Szczególnie polecamy: Jesienne Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim
Przed nami 18. edycja Pomorskich Dni Chopinowskich organizowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Koncerty odbywają się we wnętrzach Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, w dawnym Pałacu Sierakowskich. W ostatni weekend września odbędzie się tam jesienna odsłona „Dni”, z muzyką klasyczną i jazzową. Od kilku lat muzyczne spotkania w Waplewie Wielkim odbywają się dwa razy w roku. Pierwszego dnia organizowany jest koncert muzyki klasycznej, dnia drugiego koncert jazzowy. Tak też będzie 27 i 28 września.
W piątek, 27 września wystąpi: „Nowe Trio Gdańskie”, czyli Anna Prabucka-Firlej – fortepian, Paula Preuss – skrzypce i Jan Lewandowski – wiolonczela. W programie utwory Fryderyka Chopina.
Dzień później z koncertem muzyki jazzowej zaprezentuje się Wojciech Staroniewicz Quartet w składzie: Dominik Bukowski – wibrafon, Janusz Mackiewicz – kontrabas, Przemysław Jarosz – perkusja oraz Wojciech Staroniewicz – saksofon. Każdy z muzyków prowadzi własny zespół. Tworzą jazz w rozmaitych stylach, od world music poprzez swing do bluesa i bossa novy. Cenieni są za wyjątkowo piękny jazz grany na najwyższym artystycznym poziomie. Przedstawią kompozycje własne oraz improwizacje na znane tematy jazzowe.
Koncerty rozpoczynają się o godz. 17 w sali dawnej pałacowej oranżerii.
***
„Terra Incognita” w Teatrze Lalki Tęcza w Słupsku
„Terra Incognita” - zainspirowany filmami przyrodniczymi spektakl jest fascynującą podróżą w czasie i przestrzeni. Zadaniem misji badawczej Terra Incognita jest sfilmowanie Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzięki najnowszym wynalazkom załoga przenosi się w czasie i wraz z widzami odbywa niezwykłą podróż od początków Wszechświata, przez powstanie naszej planety i rozwój życia na niej, aż po wizję przyszłości. W centrum przedstawienia jest Ziemia - fenomenalne miejsce w Kosmosie, w którym wyewoluowało życie w niezwykłych formach. Spektakl łączy elementy edukacyjne z artystyczną narracją. Wykorzystując różnorodne formy plastyczne i lalkowe przedstawia historię naszej planety jako wspólnego domu, stając się również inspiracją do rozmów m.in. o ekologii. Premiera odbyła się 7 marca 2024 roku.
21 września 2024 r., o godz. 11.00.
Teatr Lalki Tęcza, Słupsk, ul. Waryńskiego 2
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl
***
Słupsk. „Sługa dwóch panów” w Nowym Teatrze
„Sługa dwóch panów” - klasyczna włoska komedia dell’arte Carlo Goldoniego ożywa na scenie w nowym, dynamicznym wydaniu. Spektakl przenosi widzów w świat pełen zabawnych perypetii, zawiłych intryg oraz niezwykłych postaci. Rzecz dzieje się w XVIII-wiecznej Wenecji na tle barwnego karnawału. Żywa akcja, pełno zabawnych nieporozumień i perypetii zakochanych par. A wszystko to jeszcze bardziej komplikuje zwinny Trufaldin, który, służąc dwóm panom jednocześnie, myli ich polecenia oraz miesza sprawy wymagające dyskrecji i taktu. Zagmatwana fabuła pogrąża widzów w wir absurdalnych sytuacji i komicznych zbiegów okoliczności… Reżyseria Paweł Aigner.
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, 21 i 22 września, g. 19
Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.nowyteatr.pl
***
„Astronomia koloru”. Wystawa Grzegorza Kozery w Ustce
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do Centrum Aktywności Twórczej w Ustce na wystawę prac Grzegorza Kozery. Ekspozycję można oglądać do 28 września 2024 r.
Wystawa odbywa się w ramach rezydencji artystycznej, a kuratorką jest Weronika Teplicka. Grzegorz Kozera pracował nad projektem nawiązującym do tradycji plenerowych, inspirując się twórczością przedstawiciela kapistów Jana Cybisa. Punktem wyjścia stał się dziennik mistrza z lat 1954-1966, w którym zapisywał spostrzeżenia, notatki oraz wspomnienia o kilkukrotnej obecności w Ustce. Podczas plenerów Cybis tworzył akwarele, którymi po powrocie do pracowni posługiwał się jako wstępnymi szkicami do obrazów olejnych.
Grzegorz Kozera postanowił podejść do zjawiska pleneru w zupełnie odmienny sposób, czerpiąc ze zwyczajów, jednocześnie pamiętał o zmianach społecznych w strukturze wypoczynkowego miasta na przestrzeni lat. Jego szkicownikiem stał się aparat w smartfonie, a akwarele na papierze gotowymi dziełami prezentowanymi podczas finałowej wystawy. Nie stronił też od zapisywania współczesnych akcentów miasta, ale skupił się na wyborze jednego obiektu i reprodukowania go w kilkudziesięciu ujęciach. Główną inspiracją dla artysty stał się widok z okna w pokoju hotelowym na kładkę z napisem „Ustka”, usytuowaną w porcie nad rzeką Słupią. Malował go wielokrotnie farbami akwarelowymi, wybierając za każdym razem inną gamę kolorystyczną. W trakcie swej pracy artysta uważnie studiował notatki Jana Cybisa o barwie, z których najmocniej zapamiętał wypowiedź kapisty z 1962 roku, w którym odwiedził Ustkę: „W malarstwie zestawienie nie powtarza się nigdy drugi raz. Astronomia!”.
***
Koncert polskich piosenek filmowych w Chojnicach
Z okazji 40-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Cisza” Chojnickie Centrum Kultury zaprasza na koncert piosenek filmowych. Podczas koncertu usłyszymy niezapomniane przeboje firmujące popularne produkcje kinowe powojennej Polski w wykonaniu muzyków z Chojnic i okolic. Artyści przygotowali nowe aranżacje takich utworów, jak m.in.: „Kiler”, „Szczęśliwego nowego Yorku”, „Ruchome piaski”, „Róża i bez”, „Rzeka marzeń" i wiele innych.
Pierwsza odsłona tego projektu miała miejsce latem w Fosie Miejskiej. Tym razem koncert odbędzie się w sali widowiskowej ChCK.
Chojnickie Centrum Kultury
26 września 2024r.
godz. 19.00
Szczegóły: www.ckchojnice.pl
***
26. Chojnickie Filmobranie
Chojnickie Centrum Kultury i Dyskusyjny Klub Filmowy „Cisza” zapraszają na 26. edycję Chojnickiego Filmobrania, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Pędzlem na ekranie”.
PROGRAM:
26 września
godz. 19:00 - KONCERT POLSKICH PIOSENEK FILMOWYCH
27 września 2024 r. – prelekcje, Kazimierz Rink
godz. 16:30 - "DALILAND" / USA / biograficzny / 104'
godz. 18:45 - "IMPRESJONIŚCI" / Francja / melodramat / 122'
28 września 2024 r. – prelekcje, dr hab. Mariusz Guzek
godz. 16:15 - "LEONARDO. ODKRYWCA" / Francja / familijny / 100'
godz. 18:30 - "PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU" / Włochy / dokumentalny / 94'
28 września 2024 r.
godz. 12:00 – Podsumowanie Międzypowiatowego Filmowego Konkursu Plastycznego "Niezapomniany styl mistrzów malarstwa"
– prelekcje, dr Dominik Wierski
godz. 16:00 - "PORTRET KOBIETY W OGNIU" / Francja / kostiumowy / 120'
godz. 18:30 - "VAN GOGH. U BRAM WIECZNOŚCI" / USA/ dramat / 111'
26-28 września, Chojnickie Centrum Kultury, Szczegóły: www.ckchojnice.pl
***
Jubileuszowy koncert Orkiestry Kameralnej Progress w Tczewie
Przed nami uroczysty koncert z okazji jubileuszu 15-lecia Orkiestry Kameralnej Progress – zespołu, który już na stałe wpisał się w kulturalny krajobraz nie tylko Tczewa, ale i całego Pomorza.
Tego wieczoru zabrzmi muzyka w trzech odsłonach, ukazująca wszystkie płaszczyzny aktywności artystycznej orkiestry. W części klasycznej usłyszymy więc m.in. Divertimento F-dur KV138 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Koncert na kontrabas i orkiestrę Giovanniego Bottesiniego, a partię solową wykona Jędrzej Kacprzyk – pierwszy kontrabasista Orkiestry Kameralnej Progress. Ponieważ niezwykle istotną rolę w repertuarze zespołu pełni muzyka naszych czasów, której promowanie jest naczelną ambicją założyciela zespołu – Szymona Morusa, w drugiej odsłonie koncertu zostanie prawykonana kompozycja pomorskiego kompozytora Macieja Zakrzewskiego – Efekt motyla na orkiestrę smyczkową. W wieloletniej działalności orkiestry ważne miejsce zajmuje również sfera upowszechniania i edukacji muzycznej stąd w programie utwór dedykowany najmłodszym tczewskim melomanom – Kolorowy wiatr z filmu „Pocahontas”. Wieczór zamknie blok rozrywkowy, który odzwierciedla otwartość członków zespołu na wszelkie muzyczne fuzje.
19 września 2024, godz. 19:00
Sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie
Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki. Szczegóły: www.ckis.tczew.pl
***
Kolekcja gramofonów w kamienicy Fabryki Sztuk w Tczewie
„W rytmie tanga i hip-hopu. Od patefonu do telefonu” – to tytuł wystawy o historii nagrań, na której zaprezentowano sprzęty służące do przekazu i odtwarzania muzyki. Pochodzą one z kolekcji Józefa Ziółkowskiego i zbiorów Fabryki Sztuk. Zasłuchamy się w melodiach płynących z pozytywki, odwiedzimy salonik retro z gramofonami, zatańczymy na prywatce przy dźwiękach płynących z kultowego „Bambino”, dowiemy się, czym różni się gramofon od patefonu, a także odkryjemy urok pocztówek dźwiękowych.
Kamienica Fabryki Sztuk, ul. Podmurna 15, Tczew
Wystawa czynna do 24.11.2024 r.
Wstęp wolny
***
Don Vasyl i Gwiazdy Cygańskiej Pieśni w Pelplinie
Zespół Artystyczny Don Vasyl i Roma powstał w 1987 roku. Roma, ponieważ trzon zespołu stanowią członkowie legendarnej grupy Roma, która mogła poszczycić się licznymi koncertami po całym świecie. Z biegiem czasu Don Vasyl odkrył i wypromował utalentowane cygańskie gwiazdy, takie jak: Dziani, Wasyl Junior, Elza, Patrycja, Carmen, Tobi i wiele innych. Zmienia się zatem nazwa zespołu na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Zespół w dalszym ciągu kultywuje tradycje artystyczne Romy.
28 września 2024, godz. 17.00
Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie
Szczegóły dotyczące biletów: www.mok.pelplin.pl
***
Trwają XV Dni Sztuki w Chojnicach
Chojnickie Centrum Kultury zaprasza, w 40-lecie Galerii Sztuki Polskiej 84 i 70-lecie pracy twórczej Janusza Trzebiatowskiego, na jubileuszowe XV Dni Sztuki, które rozpoczęły się 16, a potrwają do 22 września 2024 roku.
W programie jeszcze:
20.09.2024 godz. 18.00
Gminne Centrum Kultury w Czersku, ul. Szkolna 11
- - Koncert „Kaszubie” ( baryton dr Tomasz Fopke, fortepian prof. Witosława Frankowska)
- spotkanie z poezją Krzysztofa Janusza Lesińskiego,
- wernisaż wystawy malarstwa Janusza Trzebiatowskiego „Przestrzeń muzyczna”
21.09.2024 godz. 18.00
Chojnickie Centrum Kultury
ul. Swarożyca 1
- koncert kompozytorski prof. Juliana Gembalskiego – fortepian, prof. Henryk Gembalski – skrzypce (bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie ChCK w godzinach otwarcia)
- wernisaż wystawy jubileuszowej Janusza Trzebiatowskiego pt. „Rzeka”
22.09.2024 godz. 18.00
Kościół Gimnazjalny w Chojnicach
- koncert organowy prof. Juliana Gembalskiego
Chojnice, XV Dni Sztuki, do 22 września
Szczegóły: www.ckchojnice.pl
***
Wystawa prac Pabla Picassa w Człuchowie
Tylko do niedzieli 22 września można oglądać w Człuchowie wystawę 16 prac Pabla Picassa. W sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego, a więc na człuchowskim zamku prezentowane są litografie na papierze artysty. Powstały one jako ilustracje do „La Comedie Humaine” „Ludzka Komedia”, cyklu powieści i opowiadań francuskiego pisarza Honoriusza Balzaka. Pablo Picasso swoje prace wykonał w 1954 roku na zlecenie wydawnictwa Teriade. Eksponaty prezentowane w Człuchowie pochodzą ze zbiorów Epicentrum Art Gallery z Opola.
Muzeum Regionalne w Człuchowie – Zamek, do 22 września
***
„Kaszubskie Madonny” - koncert z cyklu „Spotkania z muzyką Kaszub”
Jedna z najważniejszych cech religijności Kaszubów jest pielęgnowany od stuleci kult Matki Bożej, obecny w nabożeństwach majowych odprawianych przy okolicznych kapliczkach, w modlitwach różańcowych, peregrynacjach do sanktuariów maryjnych Pomorza.
Kult ten zaznaczył się również w twórczości wielu poetów i kompozytorów związanych z regionem. We wrześniowym koncercie zabrzmią wybrane kompozycje Witosławy Frankowskiej, ks. Franciszka Gruczy, ks. Edwarda Hinza, s. Zofi i Jasnoty, Mariana Selina, Jana Trepczyka, Stanisława Wickiego i Adolfa Wiktorskiego, przeplatane wierszami Bolesława Faca, Henryka Hewelta, Stanisława Jankego, Henryka Józefczyka, Wacława Pomorskiego i ks. Jana Walkusza.
Obok prezentacji utworów dobrze już okrzepłych w regionalnej tradycji wykonawczej podczas koncertu będzie miało miejsce prawykonanie cyklu współczesnych pieśni religijnych pt. Kaszubskie Madonny na baryton z towarzyszeniem fortepianu. Cykl ten powstał do słów Tomasza Fopkego, a jego twórca jest Michał Sołtysik, wielokrotny laureat konkursów kompozytorskich o tematyce kaszubskiej.
Wykonawcy:
- Aleksandra Kucharska-Szefler – sopran
- Robert Kaczorowski – baryton
- Agnieszka Waśniewska – obój
- Marta Kur – fortepian
- Witosława Frankowska – fortepian, słowo o muzyce
27 września 2024 r., godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, ul. Zamkowa 2a.
Wstęp wolny
Szczegóły: www.muzeum.wejherowo.pl
***
W skrócie. Wybrane imprezy na Powiślu i Żuławach:
20 września
Koncert „Muzyka łączy pokolenia”; wykonawcy: zespoły Łubudubu Dancing Orchestra, Małe Łubudubu, Senioritki oraz Nutki Szczęścia. Rozpoczęcie godz. 18.
Sklepy Cynamonowe, ul. Piastowska w Malborku. Wstęp wolny
21 września
Koncerty jubileuszowe z okazji 40-lecia Studia Wokalnego „Balbiny”
Przyziemie Karwanu w Muzeum Zamkowym w Malborku, godz. 13 i 17.30.
21 września
Stand-up Tomasza Borasa
Sztumskie Centrum Kultury w Sztumie – początek godz. 19.
Szczegóły: FB Sztumskiego Centrum Kultury
22 września
Dzierzgoń – dożynki gminne. Gwiazda wieczoru – zespół Cliver. Rozpoczęcie o godz. 12 na Wzgórzu Zamkowym w Dzierzgoniu.
Szczegóły: www.dok.dzierzgon.pl
23 września
Wernisaż wystawy malarstwa Joanny Kierlin-Serockiej „Zielono mi”. Godzina 17. Wystawa to zbiór prac, które – jak czytamy w zapowiedzi - symbolizują spokój, równowagę, doskonały nastrój i pogodę ducha. Autorka w swoich obrazach wyraża radość, zachwyt nad naturą.
Tytuł wystawy został zaczerpnięty z piosenki Agnieszki Osieckiej pt. „Zielono mi”. Wystawa jest zbiorem prac z lat 2018-24.
Kwidzyn, Kasyno Kultury ul. Piłsudskiego 6a
Szczegóły: www.kckkwidzyn.pl
Napisz komentarz
Komentarze