Interreg Południowy Bałtyk to międzynarodowy program, którego celem jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju i innowacji w rejonie południowym Morza Bałtyckiego. Wybrane podmioty mogą otrzymać dofinansowanie, między innymi na cyfryzację, działania związane z przechodzeniem na zieloną energię oraz rozwiązania, które będą się przyczyniać do korzystania z wody w zrównoważony sposób. Pełen budżet programu to 93,8 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Politechnika Gdańska będzie pracować nad zieloną energią
Każdy z projektów musi być realizowany w międzynarodowym partnerstwie podmiotów pochodzących z co najmniej 2 państw objętych programem. Powinien także przynosić korzyści dla pogranicza oraz jego mieszkańców. Polskie jednostki badawcze, w tym Politechnika Gdańska, będą realizować trzy projekty. Wraz z nimi instytucje z Niemiec, Szwecji, Litwy i Danii.
– To lepsze zarządzanie papierowymi opakowaniami i wykorzystanie dodatkowych gazów, które można znaleźć na wysypiskach śmieci, ale też pomoc firmom komunalnym w zarządzaniu odpadami – opowiada o projektach profesor Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Projekt kończy się wprowadzeniem jakiejś zmiany, poprawą, co niezmiernie nas cieszy, bo Politechnika Gdańska funkcjonuje właśnie po to, żeby poprawiać otoczenie społeczno-gospodarcze.
Opisy wszystkich projektów można znaleźć TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze