Za oknami jesiennie, a nie zimowo, ale nadal wiele osób liczy na to, że w końcu przyjdą białe święta Bożego Narodzenia. I choć na razie możemy pożegnać się z wyższymi temperaturami, ponieważ kolejne dni przyniosą spore ochłodzenie, to czy powinniśmy mieć nadzieję na śnieg? o tej pory w grudniu zamiast mrozu i śniegu, mieliśmy do czynienia z wichurami i temperaturami sięgającymi nawet 12 stopni Celsjusza.
Czy podobna pogoda utrzyma się również podczas Wigilii i Bożego Narodzenia 2024? Synoptycy z IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego przygotowali nową prognozę pogody na Wigilię i Boże Narodzenie, opartą na analizie wyników kilku modeli meteorologicznych. Według ich analiz, od piątku 20 grudnia zacznie robić się nieco chłodniej, jednak temperatura nadal będzie wysoka jak na drugą połowę grudnia. Ochłodzenie odczujemy szczególnie między 20-25 grudnia, gdy temperatury maksymalne w Polsce będą na ogół osiągać w zależności od regionów do 1-8 st. C.

Pogoda na Wigilię 2024
– Wigilia zapowiada się z zachmurzeniem dużym z przejaśnieniami. Okresami możliwe będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Przeważnie na południu możliwe są opady śniegu, choć niekoniecznie oznacza to powstanie trwałej pokrywy śnieżnej. W górach szansa na utworzenie pokrywy śnieżnej będzie większa. W ciągu dnia najcieplej będzie na północnym zachodzie, gdzie temperatura osiągnie 5 – 6°C – informują synoptycy. – W północnej i północno-wschodniej części kraju będzie nieco słońca.
Pogoda na Boże Narodzenie 2025: uwaga na gołoledź
Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia ma przynieść podobną temperaturę. – Prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu oraz mżawki. W górach nadal możliwe są opady śniegu – podają eksperci. – Na północy mogą występować opady mżawki, trzeba przygotować się na trudniejsze warunki do jazdy.
Podmuch zimy odczują tylko ci, którzy w czasie świąt Bożego Narodzenia będą przebywać na południu i południowym wschodzie kraju. Jeśli więc marzycie o białej Wigilii i Bożym Narodzeniu to planujcie pobyt w górach, szczególnie w Sudetach, Tatrach, miejscami w Beskidach oraz w rejonie Bieszczadów.
Średnia dobowa temperatura poza górami będzie bardziej charakterystyczna dla przedzimia. W takich warunkach nie ma niestety - przynajmniej na Pomorzu - szans na śnieg.
Napisz komentarz
Komentarze