Konkurs o Nagrody Bursztynowego Mieczyka, ustanowiony w 1994 roku przez ówczesnego wojewodę gdańskiego Macieja Płażyńskiego, od lat jest symbolem uznania dla organizacji, które wykazują się wyjątkowym zaangażowaniem w działalność społeczną. To okazja do wyróżnienia i honorowania NGO z województwa pomorskiego, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz podejmują działania na rzecz dobra wspólnego. Od 2014 roku uroczysta gala organizowana jest w partnerstwie z Europejskim Centrum Solidarności co z dumną i wzruszeniem podkreśliła Patrycja Medowska, przedstawicielka obiektu podczas oficjalnego otwarcia wydarzenia.
W tegorocznej edycji nominowano aż 84 organizacje, a nagrody zostały przyznane w różnych kategoriach. Laureatami XXX edycji zostali:
- Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji (Sopot) oraz Stowarzyszenie „Przyjazna Dłoń" (Gdańsk) – nagrody główne w kategorii Pomoc Społeczna i Usługi Socjalne;
- Starogard 2030 (Starogard Gdański) oraz Pomorski Alarm Ekologiczny (Wejherowo) – nagroda Główna w kategorii Ochrona Środowiska i Edukacja Ekologiczna;
- Fundacja Pozytywne Inicjatywy (Gdańsk, Puck, Swarzewo) – nagroda Główna w kategorii Edukacja;
- Stowarzyszenie Turystyczne Kaszuby Północne (Starzyno) – nagroda specjalna Stowarzyszenia Pomorskie w Unii Europejskiej;
- Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Oddział Dębogórze-Kosakowo oraz Stowarzyszenie Trójwiejska (Gdańsk) – nagrody specjalne ministra kultury i dziedzictwa narodowego;
- Fundacja Horyzonty Sztuki (Gdańsk) – ministra kultury i dziedzictwa narodowego;
- Fundacja Pokolenia (Tczew) – nagroda specjalna Rzecznika Praw Obywatelskich:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Sierakowicach Sercem Podszyte – nagroda specjalna marszałka Senatu RP
- Fundacja 33 Biskupia (Gdańsk) – nagroda za Debiut Roku
- Bank Żywności w Chojnicach – nagroda w dziedzinie ekonomii społecznej Pomorska specjalna strefa ekonomiczna
Podczas Gali wręczono także Bursztynową Różę. To nagroda specjalna przyznawana przez Fundację RC. Jest to jedyne imienne wyróżnienie dla najbardziej zasłużonych osób w trzecim sektorze. Nagroda trafiła do rąk Tomasza Kelera, który od 18 lat związany jest z Centrum Inicjatyw Obywatelskich w Słupsku. W trakcie swojej działalności angażował się w inicjatywy mające na celu wspieranie NGO w regionie, rozwój ekonomii społecznej i innowacji społecznych oraz budowanie partnerstw międzysektorowych.
Tegoroczna gala, z okazji jubileuszu, przeniosła uczestników w atmosferę lat 90. dzięki „telefonicznej rozmowie z przeszłością” z Jerzym Boczoniem, prezesem Fundacji RC i pomysłodawcą konkursu, który opowiedział o kulisach projektu i wyzwaniach, z jakimi musiał się zmierzyć.
– Dostrzegam jak bardzo sam konkurs się rozwinął przez te lata, nie tyle jeśli chodzi o jakość działań organizacji, bo te zawsze były na wysokim poziomie, ale bardziej pod kątem podejmowanych inicjatyw i zakresie ich projektów. Marzy mi się, aby tych nagród było jeszcze więcej i abyśmy mogli co roku honorować coraz szersze grono wspaniałych aktywistów – stwierdził Jerzy Boczoń.
Wspominano o początkach narodzin sektora pozarządowego, ale przede wszystkim podkreślano jak ważną rolę odgrywają NGO w związku ze swoją działalnością.
– Państwo nawet najbardziej sprawnie nie jest w stanie samo ogarnąć wszystkich sfer życia społecznego i tę Wy wypełniacie. Wy macie największe doświadczenie, najlepiej umiecie to robić, ale macie coś więcej. Macie empatię, dzięki której możliwe są Wasze działania. My urzędnicy, chcemy tę empatię wspierać i na pewno lepiej ją rozumiemy niż 30 lat temu – zwróciła się do zgromadzonych Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska.
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że na początku lat 90. Polska zmagała się z bezrobociem, ubóstwem oraz problemami społecznymi, które nie zostały rozwiązane przez poprzedni system. Wtedy zaczęły powstawać organizacje pozarządowe, a zmiany prawne, takie jak 1 proc. podatku i dostęp do funduszy unijnych, wspierały ich rozwój. Mimo tych postępów, problemy społeczne się nawarstwiają i pojawiają nowe. Marszałek zaznaczył, że choć społeczeństwo jest bogatsze, nadal występują ogromne różnice społeczne. Wiele osób potrzebuje nie tylko podstawowych warunków do życia, ale też troski i zauważenia ich problemów.
– To, co dla nas jest ważne w obecnym czasie, to jeszcze dostrzec drugiego człowieka, dostrzec jego problemy. Bardzo Wam za to dziękuję – powiedział ze sceny.
Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, podsumował:
– To była gala pełna wzruszeń, również z powodu tych połączeń z latami 90. Piękne także były wypowiedzi nagrodzonych, którzy doceniali fakt otrzymania swego rodzaju certyfikatu jakości, jakim jest „Mieczyk”. Bardzo ważne jest to, że nagrody nie trafiają tylko do organizacji z Trójmiasta, ale również do mniejszych miejscowości naszego regionu. Cieszę się niezmiernie, że co roku tak wiele NGO wytrwale zgłasza się do konkursu i dostaje nominacje. Dla mnie to dowód, że 3. sektor jest dumny ze swych inicjatyw, a nie czeka aż ktoś go zauważy.
Fundatorami Nagród i Partnerami Konkursu są Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Senatu RP, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej”, Pomorska Sieć COP, Akumulator Społeczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Organizatorem całego konkursu jest Fundacja RC, a współorganizatorem Gali Europejskie Centrum Solidarności.
Napisz komentarz
Komentarze