Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

W mieście dwóch kaszubskich królów. Uczniowie z Kaszub w Gdyni

Uczniowie SP w Tuchomiu i SP nr 2 w Żukowie postanowili pełniej skorzystać z możliwości, którą zaproponowali im gospodarze kaszubskiego meczu Arka Gdynia - Chrobry Gorzów, czyli wyjazdu do Gdyni na zmagania sportowe. Uznali, że warto pogłębić te doświadczenia o bardziej gruntowne poznanie przeszłości Gdyni, która coraz częściej zwana jest miastem dwóch kaszubskich królów.
W mieście dwóch kaszubskich królów. Uczniowie z Kaszub w Gdyni

Autor: materiał prasowy

Właśnie ten aspekt stał się merytoryczną podstawą wyprawy uczniów, którzy najpierw poznali Skwer Kościuszki i jego historię z 1987 r., kiedy to Jan Paweł II wypowiedział tam pamiętne słowa: Drodzy Bracia i Siostry Kaszubi, strzeżcie tego dziedzictwa i tych wartości, które stanowią o waszej tożsamości. Stały się one dla tysięcy Kaszubów mottem życiowym, między innymi dla prowadzących wędrującą młodzież z Gminy Żukowo małżeństwa Elżbiety i Eugeniusza Pryczkowskich. Ona, na co dzień dyrektor SP w Tuchomiu, on – nauczyciel tej szkoły i SP n 2 w Żukowie, a jednocześnie doktor historii, znawca historii Kaszub. Przybliżył więc w drodze dzieje powstania miasta dwóch kaszubskich królów: Antoniego Abrahama i ks. dr. Hilarego Jastaka.

(fot. materiał prasowy)
CZYTAJ TEŻ: O bezpieczeństwie na drodze podczas pikniku w Żukowie [FILM]

Właśnie ich pomniki były dwoma głównymi punktami wanogi. Zaśpiewano przy nich hymn kaszubski, opowiedziano ich zasługi i dokonania. O Abrahamie mówili sami uczniowie, którzy są przecież współtwórcami filmu dokumentalnego „Trybun Kaszubów. Antoni Abraham”. Natomiast przy pomniku i grobie króla H. Jastaka, patrona roku 2024, opowiedziano o historii „Solidarności”, o jego walce z reżimem komunistycznym, a także wielkim jego – charytatywnym – sercu, założycielu Fundacji Pomocy Stypendialnej dla Młodzieży z Gdyni i Kaszub. Jedną z pierwszych stypendystek, o czym dowiedzieli się uczniowie, była dyrektor SP w Tuchomiu. 

Dopełnieniem niedzielnego dnia były emocje na piłkarskim meczu komentowanym w dużej części w języku kaszubskim. Wygrana kaszubskiej drużyny była najmilszym zakończeniem wielkich emocji związanych z poznawaniem kaszubskości Gdyni. 

(fot. materiał prasowy)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama