Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

„Kapsuła czasu” odnaleziona w leju po bombie na Westerplatte

Podczas prac archeologicznych na Westerplatte dokonano kolejnego niezwykłego odkrycia. W jednym z lejów po bombie, wykorzystywanym jako śmietnik, odnaleziono prawdziwą „kapsułę czasu” z okresu II wojny światowej.
„Kapsuła czasu” odnaleziona w leju po bombie na Westerplatte
Emaliowana tabliczka znaleziona w warstwach zasypiska leja po bombardowaniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte

Autor: Muzeum II Wojny Światowej

Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej, pracujący podczas 11. już etapu prac na Westerplatte, badają wykop numer 38 - w miejscu, gdzie 2 września 1939 roku wybuchła 250-kilogramowa bomba, zrzucona na półwysep podczas nalotu Luftwaffe. Lej, powstały po jej wybuchu, o wymiarach 11 metrów długości i 3 metrów głębokości jest skutkiem bombardowania Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Niemieckie lotnictwo zbombardowało wtedy półwysep, zrzucając w sumie 258 bomb kruszących i zapalających o łącznej wadze 26,5 tony.

Archiwalne zdjęcia opisywanego leja wykonane po zakończeniu walk (fot. Muzeum II Wojny Światowej)

Gdy walki na Westerplatte dobiegły końca, Niemcy, porządkując teren, wykorzystali lej do magazynowania niepotrzebnych rzeczy znajdujących się w okolicy.  

- Po zakończonych walkach opisywany lej - podobnie jak wiele innych - został wykorzystany jako gotowy dół śmietniskowy - informuje Muzeum II WŚ. - W wyniku porządkowania terenu Westerplatte po bitwie do leja trafiły wszelkie rzeczy uznane przez Niemców za niepotrzebne, jak również gruz i inne materiały ze zniszczonych podczas walk budynków. W ten sposób stał się on swoistą "kapsułą czasu", w której zachowały się przedmioty będące na wyposażeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Cenna tabliczka

Podczas prac archeologicznych w ostatnich dniach dokonano wyjątkowego znaleziska - odkryto bardzo dobrze zachowaną, emaliowaną tabliczkę, pochodzącą z jednego z pomieszczeń administracyjnych Składnicy. Po przeprowadzeniu konserwacji trafi ona na wystawę archeologiczną zaplanowaną na przyszły rok w Muzeum Westerplatte.

Emaliowana tabliczka znaleziona podczas eksploracji leja (fot. Muzeum II Wojny Światowej)

W trakcie prac znaleziono też wiele innych cennych historycznie artefaktów, będących na wyposażeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Odnaleziono m.in. dużą ilość ołowianych plomb, mundurowe guziki, narzędzia, szklane butelki, kałamarze oraz wyposażenia budynków. Znaleziska te stanowią pamiątkę po poległych żołnierzach, a także potwierdzają, że na terenie Westerplatte nadal kryje się wiele skarbów z okresu wojny.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nierozstrzygnięty konkurs i zmiana nazwy Muzeum Westerplatte

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama