Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Open’er Festival 2024 (nie)oczywiście, czyli nie tylko koncerty

Koncerty stanowią lwią cześć Open’era, ale wyjątkowo bogata jest też oferta aktywności pozamuzycznych. Po kilku latach powrócił teatr, a na uczestników czekają także dom kultury, wybieg modowy czy panel dyskusyjny.
Open'er Festival 2024, Gdynia
Na Open'er Festivalu wyjątkowo bogata jest też oferta aktywności pozamuzycznych

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Namiot teatralny znajduje się przed głównym wejściem i największą sceną. Można do niego dojść, kierując się od ulicy Zielonej, gdzie autobusy dowożą uczestników na festiwal.

Teatr wrócił na Open'era

  • W namiocie teatralnym grany jest spektakl Łukasza Twarkowskiego „The Employees”. Codziennie o godzinie 14:00 do godziny 16:30 festiwalowicze mogą przyjść na przedstawienie. 

Akcja rozgrywa się na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzkie i humanoidalne roboty. W spektaklu pojawia się nagość. Używane są światła stroboskopowe, dym i bardzo głośna muzyka. Całość w języku angielskim.

– W tym roku powrócił duży teatr, mamy 600-700 miejsc na widowni i wiemy, że ta publiczność przyjdzie, nie chcemy jej zderzać z wystarczającą ilością rzeczy na dużych scenach. Trudno wyobrazić sobie przedstawienie teatralne w trakcie koncertów na dużej scenie – podkreślał dyrektor festiwalu Mikołaj Ziółkowski.

Poranki z jogą

Aktywności w miasteczku „Open’era” zaczynają się na długo przed pierwszymi występami. 

  • O godzinie 10:00 i 13:00 na polu namiotowym przy terenie festiwalu odbywa się „Joga z Liptonem”.

Jak piszą organizatorzy, celem tych zajęć jest „naładowanie akumulatorów na wieczorne koncerty”. 

Dyskusje na ważne tematy

Od 2018 roku Open’era ubogaca panel dyskusyjny „Let’s Talk”. W tym roku rozmowy odbywają się 4, 5 i 6 lipca. 

  • W czwartek tematem debaty są podróże kobiet po świecie. Rozmówczyniami są podróżniczki Sabina Lawrów i Aleksandra Wierzbowska, a także aktorka Katarzyna Zawadzka
  • W piątek tematami rozmów będą bezpieczeństwo kobiet w Polsce, mowa nienawiści i definiowanie roli kobiet poprzez relację z partnerem. W panelach wezmą udział m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar, ministra edukacji Barbara Nowacka, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek czy piosenkarka Mery Spolsky.
  • W sobotę tematami rozmów będą 80. rocznica Powstania Warszawskiego i przyszłość dużych miast w Polsce. Z uczestnikami spotkają się m.in. uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Inicjatywy obywatelskie

Open’er otwiera wiele możliwości dla organizacji pozarządowych. Jest ich na terenie festiwalu ponad 30, a ich zróżnicowanie – bardzo duże. Od Stowarzyszenia Polskich Sędziów IUSTITIA, przez Fundację Reporterów, po SOS Wioski Dziecięce. Swoje miejsce na Open’erze ma również fundacja „Take a Stand.eu”. Promuje ona tolerancję dla wszystkich kultur i ras oraz nawołuje do wyrażania swojego zdania na temat pokoju, humanizmu i tolerancji, aby uczynić świat lepszym miejscem.

Specjalną strefą jest „Music Saves Ukraine”, czyli punkt, gdzie można kupić pamiątki, płyty, w celu wsparcia finansowego pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Scena mody

Open’er daje szansę także młodym projektantom mody. Niedaleko sceny głównej znajduje się namiot z wybiegiem, ale także wieloma stoiskami, gdzie można zakupić unikalne ubrania. Jak podkreśla organizator, podczas tegorocznej edycji motywem strefy będzie idea upcyclingu, czyli wykorzystanie odpadów, w celu stworzenia czegoś nowego, o większej wartości. 

Na Fashion Stage swoje stoiska mają również gazety „Glamour” oraz „Elle”. Ta pierwsza organizowała w środę, 3 lipca warsztat analizy kolorystycznej z Anną Lewandowską,. 

  • „Elle” w sobotę, 5 lipca zaprasza na warsztat jogi twarzy, który odbędzie się o godzinie 16:30, i na pokaz mody o godzinie 19:00.

Dom Qultury

Bogatą ofertę przygotował również dom kultury lub „Qultury”, jak nazywają go organizatorzy. Każdego dnia odbywa się 5 spektakli, performances i pokazów. 

  • Na otwarcie, o godzinie 17:00, występuje Filipka Rutkowska ze swoim „Kobieta z… Czornygo wungla”. 
  • Po niej scenę przejmują Klub Komediowy i ich show „Twoja Stara to Zodiakara”. 
  • O godzinie 19:15 występuje Mery Spolsky ze swoim live act „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”. 
  • Po niej występuje jeszcze Gender Blender
  • a program „Domu Qultury” o godzinie 22:30 zamyka „Bal u Bożeny Collective”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama