Autorami prezentowanych prac są znani w całej Europie modelarze z Polski i Niemiec. Na 15 realistycznych makietach zaprezentowali historyczne składy pociągów, które poruszają się ściśle według zasad ruchu kolejowego, hiperrealistyczne budynki i konstrukcje oraz atrakcyjne, letnie pejzaże.
Stacja Wysoka...
Cztery z prezentowanych w redzkiej Fabryce Kultury makiet tworzyły tzw. makietę modułową. To realistyczny model fragment linii kolejowej, po której ruch odbywa się zgodnie z zasadami obowiązującymi na prawdziwej kolei. Pozostałe prace były niezależnymi prezentacjami. Ich wygląd można przyrównać do ruchomego, przestrzennego obrazu.
Zobaczyć można było m.in. makiety: stacji Okunin i stacji Zielona – typowych, małych stacji z rejonu Wielkopolski; wąskotorowej, końcowej stacji Staszewko; fragmentów linii kolejowych normalno- i wąskotorowych z terenów Polski i Niemiec oraz wiele innych. Swą polską premierę miała nowa makieta stacji Wysoka, która dotąd prezentowana była tylko raz w Utrechcie.
...i najwyższy poziom
Autorami prac są modelarze z Grupy Modelarskiej Polska Makieta Modułowa, z Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych oraz ich przyjaciele z Niemiec w tym z czołowej Grupy Modelarskiej De Bimmlbahn.
Jak zapewniali organizatorzy – Polska Makieta Modułowa H0 oraz Fabryka Kultury w Redzie – wystawa poziomem prezentowanych prac dorównywała najbardziej prestiżowym wydarzeniom modelarskim w Europie: OnTraXS w niderlandzkim Utrechcie, Expo-Trains w luksemburskim Walferdange oraz RAMMA we francuskim Sedan.
„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”
Napisz komentarz
Komentarze