Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Sztuka z gdańskim Niedźwiednikiem w tle. Rusza 15. edycja NARRACJI

NARRACJE to festiwal sztuki w przestrzeni miejskiej. Założeniem wydarzenia jest odkrywanie lokalnych historii i przyrodniczego potencjału wraz z zaproszonymi artystami. Tegoroczna edycja skupiona na gdańskim Niedźwiedniku odbędzie się 15 i 16 listopada.
Sztuka z gdańskim Niedźwiednikiem w tle. Rusza 15. edycja NARRACJI

Autor: mat. prasowe

Instytut Kultury Miejskiej i Gdańska Galeria Miejska podjęli współpracę z 23 artystami i kolektywami, żeby stworzyć instalacje, które wejdą w dialog z przestrzenią Niedźwiednika – osiedla znajdującego się w dzielnicy Brętowo. Kuratorzy Zuzanna Mielczarek i Mateusz Włodarek wyjaśniają, że tegoroczna edycja ma przywoływać skojarzenia z wycieczkami krajoznawczymi, turystyką historyczną, wyjazdami uzdrowiskowymi i pielgrzymkami. Dlatego w piątkowy wieczór oraz sobotę będzie można wziąć udział w bezpłatnych spacerach z przewodnikami.

Organizatorzy, chcąc zadbać o dostępność festiwalu, przygotowali propozycje tras po polsku, po angielsku, w Polskim Języku Migowym, a także z audiodeskrypcją. Nowością są spacery slow, których tempo będzie dostosowane do zwiedzających. To ukłon w stronę tych, którzy na pokonanie morenowych pagórków Niedźwiednika potrzebują trochę więcej czasu i wysiłku.

Spacery z przewodnikami i przewodniczkami ruszają co pół godziny – pierwszy wystartuje o 17:30, a ostatni o 22. Ze wszystkich można skorzystać bezpłatnie. Jedynie na spacery familijne o 18:00 obowiązują zapisy.

Przejście pełnej trasy umożliwiającej obejrzenie wszystkich prac zajmuje ok. 2-2,5 godziny. Należy jednak wziąć pod uwagę, że osiedle położone jest na wzgórzach: znajduje się na nim dużo schodów i stromych podejść. Informację dotyczącą dostępności trasy można znaleźć na www.narracje.eu. Spacer przeznaczony dla rodzin z dziećmi oraz spacery w PJM i z audiodeskrypcją są krótsze i obejmują oprowadzanie tylko po wybranych instalacjach.

Dla dzieci przewidziano zajęcia kreatywne i edukacyjne związane z tematem przewodnim. Odbędą się w Szkole Podstawowej nr 38 (ul. Leśna Góra 2) i można do nich dołączyć w dowolnej godzinie między 17:00 a 21:00 bez zapisów.

W oba dni festiwalu od 17:00 dorośli odbiorcy tradycyjnie będą mogli wziąć udział w działaniach muzycznych, artystycznych i towarzyskich w Klubie Festiwalowym. Za jego program i aranżację w tym roku odpowiada kolektyw artystyczno-kuratorski Turnus, który w swoich działaniach zgłębia tematy takie jak rozrywka, przyjaźń i działania z lokalną społecznością.

W sobotę 16 listopada od 10:00 poza spacerami na uczestników czekają atrakcje na świeżym powietrzu – bieg po osiedlu z artystą Janem Domiczem, leśny nordic walking z Beatą Zarach i astronomiczny spacer z Bogną Pazderską. Można będzie także zwiedzić magiczny ogród rzeźb państwa Leksyckich. Krysia Jędrzejewska-Szmek i Kasper Jakubowski zabiorą chętnych na spacer śladami okolicznych zwierząt, Kaja Domińska przeprowadzi warsztat robienia kadzideł z roślin zebranych na Niedźwiedniku, a Tosia Kiliś pokaże, jak ulepić z gliny niedźwiedzia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, niektóre wymagają rejestracji.

Podczas festiwalu będzie można spróbować jesiennego menu przygotowanego przez Tomka Pawłowskiego-Jarmołajewa. Jego „niedźwiedyniowe” dania i napoje będą dostępne w Niedźwiedzim Zakątku (ul. Niedźwiednik 3), Leń Coffee (ul. Mazowiecka 1/lok.2), Pizzerii da Raffaele (ul. Góralska 13) i PP Kebab (ul. Góralska 13). Przy Klubie Festiwalowym tradycyjnie znajdą się foodtrucki.

Z powodu ograniczonej liczby miejsc parkingowych, organizatorzy zachęcają do skorzystania z transportu zbiorowego, w celu dojazdu na wydarzenie. Więcej informacji o festiwalu na stronie www.narracje.eu.

Punkt informacyjny mieści się na parterze budynku przy ul. Niedźwiednik 21 i działa w godz. 17.00-24.00. Tu można pobrać festiwalową ulotkę i uzyskać wszystkie niezbędne informacje. W Punkcie do obejrzenia będą również przygotowaną przez zespół kuratorski wystawę archiwalnych materiałów pochodzących z kolekcji rodzinnej prof. Szczepana Bauma, jednego z projektantów osiedla. Fotografie i plany udostępniono dzięki uprzejmości córki architekta, Aleksandry Wilde.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama