Było to jedno z tych zgłoszeń, które zmuszają do błyskawicznego działania. W samym centrum Gdańska, w okolicach ulicy Długiej miała przebywać potrzebująca pomocy kobieta. Z relacji wynikało, że jej życiu i zdrowiu zagraża realne niebezpieczeństwo. Niestety, osoba, która zadzwoniła na policję w środę, 26 czerwca po godzinie 18, nie podała dokładnego rysopisu kobiety...
Policjanci z Gdańska uratowali kobietę! Wymagała natychmiastowej pomocy
Natychmiast na ul. Długiej pojawili się dzielnicowi: asp. szt. Piotr Wąs oraz mł. asp. Tomasz Kruger z komisariatu na Oruni. Wśród tłumu przetaczającego się przez Główne Miasto nie mogli jednak znaleźć kobiety potrzebującej pomocy.
W tej sytuacji dyżurny uruchomił lokalizację sygnału GPS nadawanego przez telefon poszukiwanej kobiety. Okazało się, że znajdował się on już w rejonie Oruni, w pobliżu torów kolejowych. Dzielnicowi szybko pojechali na miejsce i zaczęli przeczesywać trudnodostępny oraz porośnięty bujną roślinnością teren. Ich determinacja dała rezultaty – dotarli wreszcie do telefonu. Obok leżała 49-letnia kobieta z poważnym urazem nogi. Bardzo cierpiała.
Dyżurny zawiadomił pogotowie, jednak ratownicy medyczni, ze względu na niełatwy dostęp do miejsca, gdzie znajdowała się ranna i jej poważny stan, zdecydowali o wezwaniu śmigłowca LPR. W zabezpieczeniu miejsca lądowania uczestniczyli strażacy. Kobietę przetransportowano do szpitala.
– Dzięki determinacji i profesjonalnemu działaniu asp. szt. Piotr Wąs oraz mł. asp. Tomasz Kruger z komisariatu w Oruni niewątpliwie zapobiegli tragedii – czytamy w komunikacie KWP w Gdańsku.
Pacjentka obecnie znajduje się pod opieką specjalistów.
Gdzie po pomoc?
Policja przypomina, że każda informacja o kryzysie samobójczym wymaga natychmiastowego działania.
- W sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, trzeba dzwonić pod numer alarmowy 112, przekazując służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. W takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.
Pomocy należy szukać w takich instytucjach, jak:
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej, telefon: 58 511 01 21, (czynny całą dobę), Plac Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku.
Można korzystać też z bezpłatnych telefonów pomocowych:
- 116 123 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od godz. 14:00 do godz. 22:00.
- 116 111 – bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
Napisz komentarz
Komentarze