Wyremontowany parterowy pawilon znajduje się przy ulicy Szpaki 1, zaraz obok przystanku Stogi 02. Mieści 13 tysięcy książek z różnych dziedzin, a zespół biblioteczny już planuje zapełnienie kalendarza filii spotkaniami z literaturą, warsztatami i lekcjami bibliotecznymi dla najmłodszych.
Biblioteka musi sprostać wymaganiom mieszkańców Stogów. Poprzednią filię na ulicy Stryjewskiego 29 odwiedzało rocznie około 1400 osób. Teraz biblioteka ma potencjał zwiększyć liczbę odwiedzających dzięki współpracy między innymi z Gdańskim Archipelagiem Kultury, fundacją „Świat Wrażliwy” i Towarzystwem Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko”.
CZYTAJ TEŻ: Jak czyta Gdańsk? Dwie wizyty w bibliotece, trzy książki w roku
Przy remoncie budynku posłuchano także głosów mieszkańców, którzy wielokrotnie podkreślali brak miejsca spotkań w dzielnicy. Na ich potrzeby stworzono Kawiarnię Literacką, czyli wydzieloną część biblioteki, gdzie można zamówić kawę czy ciasto i spędzić czas z książką lub znajomymi.
Kawiarnia jest prowadzona przez fundację „Świat Wrażliwy” i będzie miejscem aktywizacji osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Stworzy to okazję nie tylko do wypicia kubka kawy lub zjedzenia deseru, ale też do spotkania z nowymi osobami i posłuchania ich życiowych historii.
Kawiarnia to nie jedyna wyjątkowa przestrzeń umieszczona w bibliotece. Przewidziano dwa pokoje terapeutyczne, w których członkowie Towarzystwa Profilaktyki Środowiskowej „Mrowisko” będą oferować wsparcie terapeutyczne oraz profilaktyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Poza tym, placówka jest wyposażona w salę warsztatową na wszelkie aktywności organizowane w bibliotece i otwarte dla mieszkańców studio nagraniowe, które jest odpowiedzią na rosnącą popularność podcastów i innych form audio. Znajdziemy w nim profesjonalny sprzęt do nagrań i obróbki dźwięku – mikrofony, słuchawki, mikser i komputer. Oferowane będą też warsztaty wykorzystywania sprzętu.
- To nie jest tylko biblioteka, to jest coś więcej, na miarę czasów. Mnie mówiąc kolokwialnie „strasznie kręci” to studio, uwielbiam radio i pracę w radiu, to jest niesamowite przeżycie, bardzo kształcące, bardzo rozwijające – mówił podczas wizyty w bibliotece w przeddzień otwarcia dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski. – Trzymam kciuki za to, żeby udało się stworzyć grupę twórców podcastów i słuchaczy. Potencjał integracyjny jest ogromny. Na Stogach, w dzielnicy jednak oddalonej od Śródmieścia, w której nie na każdym rogu ulicy jest atrakcja kulturalna, taka wielofunkcyjna placówka jest bardzo bardzo pożądana.
Nowa biblioteka na Stogach będzie czynna w dni robocze w godzinach 9:00-19:00. Jedynie w środy czas otwarcia będzie skrócony do godziny 15:00. Możliwe, że w przyszłości odwiedzimy bibliotekę także w soboty.
Napisz komentarz
Komentarze