Projekt jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Serdecznie zapraszamy do udziału w potyczce wiedzy o swoim regionie, jakim są Kaszuby.
Jego celami są pobudzanie świadomości regionalnej, popularyzacja wiedzy o historii, kulturze, tradycji Kaszub, a także przyszłości regionu. Tatczëzna integruje społeczność kaszubską, edukuje dzieci i młodzież w zakresie historii regionalnej, poszerza wiedzę o Małej Ojczyźnie.
CZYTAJ TEŻ: Słowniczek polsko-kaszubski, czyli kaszubszczyzna bez tajemnic
– Tatczëzna to konkurs, który przygotowujemy z naszymi partnerami, by poprzez zabawę umacniać wśród dzieci oraz młodzieży z Kaszub poczucie identyfikacji z regionem i kształtować ich tożsamość – mówi Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. – Jednocześnie promujemy Kaszuby, szerzymy wiedzę na temat naszej historii, tradycji i kultury wśród młodego pokolenia.
Współorganizatorem konkursu jest od lat Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, ale jego bezpośrednim wykonawcą jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach. Partnerem akcji jest Muzeum Kaszubskie w Kartuzach oraz Samorząd Województwa Pomorskiego
Dla kogo jest ten konkurs
W konkursie mogą wziąć udział uczniowie w podziale na trzy kategorie:
- I kategoria – klasy I-III szkoły podstawowej,
- II kategoria – klasy IV-VI szkoły podstawowej,
- III kategoria – klasy VII-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe.
Autorem konkursowych pytań i zadań jest Łukasz Grzędzicki, wiceprezes ZKP.
– Wierzę, że, tak jak w poprzednich latach, pytania nie sprawią problemu uczestnikom, a dodatkowe – kreatywne pytania i odpowiedzi na nie dostarczą społeczności kaszubskiej nowej wiedzy i pozwolą poznać pogląd młodych ludzi na sprawy regionu – mówi Łukasz Grzędzicki.
Prace oceni specjalnie powołane jury. Tak, jak w poprzednich latach, laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, wyróżnione zostaną również szkoły, z których wywodzić się będzie najwięcej uczestników.
Konkurs Tatczëzna skierowany jest do uczniów szkół z powiatów: bytowskiego, kartuskiego, kościerskiego, lęborskiego, gdańskiego, puckiego, wejherowskiego oraz Trójmiasta.
- Tak, jak w poprzednich edycjach konkursu, w każdej kategorii jest pytanie lub zadanie otwarte, aby skłonić dzieci i młodzież do refleksji, pomyślenia nad historią regionu i jego teraźniejszością – mówi Łukasz Grzędzicki.
Zgłoszenia i nagrody
Zgodnie z regulaminem konkursu, pytania i zadania w każdej kategorii wiekowej zostaną opublikowane w tygodniku „Zawsze Pomorze” (15.11. 22.11) oraz do zakończenia konkursu będą dostępne w portalu www.zawszepomorze.pl w zakładce Wiedno Kaszëbë.
Odpowiedzi prosimy kierować na adres:
- Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
- ul. Kościerska 1, 83-300 Kartuzy
- najpóźniej do 2 grudnia 2024 r.
- Uwaga! Nie liczy się termin nadania, lecz termin wpływu zgłoszenia do muzeum.
Prace zostaną ocenione przez jury złożone z przedstawicieli tygodnika „Zawsze Pomorze”, ZKP i Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.
Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach we wtorek, 10 grudnia o godz. 16.
Listę laureatów opublikujemy w tygodniku „Zawsze Pomorze” w piątek, 13 grudnia, a w portalu www.zawszepomorze.pl 11 grudnia.
Regulamin konkursu jest dostępny na stronach internetowych „Zawsze Pomorze” oraz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Tatczëzna. Konkurs Wiedzy o Kaszubach 2024 - pytania
Kategoria: klasy I–III
- W herbie którego miasta na Kaszubach znajduje się głowa tura?
- Podaj nazwę największego miasta województwa pomorskiego.
- Na św. Marcina (11 listopada) zgodnie z tradycją króluje na stołach na Pomorzu jeden rodzaj drobiu. Podaj nazwę przyrządzanego w tym dniach ptaka.
- Podaj imię legendarnej średniowiecznej księżniczki pomorskiej szczególnie związanej z Chmielnem.
- W którym mieście w 2024 r. odbył się Zjazd Kaszubów?
- Nad jaką rzeką leży Słupsk?
- Jak nazywa się najwyższe wzniesienie na Pomorzu?
- Narysuj/ namaluj/wykonaj obrazek przedstawiający najpiękniejszy Twoim zdaniem widok w okolicy, w której mieszkasz.
Kategoria: klasy IV–VI
- Podaj imię i nazwisko postaci uważanej za założyciela Wejherowa.
- Nad jaką rzeką leży miasto Reda?
- Podaj imię księcia, za którego panowania Gdańsk otrzymał prawa miejskie na wzór Lubeki.
- W którym roku biskup praski Wojciech podczas misji chrystianizacyjnej ochrzcił wielu mieszkańców Pomorza Wschodniego?
- W którym mieście w USA pochowany jest jeden z najpoczytniejszych kaszubskich literatów Hieronim Derdowski?
- W którym roku Gdynia otrzymała prawa miejskie?
- Do jakiego zakonu należał w średniowieczu klasztor w Oliwie?
- Jakie jest Twoim zdaniem najpiękniejsze miejsce w okolicy w której mieszkasz. Opisz je i uzasadnij wybór. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys. znaków ze spacjami)
Kategoria: klasy VII–VIII i szkoły ponadpodstawowe
- W którym roku w Gdańsku odbył się zjazd założycielski Towarzystwa Młodokaszubów?
- Podaj imię i nazwisko znanego pomorskiego rzeźbiarza który jest autorem m.in. pomnika księcia Świetopełka II Wielkiego usadowionego w Gdańsku niedaleko kościoła św. Mikołaja.
- W którym roku Florian Ceynowa – uważany za ojca regionalizmu kaszubskiego, został skazany przez sąd w Berlinie na karę śmierci przez ścięcie toporem?
- Podaj imię i nazwisko autora pomnikowego „Słownika języka pomorskiego czyli kaszubskiego”, który został wydany po raz pierwszy nakładem Akademii Umiejętności w Krakowie w 1893 r.
- W zwycięskiej dla Polski bitwie morskiej pod Oliwą w 1627 r. poległ dowódca polskich okrętów. Jak nazywał się ten admirał – podaj imię i nazwisko:
- Podaj nazwę miesięcznika ukazującego się od ponad 60 lat, którego wydawcą jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie.
- W którym mieście na Kaszubach w XVI w. pastorem był Szymon Krofey – autor najstarszych drukowanych zabytków języka kaszubskiego?
- Co jest Twoim zdaniem unikatowym walorem przyciągającym turystów na Kaszuby? Uzasadnij. (Odpowiedź nie może być dłuższa niż 1,5 tys. znaków ze spacjami?
Napisz komentarz
Komentarze