120 gości i gościń oraz prowadzących, w tym 17 twórców i twórczyń z regionu bałtyckiego (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Szwecja); 74 wydarzenia: spotkania autorskie, debaty, warsztaty i spotkania dla dzieci, czytania performatywne, projekcje filmowe, Ptasie Radio; 39 wystawców na targach książki; 2 instalacje artystyczne, 2 dyżury tłumaczy i tłumaczek, 1 gra miejska.
Literacki Sopot 2024. Co będzie się działo?
Akvilina Cicėnaitė, Adda Djørup, Inga Gaile, Tina Harnesk, Nora Ikstena, Marit Kapla, Juhani Karila, Flo Kasearu, Svens Kuzmins, Laura Lindstedt, Rosa Liskom, Dorthe Nors, Alvydas Šlepikas, Pajtim Statovci, Philip Teir, Leelo Tungal, Jolanta Zabarskaitė to 17 gości i gościń z krajów nadbałtyckich, którzy przyjadą do Sopotu.
Spotkania autorskie odbędą się także z polskimi pisarzami i pisarkami w pasmach „My", „Powroty", „Varia", „Debiuty", „Nogaś w Parku", „Wokół fantastyki", „Wokół komiksu", „(Nie)pamięć", „h/Historia".
Jak podkreślają organizatorzy, debaty na festiwalu od zawsze wpisują się we współczesny dyskurs społeczno-polityczny. W tym roku o języku włączania Dagny Kurdwanowska porozmawia z Agą Zano, Jackiem Giszczakiem oraz Filipem Fierkiem. Z kolei debatę o języku ojczystym jako strażniku tożsamości poprowadzi Joanna Cichocka-Gula, a wezmą w niej udział Svens Kuzmins, Philip Teir i Jolanta Zabarskaitė. Na pytanie „Honor czy honorarium: z czego mają żyć pisarki i pisarze?" postarają się odpowiedzieć Max Cegielski, Justyna Czechowska i Zygmunt Miłoszewski w rozmowie z Aleksandrą Boćkowską. „O nadbałtyckich koleżankach Virginii Woolf - kobietach piszących przed stu laty" porozmawia Justyna Czechowska z Arletą Galant, Sebastianem Musielakiem i Agnieszką Rembiałkowską. Z kolei projekt naukowy Cassandra, czyli sztukę czytania pomiędzy wierszami przybliżą Magdalena Parys i Monika Wolting w rozmowie z Michałem Nogasiem.
Specjalnie na Literacki Sopot zostały wydane premierowo książki:
- Akvilina Cicėnaitė „Słownik języka angielskiego", tłum. Agnieszka Rembiałkowska, Wydawnictwo Marpress
- Tina Harnesk „Ludzie, którzy sieją w śniegu", tłum. Agata Teperek, Wydawnictwo Marginesy
- Marit Kapla „Osebol", tłum. Justyna Czechowska, Wydawnictwo Ossolineum
- Mateusz Pakuła „Skóra po dziadku", Wydawnictwo Agora
- Justyna Sobolewska „Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej", Wydawnictwo Znak
- Pajtim Statovci „Niewidzialni", tłum. Adam Sandach, Wydawnictwo Pauza
- Leelo Tungal „Mała towarzyszka i dorośli. Część druga", tłum. Marta Perlikiewicz, Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej
- Dominik Wilczewski „Litwa po litewsku", Wydawnictwo Czarne
ZOBACZ TEŻ: Pomorska Nagroda Literacka "Wiatr od morza". Znamy laureatów!
Powyższe i wiele innych będzie można kupić na Targach Książki zlokalizowanych na placu Przyjaciół Sopotu.
Na tarasie zabytkowej willi na Goyki 3 nadawać będą codziennie, w kolejności festiwalowych dni: Aleksander Hudzik i Kinga Sabak (Mint Magazine), Anna Dudzińska (Program 3 Polskiego Radia), Łukasz Wojtusik (Alfabet Wojtusika), Agata Passent („Polityka", Program 1 Polskiego Radia). W programie Ptasiego Radia rozmowy o literaturze, czytania fragmentów utworów literackich, dużo dobrej muzyki.
W Goyki 3 Art Inkubatorze odbędą się też pokazy filmów oraz wernisaż. Wydarzeniami towarzyszącymi będą także dyżury tłumaczy i tłumaczek czy czytanie na trawie – strefa Narodowego Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
W Parku na Goyki w oparciu o estońskie, fińskie i litewskie książki dla dzieci odbędzie się cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi, a także gra miejska „Odczarować Bałtyk".
Po raz piąty w programie festiwalowym wydzielona została #GodzinaCzytania, czyli pasmo stworzone przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich, której Literacki Sopot jest inicjatorem. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami, czy innymi aktywnościami festiwalowymi.
Organizatorzy: Goyki 3 Art Inkubator, Miasto Sopot. Szczegóły programu: www.literackisopot.pl
Napisz komentarz
Komentarze