Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Open’er Festival 2024 (nie)oczywiście, czyli nie tylko koncerty

Koncerty stanowią lwią cześć Open’era, ale wyjątkowo bogata jest też oferta aktywności pozamuzycznych. Po kilku latach powrócił teatr, a na uczestników czekają także dom kultury, wybieg modowy czy panel dyskusyjny.
Open'er Festival 2024, Gdynia
Na Open'er Festivalu wyjątkowo bogata jest też oferta aktywności pozamuzycznych

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Namiot teatralny znajduje się przed głównym wejściem i największą sceną. Można do niego dojść, kierując się od ulicy Zielonej, gdzie autobusy dowożą uczestników na festiwal.

Teatr wrócił na Open'era

  • W namiocie teatralnym grany jest spektakl Łukasza Twarkowskiego „The Employees”. Codziennie o godzinie 14:00 do godziny 16:30 festiwalowicze mogą przyjść na przedstawienie. 

Akcja rozgrywa się na statku kosmicznym, na którym przebywają ludzkie i humanoidalne roboty. W spektaklu pojawia się nagość. Używane są światła stroboskopowe, dym i bardzo głośna muzyka. Całość w języku angielskim.

– W tym roku powrócił duży teatr, mamy 600-700 miejsc na widowni i wiemy, że ta publiczność przyjdzie, nie chcemy jej zderzać z wystarczającą ilością rzeczy na dużych scenach. Trudno wyobrazić sobie przedstawienie teatralne w trakcie koncertów na dużej scenie – podkreślał dyrektor festiwalu Mikołaj Ziółkowski.

Poranki z jogą

Aktywności w miasteczku „Open’era” zaczynają się na długo przed pierwszymi występami. 

  • O godzinie 10:00 i 13:00 na polu namiotowym przy terenie festiwalu odbywa się „Joga z Liptonem”.

Jak piszą organizatorzy, celem tych zajęć jest „naładowanie akumulatorów na wieczorne koncerty”. 

Dyskusje na ważne tematy

Od 2018 roku Open’era ubogaca panel dyskusyjny „Let’s Talk”. W tym roku rozmowy odbywają się 4, 5 i 6 lipca. 

  • W czwartek tematem debaty są podróże kobiet po świecie. Rozmówczyniami są podróżniczki Sabina Lawrów i Aleksandra Wierzbowska, a także aktorka Katarzyna Zawadzka
  • W piątek tematami rozmów będą bezpieczeństwo kobiet w Polsce, mowa nienawiści i definiowanie roli kobiet poprzez relację z partnerem. W panelach wezmą udział m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar, ministra edukacji Barbara Nowacka, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek czy piosenkarka Mery Spolsky.
  • W sobotę tematami rozmów będą 80. rocznica Powstania Warszawskiego i przyszłość dużych miast w Polsce. Z uczestnikami spotkają się m.in. uczestniczka Powstania Warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a także prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Inicjatywy obywatelskie

Open’er otwiera wiele możliwości dla organizacji pozarządowych. Jest ich na terenie festiwalu ponad 30, a ich zróżnicowanie – bardzo duże. Od Stowarzyszenia Polskich Sędziów IUSTITIA, przez Fundację Reporterów, po SOS Wioski Dziecięce. Swoje miejsce na Open’erze ma również fundacja „Take a Stand.eu”. Promuje ona tolerancję dla wszystkich kultur i ras oraz nawołuje do wyrażania swojego zdania na temat pokoju, humanizmu i tolerancji, aby uczynić świat lepszym miejscem.

Specjalną strefą jest „Music Saves Ukraine”, czyli punkt, gdzie można kupić pamiątki, płyty, w celu wsparcia finansowego pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Scena mody

Open’er daje szansę także młodym projektantom mody. Niedaleko sceny głównej znajduje się namiot z wybiegiem, ale także wieloma stoiskami, gdzie można zakupić unikalne ubrania. Jak podkreśla organizator, podczas tegorocznej edycji motywem strefy będzie idea upcyclingu, czyli wykorzystanie odpadów, w celu stworzenia czegoś nowego, o większej wartości. 

Na Fashion Stage swoje stoiska mają również gazety „Glamour” oraz „Elle”. Ta pierwsza organizowała w środę, 3 lipca warsztat analizy kolorystycznej z Anną Lewandowską,. 

  • „Elle” w sobotę, 5 lipca zaprasza na warsztat jogi twarzy, który odbędzie się o godzinie 16:30, i na pokaz mody o godzinie 19:00.

Dom Qultury

Bogatą ofertę przygotował również dom kultury lub „Qultury”, jak nazywają go organizatorzy. Każdego dnia odbywa się 5 spektakli, performances i pokazów. 

  • Na otwarcie, o godzinie 17:00, występuje Filipka Rutkowska ze swoim „Kobieta z… Czornygo wungla”. 
  • Po niej scenę przejmują Klub Komediowy i ich show „Twoja Stara to Zodiakara”. 
  • O godzinie 19:15 występuje Mery Spolsky ze swoim live act „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”. 
  • Po niej występuje jeszcze Gender Blender
  • a program „Domu Qultury” o godzinie 22:30 zamyka „Bal u Bożeny Collective”.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama