Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Wernisaż Małgorzaty Żerwe z okazji 50-lecia pracy twórczej

Istotnym aspektem uprawianej przez Małgorzaty Żerwe „archeologii” jest refleksja krytyczna, nierzadko zabarwiona nutą (auto)ironii i humoru. Wiele jej prac to zapisy ulotnego wrażenia, emocji, chwili. Owe miniarchiwa codzienności są impulsem do namysłu nad przemijającym światem, postrzeganym z pozornym tylko przymrużeniem oka.

W piątek, 5 lipca o godz. 18.00 w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2, przy ul. Powroźniczej 13/15 odbędzie się wernisaż wystawy, która powstała z okazji jubileuszu 70-lecia Małgorzaty Żerwe i 50 lat jej obecności twórczej na trójmiejskiej scenie kulturalnej. Wystawa ma otwarty, hybrydalny charakter i organizowana jest w dwóch odsłonach – w GGM2 w formie chronologicznego i problemowego przeglądu oraz w WL4 jako dynamiczna instalacja site-specific – jest próbą podsumowania, skatalogowania i zinterpretowania wielodyscyplinarnego dorobku artystki.

Leitmotivem twórczości Małgorzaty Żerwe jest nić, obecna zarówno jako wątek w jej pracach tkanych jak i w snutych przez nią narracjach. Utożsamiana z ciągłością, przeplata treści i obrazy z symboliką liczby 69, oznaczające harmonię i nieskończoność. Tytułowe wątki to inkarnacje gromadzonych przez artystkę archiwów. Na te zaś składają się pozornie błahe przedmioty, zaczerpnięte z natury, bądź odnalezione na pchlich targach czy historie anonimowych i znanych też z imienia bohaterów.

Istotnym aspektem uprawianej przez Małgorzaty Żerwe „archeologii” jest refleksja krytyczna, nierzadko zabarwiona nutą (auto)ironii i humoru. Niekiedy artystka w fakty wplata elementy fikcji, bawiąc się powstała dwuznacznością. Wiele jej prac to zapisy ulotnego wrażenia, emocji, chwili. Owe miniarchiwa codzienności są impulsem do namysłu nad przemijającym światem, postrzeganym z pozornym tylko przymrużeniem oka.

Małgorzata Żerwe - kobieta orkiestra

Małgorzata Żerwe to artystka wizualna, dziennikarka radiowa, autorka tekstów, kuratorka. Jednym słowem kobieta orkiestra.

Absolwentka Wydziału Malarstwa i Rzeźby PWSSP w Gdańsku. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech i USA. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Narodowego we Wrocławiu i w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. 

Przez 21 lat pracowała w Radiu Gdańsk, zajmując się publicystyką kulturalną, reportażem i dokumentem artystycznym. Zrealizowała kilkaset reportaży społecznych i artystycznych oraz ponad 200 audycji monograficznych o artystach, głównie z Pomorza. Za reportaże zdobyła kilkadziesiąt nagród i wyróżnień w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach radiowych.

Obecnie współpracuje z niemieckimi rozgłośniami radia publicznego oraz z CBC Canada.

W 2020 roku wydała multimedialną książkę „Życie grobowe”, nominowaną do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Jest też autorką słuchowisk i laureatką kilku nagród pomorskich w dziedzinie kultury

Z okazji 50-lecia pracy twórczej, artystce podczas wernisażu, zostanie wręczona przez Urząd Miasta Gdańsk nagroda jubileuszowa. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama