Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

W Kartuzach dzień patrona miasta. Odpust i uroczystości

Choć dzień św. Brunona, patrona miasta Kartuzy przypada co roku, 6 października to jednak odpust i uroczystości związane z tym świętem odbędą w poniedziałek, 7 października.

Z tej okazji Kartuzy obchodzą święto, ponieważ św. Brunon jest patronem miasta. Już o godz. 10 nastąpi wymarsz orkiestry dętej OSP w Kartuzach oraz pocztów sztandarowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przed Urząd Miasta, a potem kapliczkę św. Brunona. Tam z okolicznościowym przemówieniem wystąpi Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, wspólna modlitwa oraz złożenie kwiatów przez delegacje. Zaś o godz. 11 w kartuskiej kolegiacie zapanowano odprawienie uroczystej mszy św. odpustowej pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny.

CZYTAJ TEŻ: W Kartuzach marzą o nowej siedzibie strażaków. Czy powstanie przy obwodnicy?

Święty Brunon jest patronem Kartuz od 4 czerwca 2002 roku na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej. Od tego czasu corocznie 6 października w Kartuzach obchodzone jest jego święto.

Początki Kartuz sięgają XIV wieku. W 1381 r. sprowadzano tu zakonników, kartuzów, którzy pod okiem pierwszego przeora, saksończyka Johannesa Deterhusa, rozpoczęli budowę klasztoru. Kościół po licznych przebudowach zachował się do dnia dzisiejszego i stanowi bezcenne bogactwo kulturowe Kartuz. XIV-wieczna gotycka świątynia – obecnie Kolegiata, jest jednym z najcenniejszych zabytków miasta będącym świadectwem działalności na tym terenie zakonu Kartuzów. Charakterystycznym znakiem kartuskiej świątyni jest dach w kształcie wieka trumny symbolizujący ideę życia zakonnego ojców Kartuzów zawierającą się w słowach „memento mori” – „pamiętaj o śmierci”.

Warto przypomnieć, że Brunon urodził się w Kolonii około 1030 r. Zmarł 6 października 1101 r. Nie jest znana data oficjalnej kanonizacji zakonnika.  Na oddawanie św. Brunonowi kultu pozwolił Leon X w roku 1514. Grzegorz XV rozszerzył jego kult w 1623 r. na cały Kościół. Św. Brunon jest patronem kartuzów. Ciekawostką jest - ze w ołtarzu głównym w kartuskiej kolegiacie umieszczone są dwie postaci braci kartuzów - św. Brunona (z mitrą u stóp) oraz św. Hugona (z gęsią u stóp). 

Prawa miejskie wieś Kartuzy uzyskała 29 marca 1923 r. W lipcu tego samego roku Kartuzom nadano oficjalnie herb według projektu wybitnego działacza kaszubskiego oraz pisarza i poety, także lekarza, Aleksandra Majkowskiego. W 1998 roku miejscowość stała się stolicą powiatu obejmującego osiem gmin.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama