„Czarownice. Magia jest!". Premiera w słupskiej Tęczy
Spektakl „CZAROWNICE. Magia jest!" w reżyserii Lucii Svobodovej-Vrany to pełna magii opowieść, której akcja rozgrywa się w Słupsku. Ira, młoda czarownica, wraz ze swoim przyjacielem Grabarzem, otrzymuje ważne zadanie od swojej przodkini, Triny Papisten. Czy podoła wyzwaniu sama? Czy jest jedyną osobą w Słupsku, która zna się na magii?
Scenariusz napisała Malina Prześluga, reżyseria i scenografia – Lucia Svobodova-Vrana, muzykę skomponował Miłosz Sienkiewicz.
Spektakl dla widzów od 9. roku życia.
- Premiera – 4 października, godz. 17.00.
- Spektakl 5 października o godz. 11
- Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
***
„Mały Paryż” – premiera w Nowym Teatrze w Słupsku
„Mały Paryż” to określenie powtarzane jak zaklęcie w odniesieniu do przedwojennego Słupska. O mieście mówiono, że to perła architektury modernistycznej – choć są i tacy, którzy twierdzą, że nazwa ta odnosi się do rozrywkowego charakteru miasta, otwartego na marynarzy z należącego do miasta portu w Ustce. Stolp został zniszczony w 1945 roku przez, wchodzącą bez żadnego oporu lokalnej społeczności, Armię Czerwoną i wycofujące się wojska III Rzeszy. Zależy nam na pokazaniu piękna zniszczonego przez wojnę miasta: pełnego życia, zamieszkujących go ludzi z ich codziennymi marzeniami, uczuciami i problemami – mówią twórcy. – W obrębie murów miejskich Słupska istniało przed wojną blisko 480 budynków. Po wejściu Armii Czerwonej pozostało ich zaledwie 27, do dnia dzisiejszego jeszcze mniej. W każdym z tych obiektów ktoś żył, pracował, realizował życiowe marzenia, kochał, chciał być kochany, rodził się i umierał. Chcemy zanurzyć się w nieistniejący już świat niemieckiego Stolpu, mijany codziennie na dzisiejszych jego ulicach – z magiczną atmosferą, muzyką, urokiem architektury i kabaretów. Ale również z brunatnym cieniem rodzącego się wtedy faszyzmu…
- Reżyseria: Dominik Nowak
- Premiera 11 października, godz. 19
- Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, ul. Lutosławskiego 1
- Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl
***
„Klan Wdów” Teatru Medium w Starogardzie Gdańskim
Teatr Medium zaprasza na gorzko-słodką komedię dla dorosłych pod tytułem „Klan Wdów” – autorstwa Beauvais-Garcin i Marie Chevalier, w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej.
Teatr Medium tworzą ludzie zawodowo niezwiązani z teatrem. Są wśród nich pedagodzy, urzędnicy, policjant, księgowa, restauratorka, terapeutki, logopedki i emerytki. Łączy ich pasja teatru. Teatralny świat współtworzy z nimi Marzena Nieczuja-Urbańska – aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, pieśniarka, reżyserka i pedagog. Na scenie od ponad czterdziestu lat.
- 11 października, godz. 19:00
- Sala Widowiskowa Starogardzkiego Centrum Kultury, Al. Jana Pawła II 3, Starogard Gdański
- Szczegóły: www.sck.starogard.pl
***
X-Projekt & Kobiece Serca w Tczewie
X-Projekt wykonuje muzykę instrumentalną opartą na wpływach etnicznych, folkowych i jazzowych osadzoną w środkowoeuropejskich tradycjach muzycznych. Brzmienie gitary elektrycznej przeplatane jest gitarą klasyczną, pianem oraz elektroniką, podane na jazz-rockowy sposób z etnicznymi elementami perkusyjnymi. Koncert urozmaici także część wokalna z udziałem zespołu Kobiece Serca.
- 5 października, godz. 20:00
- Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie
- Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
***
Spektakl „Perfekty i Ambaras” w Tczewie
Sztuka „Perfekty i Ambaras” Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty to – jak piszą twórcy – pełna nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe – spotkanie wróżki, chmary niebezpiecznych mordoryjów, odkrycie Liberlandii… A może nawet polubienie przyszywanego brata? To opowieść o pięknie różnorodności, sile wyobraźni, a także o kochającej rodzinie, która jest bogactwem, mimo najróżniejszych kształtów, jakie może przybrać.
Spektakl Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. Dla dzieci od lat 5.
Uwaga: spektakl z głośną muzyką oraz światłami stroboskopowymi.
- 9 października, godz. 10:00
- Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie
- Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
***
„Komedia z dreszczykiem" w Tczewie
Do pięknej posiadłości nad jeziorem, w 30. rocznicę ślubu, przyjeżdża Konrad – scenarzysta, niegdyś hitowych, seriali. Nie zamierza jednak tego wyjątkowego wieczoru świętować ze swoją małżonką Izabellą – lekko wyblakłą już gwiazdą kina. Namiętnemu rendez-vous z kipiącą erotyzmem Bianką, przeszkodzi niestety nieszczęśliwy wypadek... A może to samobójstwo? Choć niewykluczone, że jednak morderstwo… Tę zagadkę będzie próbował rozgryźć dociekliwy i nieprzejednany inspektor policji, choć bohaterowie nie będą mu tego ułatwiać.
W szalone postaci komedii, w reżyserii Magdaleny Wołłejko, wcielają się: Magdalena Wołłejko, Lucyna Malec, Katarzyna Maciąg, Małgorzata Kocik, Ilona Chojnowska, Piotr Cyrwus, Modest Ruciński i Marek Siudym.
- 12 października, godz. 17:00
- Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie
- Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
***
Festiwal Animo Kwidzyn 2024
W Kwidzynie jeszcze do 5 października trwa kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu ANIMO Kwidzyn 2024, spektakle są prezentowane w Czarnej Sali oraz na dużej scenie Kwidzyńskiego Centrum Kultury.
Grupy teatralne odwiedzają również placówki oświatowe szerząc sztukę teatru animacji wśród najmłodszych mieszkańców miasta.
Szczegóły bogatego programu: www.animofestival.pl
***
Wystawa „Collage – skojarzenia” w Chojnicach
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy prac Grażyny Sokołowskiej zatytułowanej „Collage – skojarzenia”
Grażyna Sokołowska, urodzona w 1955 roku na Śląsku, z wykształcenia prawnik, obecnie na emeryturze, dzieli swój czas pomiędzy Słupsk i kaszubską wieś. Kilkuletni pobyt w USA w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku stał się początkiem fascynacji patchworkiem, co po licznych modyfikacjach doprowadziło do wypracowania własnej autorskiej techniki i zaowocowało stworzeniem kolekcji „obrazów tkaniną malowanych” wystawionych następnie w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
Od dwóch lat tworzy obrazy wykorzystując technikę collage'u pozwalającą na nadanie im surrealistycznego charakteru świata z sennych marzeń („Przez uchylone drzwi”, „Marzenia markiza de Braque”). Można w nich dostrzec refleksje na temat przemijania (cykl „W poszukiwaniu straconego czasu”), granic naszego poznania („Meandry poznania”), zmieniającego się gwałtownie świata, schyłku dotychczasowego porządku („W otchłań spadamy”, „Obserwując wielki wybuch”).
Osobną grupę tworzy seria portretów (m.in. „Femina”, „Uskrzydlona”, „Portret niebinarny”), podczas gdy inspiracją dla pozostałych stają się motywy zaczerpnięte z literatury czy filmu (m.in. „Cinderella”, „Gra o tron”), a także płynące z afirmacji życia („Slow life”, „W stronę Wenus”, „Wieczór w operze”).
- Wernisaż 4 października o godz. 17.00 w sali wystawowej ChCK. Wystawa czynna do 21 października
- Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1 w Chojnicach
- Szczegóły: www.ckchojnice.pl
***
Komeda Jazz Festiwal w plakacie. Wystawa w Słupsku
W nastrojowej Herbaciarni w Spichlerzu możemy oglądać wystawę pt. „Komeda Jazz Festival w plakacie”. Na ekspozycji prezentowane są plakaty Kazimierza Jałowczyka, Cezarego Paszkowskiego i innych twórców. Powstały do zapowiedzi występów m.in. Krzesimira Dębskiego, Urszuli Dudziak, Leszka Kułakowskiego, Leszka Możdżera, Krystyny Prońko, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Jorgosa Skoliasa, Tomasza Stańki, Michała Urbaniaka, Carli Bley, Eddiego Hendersona.
Do 1 grudnia w godzinach otwarcia Herbaciarni w Spichlerzu 10. 30 – 21.00, Rynek Rybacki 1 w Słupsku
***
Koloryty Indonezji. Wystawa w słupskim muzeum
Ekspozycja podsumowuje 35-letni okres istnienia Pracowni Batiku działającej przy Słupskim Ośrodku Kultury. Pracownia, założona w 1989 roku przez Marię Hasiec, jest przedsięwzięciem wyjątkowym, gdyż od 35 lat konsekwentnie propaguje technikę batiku na polskim Pomorzu. Batik wykorzystywany jest w kształceniu plastycznym, a uczestnicy zajęć poznają też zagadnienia związane z historią batiku w Polsce i na świecie. Wykorzystywana w pracowni technika dostosowana jest do polskich warunków i materiałów. Uczestnicy zajęć wprowadzani są jednak w świat indonezyjskiej kultury i sztuki, gdyż to w Indonezji właśnie batik rozwinął się najlepiej. Batiki wykonywane w pracowni podejmują więc tematy zarówno indonezyjskie, jak i typowo polskie. Prace uczestników wielokrotnie brały udział w wystawach i konkursach w Polsce i za granicą, zdobywając liczne nagrody.
Tematem i motywem przewodnim tegorocznej, jubileuszowej wystawy pracowni „Koloryty Indonezji” będzie właśnie Indonezja, i bogactwo jej kolorów i form. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma pracami o tematyce indonezyjskiej dzieci, młodzieży i dorosłych powstałymi pod okiem pięciu instruktorek Pracowni Batiku: Marii Hasiec, Aleksandry Ciecholewskiej, Marzeny Salwiak, Agnieszki Lis i Anety Marko, od początku jej istnienia po rok 2024. Większość prac ma charakter obrazów, ale obejrzeć będzie też można prace z dekoracyjnymi ornamentalnymi formami, dominującymi w tradycji indonezyjskiej.
- Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku, ul. Dominikańska 5
- Wystawa czynna do 3 listopada
***
Kolekcja gramofonów w kamienicy Fabryki Sztuk w Tczewie
„W rytmie tanga i hip-hopu. Od patefonu do telefonu” – to tytuł wystawy o historii nagrań, na której zaprezentowano sprzęty służące do przekazu i odtwarzania muzyki. Pochodzą one z kolekcji Józefa Ziółkowskiego i zbiorów Fabryki Sztuk. Zasłuchamy się w melodiach płynących z pozytywki, odwiedzimy salonik retro z gramofonami, zatańczymy na prywatce przy dźwiękach płynących z kultowego Bambino, dowiemy się, czym różni się gramofon od patefonu, a także odkryjemy urok pocztówek dźwiękowych.
- Kamienica Fabryki Sztuk, ul. Podmurna 15, Tczew
- Wystawa czynna do 24 listopada
- Wstęp wolny
***
12. Festiwal Przygody Wanoga w Wejherowie
W dniach 4-6 października Wejherowo stanie się na trzy dni „mekką” dla wszystkich żądnych dalekich podróży i niezwykłych przygód. Zjadą się tu bowiem eksploratorzy i podróżnicy, alpiniści i żeglarze, gawędziarze i ich słuchacze. A wszystko to w ramach 12. Festiwalu Przygody Wanoga, który odbędzie się w budynku Filharmonii Kaszubskiej.
Wśród gości imprezy znajdą się ludzie oryginalni, ciekawi, często bardzo znani: wybitni himalaiści, odkrywcy, utalentowani dziennikarze, blogerzy, reporterzy i fotografowie. Widzowie zobaczą zdjęcia ze wszystkich kontynentów, przemierzając je przy tym wirtualnie rozmaitymi środkami transportu – pieszo, rowerem, kajakiem czy… hulajnogą. Miłośnicy fotografii we foyer Filharmonii Kaszubskiej będą mieli okazję obejrzeć wystawę zdjęć. Będzie też okazja by uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach podróżniczych
Nazwa imprezy nawiązuje do kaszubskiego słowa oznaczającego wycieczkę, podróż lub wędrówkę. Dlatego też na gości festiwalu czekać będą bezpłatne atrakcje w plenerze pozwalające poznać piękno regionu.
- Filharmonia Kaszubska, Wejherowo, ul. Sobieskiego 255
- Szczegółowe informacje o festiwalu: www.wanoga.pl
„Ziemia Sztumska Powodzianom” - koncert
- Nie wolno być obojętnym, kiedy bliźnim dzieje się krzywda. Powódź, która we wrześniu nawiedziła południe Polski, zniszczyła dorobek życia wielu rodzin. Nie chcemy patrzeć ze spokojem na ból tych ludzi i właśnie dlatego z inicjatywy starosty Leszka Sarnowskiego przy współpracy ze Sztumskim Centrum Kultury zorganizowano koncert „Ziemia Sztumska Powodzianom”. Będzie rock, rap, pop i muzyka instrumentalna - piszą twórcy wydarzenia.
Bilety - cegiełki można kupować w Sztumskim Centrum Kultury, będą też dostępne na miejscu, przed wydarzeniem. Cena cegiełki to: 30, 50 i 100 zł. Zebrane środki przekazane zostaną na pomoc powodzianom. Podczas wydarzenia odbędzie się licytacja obrazów i kiermasz książek. Nie zabraknie też smakołyków i kawiarenki. Wystąpią: Abodus, Czarne kwiaty, Kobiece serca, Beata Langowska i Marek Czarnecki, Jazz Dawgs i Agnieszka Perehuda, a także uczniowie sztumskich szkół ponadpodstawowych oraz Chór Sztumskiego Centrum Kultury.
Koncert „Ziemia Sztumska Powodzianom”
9 października, godz. 17.00
Sala widowiskowa Sztumskiego Centrum Kultury, ul. Reja 13 w Sztumie
Napisz komentarz
Komentarze