Nowy program dla uczniów „edukacja z wojskiem” to wspólny projekt MEN i MON. Żołnierze Wojska Polskiego poprowadzą specjalnie przygotowane szkolenia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Ma na celu zaznajomienie uczniów z zasadami reagowania w kryzysowych sytuacjach. Szkolenia obejmą m.in. takie zagadnienia:
- identyfikowanie zagrożenia,
- alarmowanie,
- wzywanie i udzielanie pomocy,
- ewakuacja,
- szukanie schronienia.
– Pilotażowy program „edukacja z wojskiem” pozwoli dowiedzieć się młodzieży o rzeczach dziś niezbędnych – uważa ministra edukacji Barbara Nowacka. – Uczniowie nabiorą poczucie, że są odporni, odpowiedzialni i gotowi do wspierania Polski w sytuacjach kryzysowych.
„Edukacja z wojskiem" wystartuje 6 maja
Projekt rozpocznie się tuż po długim weekendzie – w poniedziałek 6 maja, a zakończy się tuż przed wakacjami, czyli 20 czerwca. Żołnierze będą odwiedzać szkoły i przekazywać praktyczne informacje wszystkim uczniom i nauczycielom.
Jak wyjaśniała Barbara Nowacka: program na początku obejmie trzygodzinne bloki zajęć dostosowane do wieku i zainteresowań i konkretnych potrzeb regionu. Będą je prowadzić żołnierze w obecności nauczycieli. Wśród zajęć Nowacka wymieniła m.in. rozpoznawanie sygnałów alarmowych, informacje o miejscach bezpiecznych lub jak je zorganizować, oraz informacje o tym, jak się chronić przed cyberzagrożeniami.
UWAGA! Z tego programu wyłączone będą klasy VIII szkół podstawowych i I klasy szkół ponadpodstawowych – w tych klasach realizowany jest przedmiot edukacja dla bezpieczeństwa
PRZECZYTAJ TEŻ: Dni wolne w szkołach. Kiedy uczniowie mogą liczyć na „urlop”?
– Bezpieczeństwo to nie tylko dobrze uzbrojona armia i siła w sojuszach, ale też siła i odporność społeczeństwa – ocenia z kolei minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. – By Polska była bezpieczniejsza, doszliśmy do wspólnego wniosku, że trzeba wejść z edukacją o bezpieczeństwie do szkół, pokazać wojsko w szkole, pokazać, co można zrobić, pokazać, jak przygotować się na momenty kryzysowe, jak udzielać pierwszej pomocy.
Program, jak mówił minister obrony – został przygotowany przez żołnierza-nauczyciela i we współpracy z wojskiem. Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Ma być nieco teorii i dużo więcej praktyki.
Kto może skorzystać z edukacji z wojskiem?
Szefowa MEN – pytana, kiedy będzie realizowany program – zaznaczyła, że np. w czasie matur zajęcia mogą być realizowane w szkołach podstawowych. Uważa też, że część zajęć może odbywać się nie w szkołach, a w jednostkach wojskowych.
CZYTAJ TAKŻE: Maturzyści skończyli szkołę. Matury ruszają za kilka dni
– Jesteśmy za tym, żeby pozostawić inwencję dyrektorom, nauczycielom, koordynatorom ze strony wojska – mówi Nowacka. – Jeśli wpadną na lepszy pomysł, jesteśmy na to bardzo otwarci
W założeniu program prowadzony ma być w 3,5 tysiącach szkół w całej Polsce. O tym, które placówki wezmą udział w szkoleniach, decydują samorządy. Jednak placówek zainteresowanych wzięciem udziału w pilotażowym programie jest tak dużo, że w MEN zorganizowano infolinię dla samorządów, by odpowiedzieć na wszystkie pytania. Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: +48 22 3474101 (czynny całą dobę) i +48 22 3474100 (czynny w dni robocze w godz. 8-16).
Program na lata
Jeśli ocena rozpoczynającej się za kilka dni edycji programu wypadnie pozytywnie, będzie on prowadzony także w kolejnych latach. Minister obrony podkreśla, że choć jesteśmy bezpieczni w NATO, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach trudnych, a także wiedza jak odpowiednio udzielić pomocy innym wpisują się w pojęcie patriotyzmu.
– Nie brakuje sytuacji zagrożenia każdego dnia, a są nimi także klęski żywiołowe, kryzysy, różnego rodzaju stany zagrożenia, wypadki – tłumaczył. – To wszystko dotyka nas, gdziekolwiek jesteśmy. Szkoła jest po to, by dawać uczniom niezbędną wiedzę i umiejętności, także wobec sytuacji zagrożenia.
Napisz komentarz
Komentarze