowski i jego zastępca st. chor. sztab. SG Marcin Justynowicz oraz dowódca SG-414 chor. sztab. SG Radosław Kościug i jego zastępca mł. chor. SG Przemysław Kowalczyk. Szczególnym momentem uroczystości było pierwsze podniesienie bander na jednostkach, a dopełnieniem odczytanie przez Naczelnika Wydziału Kadr i Szkolenia MOSG kmdr. por. SG Jarosława Górskiego Decyzji Komendanta MOSG o wcieleniu jednostek do służby.
Napisz komentarz
Komentarze