Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Będzie łatwiej zdobyć bezpłatne leki. Pacjenci na to czekali

Nie tylko lekarze z kontraktem z NFZ będą mogli wypisywać recepty na bezpłatne leki dla dzieci, młodzieży i seniorów.
tabletki
Recepty na bezpłatne leki będzie mógł przepisać każdy lekarz, każdej specjalizacji – niezależnie od tego, czy przyjmuje pacjentów na NFZ czy prywatnie

Autor: Canva

„Dzięki zakładanym zmianom pacjenci – zwłaszcza dzieci i osoby starsze – otrzymają recepty na bezpłatne leki szybciej i łatwiej. Również potencjał farmaceutów zostanie bardziej wykorzystany. Odciążą lekarzy, a dzięki temu pacjenci będą mieli lepszy dostęp do potrzebnych szczepień” – czytamy w serwisie rządowym. 

Rada Ministrów zgodziła się na zmiany w prawie. Projekt nowelizacji ustawy trafi teraz do Sejmu. Chodzi o kilka spraw, z których ważniejsza wydaje się ta dotycząca bezpłatnych leków dla osób 65+ i 18-. 

Bezpłatne, ale trudne do zdobycia. Tak było

Seniorzy niektóre lekarstwa dostają za darmo już od kilku lat. W 2023 roku do przepisów została wprowadzona poważne zmiany. Od września 2023 został obniżony wiek osób uprawnionych do takiej usługi do 65 lat. Programem zostały też objęte dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Pojawił się jednak problem. Bo żeby otrzymać lekarstwo bez płacenia za nie, trzeba mieć na nie receptę. A taką może wystawić tylko lekarz, które ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że jeżeli ktoś pójdzie na wizytę prywatnie, to odpowiedniej recepty nie dostanie, chociaż mu przysługuje.

Teraz się to zmieni. Ułatwi to życie pacjentom

„Recepty na bezpłatne leki i wyroby medyczne, które przysługują dzieciom (wykaz „Dz”) i seniorom (wykaz „S”) będą mogli wystawiać wszyscy lekarze oraz niektóre pielęgniarki, czyli te które mają uprawnienie do przepisywania recept zgodnie z ustawą o pielęgniarkach i położnych” – podaje strona rządowa.

I precyzuje, że recepty na takie specyfiki będzie mógł przepisać każdy lekarz, każdej specjalizacji – niezależnie od tego, czy przyjmuje pacjentów na NFZ czy prywatnie.

Wykupią lek, zaszczepią się i skorzystają z refundacji

Nowe przepisy dotyczą także aptekarzy i ich uprawnień do wystawiania recept na szczepionki.

„Do tej pory mogli oni wystawiać recepty farmaceutyczne tylko na szczepionki przeciw grypie. Teraz będą mogli to robić także w przypadku wszystkich szczepionek stosowanych do szczepień zalecanych dostępnych w aptece – będzie to tzw. recepta refundowana” – czytamy. 

Oznacza to, że dzięki tej zmianie pacjenci podczas jednej wizyty w aptece będą mogli otrzymać receptę, wykupić szczepionkę, zaszczepić i skorzystać z refundacji, jeżeli rzecz jasna dany preparat jest refundowany. 

Seniorzy będą mogli za dramo zaszczepić się w aptece przeciwko grypie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama